0

هفته فرهنگی ایران در ترکمنستان پایان یافت

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

هفته فرهنگی ایران در ترکمنستان پایان یافت

نسخه چاپيارسال به دوستان
با استقبال خوب مردم ترکمنستان
هفته فرهنگی ایران در ترکمنستان پایان یافت

خبرگزاری فارس: هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران که روز دوشنبه هفته جاری میلادی در محل نگارخانه مرکزی آکادمی هنرهای تجسمی ترکمنستان در عشق‏آباد پایتخت این کشور افتتاح شد، شب گذشته طی مراسم رسمی به کار خود پایان داد.

خبرگزاری فارس: هفته فرهنگی ایران در ترکمنستان پایان یافت

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در عشق‏آباد، در پیامی که به این مناسبت در مراسم اختتامیه قرائت شد، شرکت کنندگان نمایشگاه هفته فرهنگی ایران در ترکمنستان ضمن قدردانی بابت فراهم آوری بهترین شرایط برای سازمان دهی و برگزاری این نمایشگاه در سطح عالی، از شخص ریاست جمهور ترکمنستان قدردانی کردند.

هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان با حضور حدود 30 نفر از هنرمندان ایرانی در رشته‏های موسیقی مقامی و سنتی، معرق‌کاری، منبت‌کاری، مشبک‌کاری، فرش، گلیم، مردم‌شناسی، لباس‌های سنتی، ابریشم‌بافی، پیکرتراشی و تابلوهای فیروزه برگزار  شد و کارگاه‌های آموزشی هنری و فرهنگی نیز در حاشیه آن ترتیب داده شده‏ است.

هنرمندان شرکت‌کننده در این هفته فرهنگی از استان‌های خراسان رضوی، گلستان و اصفهان بودند که اجرای کنسرت موسیقی سنتی مشترک  توسط هنرمندان ایرانی و ترکمن در تلار "وطن" عشق‏آباد و نیز اکران فیلم‏های سینمای معاصر ایران در تالار " ترکمنستان" عشق‏آباد از دیگر برنامه‏ای در حاشیه هفته فرهنگی ایران در ترکمنستان بود که مورد استقبال گرم بازدید کنندگان و علاقه‏مندان به هنر و فرهنگ کهن، استانی و غنی ایران زمین قرار گرفت.

سرپرست رایزنی فرهنگی سفارت ایران در عشق‏آباد در حاشیه مراسم اختتامیه هفته فرهنگی ایران در  ترکمنستان در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری فاری در عشق‌اباد با اشاره به برنامه‏های مختلف و متنوعی که در قالب هفته فرهنگی کشورمان در ترکمنستان اجرا شد،گفت: مایع افتخار است که نمایشگاه هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با ارسال پیام تبریک رئیس جمهور ترکمنستان و نیز حضور سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ ایران و نیز خانم "غنچه محمدوا" وزیر فرهنگ ترکمنستان و نیز سفیر  کشورمان در عشق‏آباد افتتاح شد.

سیدرضا میرمحمدی تصریح کرد: برگزاری هفته فرهنگی ایران در ترکمنستان نقطه عطف برای احیا و حفظ اشتراکات و ارزش‌های مشترک فرهنگی و هنری دو ملت بزرگ ایران و ترکمنستان بود که حضور پرشور بازدید گنندگان از این نمایشگاه گواه بر گفته‏های فوق می‏باشد.

سرپرست رایزنی فرهنگی سفارت ایران در عشق‏آباد که مجری اصلی هفته فرهنگی ایران در ترکمنستان بود، بابت انعکاس  گسترده و بموقع خبر، مصاحبه و گزارش‏های مختلف از خبرگزاری فارس صمیمانه قدردانی کرد.

لازم به ذکر است که هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در رسانه‏های ملی ترکمنستان اعم از رادیو و تلویزیون و مطبوعات بازتاب گسترده‏ای یافت و این خبر و گزارش‏های مختلف و مربوطه را  در صدر برنامه‏های خود قرار دادند.

شبکه‏های دولتی تلویزیون ملی ترکمنستان به ویژه شبکه مرکزی "آلتین عصر"، "یاشلیق"،"میراث"، شبکه بین‏المللی "ترکمنستان" که به هفت زبان زنده دنیا از جمله به زبان فارسی برنامه پخش می‏کند، شبکه "عشق‏آباد" و نیز شبکه رادیویی "چهارطرفدان" و "میراث" و نیز روزنامه‏های مرکزی "ترکمنستان"، روزنامه روسی زبان" ترکمنستان بیطرف" و نیز سائر نشریه، هفته‏نامه و ماهنامه‏های چاپ عشق‏آباد، برنامه‏های هفته فرهنگی و نیز اخبار در ارتباط با این رویداد فرهنگی را در قالب مصاحبه، گزارش ویژه، گزارش مصور به صورت گسترده منعکس کردند.

رسانه‌های ملی ترکمنستان هفته فرهنگی ایران در عشق‏آباد را جشن بزرگ تجلی اشتراکات فرهنگی و هنری و نیز برگشت به پیشینه تاریخی مشترک ملت ترکمن و ایران و نیز فرصت مناسب برای آشنایی بیشتر با هنر و فرهنگ منحصر به فرد مردم ایران زمین و گسترش تعاملات فرهنگی و هنری مردم دو کشور قلمداد کردند.

 این در حالی است که ملاقات وزیر فرهنگ ایران با رئیس جمهور ترکمنستان، حضور وزیر فرهنگ کشورمان در نمایشگاه هفته فرهنگی در عشق‏آباد از مهمترین برنامه‏های رسانه‏های ملی کشور ترکمنستان بوده ‏است.

انتهای پیام/م

 
 
جمعه 19 اسفند 1390  7:45 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها