0

طراحی دروس تخصصی دفاع مقدس

 
qodrat
qodrat
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 12046
محل سکونت : تهران

طراحی دروس تخصصی دفاع مقدس

 با استفاد از میراثی که در مناطق عملیاتی وجود دارد باید به نحوی فضایی ایجاد کرد که شبیه آن قابل بازسازی باشد؛ اگر بشود مشابه این فضا‌ها را در دانشگاه‌ها ایجاد کنیم، این امر تاثیرگذار خواهد بود.

 ایسنا: معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری از طراحی دروس تخصصی دفاع مقدس متناسب با هر رشته خبر داد. 
 
دکتر غلامرضا خواجه‌سروی در نشستی که در ستاد مرکزی راهیان‌نور در اهواز برگزار شد، اظهارداشت: دو واحد درس تاریخ دفاع مقدس به صورت اختیاری در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود؛ برنامه‌ آینده این است که در هر رشته متناسب با حوزه کاری آن دروس تخصصی در حوزه دفاع مقدس طراحی شود. 
 
وی با بیان اینکه یکی از سیاست‌های وزارت علوم ایجاد پردیس شهدا در همه دانشگاه‌هاست، افزود: یکی از خواسته‌های دانشگاه‌ها این است که اجساد شهدا در محیط‌های دانشگاهی به خاک سپرده شود. 
 
وی با اشاره به برنامه برای ایجاد پردیس شهدا در دانشگاه‌ها، ادامه ‌داد: لازم است پردیس شهدا، مرکزی فرهنگی باشد و مورد استفاده دانشجویان قرار بگیرد. 
 
به گفته خواجه سروی، وزارت علوم تا پایان سال ۸۸ اقداماتی جهت کمک برای ساخت پردیس شهدا در ۲۶ دانشگاه کشور انجام داد و تا پایان سال ۸۹ نیز برای ساخت ۱۵ پردیس در دانشگاه‌ها حمایت‌هایی از سوی این وزارت صورت گرفت. 
 
معاون وزیر علوم گفت: این وزارتخانه مشغول طراحی نشان ویژه شهدای جهاد علمی ‌است و قرار است با مدیریت و کمک شش دانشگاه صنعتی، یاد شهدای جهاد علمی در همه دانشگاه‌ها گرامی داشته شود. 
 
خواجه‌سروی با اشاره به اشتغال به تحصیل بیش از چهار میلیون دانشجو در کل دانشگاه‌های کشور و فعالیت حدود ۷۰ هزار نفر عضو هیات‌علمی و همچنین با بیان اینکه جذب تعداد زیادی عضو هیات‌علمی جدید در دانشگاه‌ها در حال انجام است، گفت: دانشگاه را یک محیط تربیتی می‌دانیم؛ این محیط جهت تربیت نیرو برای نظام جمهوری اسلامی ساخته‌ شده ‌است؛ بنابراین هر سه قشر کارکنان، اساتید و دانشجویان در دانشگاه مهم هستند. 
 
وی افزود: اعضای هیات‌ علمی و اساتید رکن اصلی در دانشگاه‌ها محسوب می‌شوند و گفتار و رفتار و نحوه تدریس آن‌ها بر دانشجو تاثیر می‌گذارد. 
 
معاون وزیر علوم گفت: امروز عشق به شهدا و فضای شهادت، رشادت و دلاورمردی‌های فرزندان ملت ایران در زمان دفاع مقدس، در دانشگاه‌ها مشاهده می‌شود. بنابراین بسیاری از دانشجویان علاقه‌مند هستند که در زمینه میراث دفاع مقدس پایان‌نامه بنویسند؛ انتظار می‌رود بازماندگان این شهدا و میراث‌داران آن‌ها آنچه در آن دوران رخ داده به عنوان متن وارد دانشگاه‌ها کنند تا زمینه تحقیقات برای دانشجویان فراهم شود. 
 
خواجه‌سروی اظهار کرد: نبود متن و افراد متخصص در این زمینه که بتوانند دانشجویان را راهنمایی کنند، دو مسئله‌ایست که از آن رنج می‌بریم. 
 
وی ادامه‌داد: با استفاد از میراثی که در مناطق عملیاتی وجود دارد باید به نحوی فضایی ایجاد کرد که شبیه آن قابل بازسازی باشد؛ اگر بشود مشابه این فضا‌ها را در دانشگاه‌ها ایجاد کنیم، این امر تاثیرگذار خواهد بود. 
 
به گفته معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، همچنین باید از توان اساتیدی که در سا‌ل‌های دفاع مقدس حضور داشتند استفاده کرد و تجربیات آن‌ها را در متن آموزش و پژوهش به عنوان یک پیوست فرهنگی به دانشجویان ارایه کرد. 
 
وی در خاتمه همچنین خاطرنشان کرد: یکی از اولویت‌های ما در فعالیت‌های فرهنگی اساتید دانشگاه‌ها هستند؛ بسیاری از اساتیدی که خود در دوران دفاع مقدس حضور داشتند در غبار غربت به سر می‌برند و نسل جدید آن‌ها را نمی‌شناسند.
پنج شنبه 18 اسفند 1390  9:05 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها