0

هیچ وقت به این فکر کرده‌اید که اگر زمین نچرخد، چه شکلی می‌شود؟!

 
mmk2625
mmk2625
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 1071
محل سکونت : اصفهان

هیچ وقت به این فکر کرده‌اید که اگر زمین نچرخد، چه شکلی می‌شود؟!

هیچ وقت به این فکر کرده‌اید که اگر زمین نمی‌چرخید، الان چه شکلی بود؟
شاید بهتر است بپرسم اگر زمین روزی دست از چرخیدن بردارد، چه اتفاقی می‌افتد و به چه شکلی در می‌آید؟ نه، اصلا قرار نیست که تا میلیون‌ها سال دیگر چنین اتفاقی بیافتد، فقط یکی از کارکنان موسسه نرم‌افزارهای تصویری زمین‌شناسی ای.اس.آر.آی از روی کنجکاوی یک مدل مجازی ساخته که نشان می‌دهد اگر روزی زمین از چرخش دست بردارد و دیگر نیروی گریز از مرکزی در کار نباشد، چه می‌شود.
بر اساس گزارش جالبی که پاپ‌ساینس منتشر کرده، در حال حاضر، زمین با سرعت 667/1 کیلومتر در ساعت دور خودش می‌چرخد، البته در خط استوا. این چرخش حجم آب‌های موجود روی سطح زمین را به سمت خط استوا می‌کشاند و برآمدگی بیضی شکل نامحسوسی را ایجاد می‌کند.
همچنین اقیانوس‌هایی را پدید می‌آورد که ما الان می‌شناسیم. خب اگر زمین دیگر نچرخد، آب‌های اقیانوس‌ها به طرف دو قطب زمین برمی‌گردند و در شمال شیکاگو و جنوب بوینس‌آیرس دو اقیانوس بزرگ دایره‌ای شکل قطبی درست می‌کنند. وسط زمین هم دور تا دور یک قاره یکسره بسیار بزرگ به وجود می‌آید که دره‌های خشک عظیمی خواهد داشت، درست جایی که اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام سابق قرار گرفته بودند. همچنین اگر برآمدگی‌های کوه‌ها را در نظر نگیریم، وقتی زمین دیگر دور خودش نچرخد، یک کره تمام عیار خواهد شد.

  

عمریست از حضور او جا ماندیم

در غربت سرد خویش تنها ماندیم

او منتظر است تا که ما بر گردیم

ماییم که در غیبت  کبری ماندیم

 

دوشنبه 28 تیر 1389  6:05 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها