0

معرفي پردازنده‌هاي ارزان اوپترون سري 6000

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

معرفي پردازنده‌هاي ارزان اوپترون سري 6000

هنگام برپايي يک ديتاسنتر و زماني‌كه روي پلتفرم سرور سرمايه‌گذاري مي‌کنيد، به‌جز كارايي سيستم، عوامل مهم ديگري نيز وجود دارند كه بايد مورد توجه قرار بگيرند؛ ميزان مصرف انرژي و همچنين قيمت تمام‌شده آنها از آن جمله‌اند.

پلتفرم سري 6000 پردازنده‌هاي Opteron شرکت AMD گامي بزرگ در اين راستاست به‌طوري‌كه توانسته علاوه بر بهبود كارايي، با طراحي حرارتي 80‌واتي خود، مصرف انرژي را نيز به‌طور موثري پايين نگه دارد. ميزان کارايي و همچنين قيمت‌گذاري مناسب باعث شده پردازنده‌هاي سري اوپترون جايگاه ويژه‌اي در بين پردازنده‌هاي مخصوص سرور کسب كنند. در اينجا به بررسي پردازنده‌هاي سري 6000 اوپترون خواهيم پرداخت و اين‌كه چگونه مي‌توانند موجب پيشرفت و بهبود كار شما شوند؟

تازه‌هاي پردازنده‌هاي سري 6000

جينا لانگوريا رئيس بخش مديريت محصولات سرور و ايستگاه‌هاي كاري شرکت اي‌ام‌دي مي‌گويد: «سري 6000 اوپترون بخشي از موج دوم ابداعات و نو‌آوري‌هاي ما در صنعت پردازنده‌هاي سرور است و ما تعداد هسته‌ها و حافظه بيشتري را در ازاي صرف هزينه‌اي کمتر با اين پلتفرم سرور جديد ارائه داده‌ايم.»

يك مقايسه در خط توليد اي‌ام‌دي به‌وضوح اين گفته لانگوريا را ثابت مي‌كند چراكه اوپترون‌هاي معمولي 4 و 6 هسته‌اي بوده اما پلتفرم سري 6000 از ترکيب پردازنده‌هاي 8 و 12هسته‌اي بهره مي‌برد و همه مدل‌هاي جديد آن سرعت مشابهي با نسل قديمي‌تر مدل‌هاي اوپترون دارند؛ به‌طوري‌که پردازنده‌هاي 12هسته‌اي اوپترون سري 6100، 61 درصد افزايش کارايي را در مقايسه با اوپترون‌هاي 6 هسته‌اي سري 2400 ارائه مي‌دهند.

لانگوريا ادامه مي‌دهد: «پلتفرم سري6000 به‌خاطر در دسترس‌گذاري مناسب نقشه حافظه براي نرم‌افزارهاي کاربردي كه به حافظه به‌شدت نيازمندند، بسيار عالي عمل مي‌کند.»

معماري اتصال مستقيم

AMD2.0 امکان پشتيباني از 4 کانال حافظه را تا سرعت‌هاي حافظه‌اي معادل DDR3-1333 فراهم مي‌سازد. بنابراين با ياري گرفتن از پهناي باند حافظه بالاتر، شما قادر به کاهش هزينه‌هاي مصرف انرژي برق و سرمايش تا حد 54 درصد بدون ذره‌اي کاستن از کارايي تشکيلات اقتصادي و سرمايه‌گذاري خود خواهيد بود. بر اساس اين مدل، اي‌ام‌دي تخمين زده است که مراكز داده، مبلغي حدود 14000دلار را در يک دوره سه ساله صرفه‌جويي خواهند کرد.

ارتقاي کارايي

لانگوريا همچنين مي‌گويد: «با مقياسي که اي‌ام‌دي براي سراسر پلتفرم و نه‌تنها تعداد هسته‌هاي اضافي درنظر گرفته است، سرورها به‌معناي واقعي کلمه مي‌توانند از قدرت اضافي پردازشي، بهره ببرند.» به‌عنوان نمونه فناوري پردازنده 16بيتي هايپرترنسپورت0/3 ، برخلاف فناوري‌هاي پيشين سرورها که سرور را وادار مي‌کردند تا از سرعت برخي پيوندهاي حافظه بکاهد، هر ماژول حافظه را قادر مي‌سازد تا با آخرين و بالاترين سرعت خود كار كند.

پيشرفت ديگر آن شامل نگارش

APML2.0 يا پيوند مديريت پيشرفته پايگاه فناوري است که اين امکان را براي کارکنان امور فناوري اطلاعات فراهم مي‌سازد تا منابع سرورها، مديريت انرژي و قدرت و نظارت بر سطوح حرارت را انجام دهند.

سازگاري و استحکام

لانگوريا مي‌افزايد: «مهم نيست که شما چه نوع پردازنده سري 6000 را انتخاب مي‌کنيد، اما بايد بدانيد که همه اين پردازنده‌ها سرعت‌هاي حافظه، سرعت ورودي و خروجي و کلا مشخصه‌هاي مشابهي را پشتيباني مي‌كنند.»

همه اين تراشه‌ها از قابليت‌هاي چيپ‌ست‌ها، كدهاي بايوس و گرداننده‌هاي مشابهي برخوردارند. بنابراين شما مي‌توانيد يک آرايش فراگير متنوع در بيرون و درون شبکه داشته باشيد تا بتوانيد از مسائل و مشکلات سازگاري اجتناب کنيد.

جواد ودودزاده

چهار راه برای رسیدن به آرامش:
1.نگاه کردن به عقب و تشکر از خدا  2.نگاه کردن به جلو و اعتماد به خدا  3.نگاه کردن به اطراف و خدمت به خدا  4.نگاه کردن به درون و پیدا کردن خدا

پل ارتباطی : samsamdragon@gmail.com

تالارهای تحت مدیریت :

مطالب عمومی کامپیوتراخبار و تکنولوژی های جدیدسیستم های عاملنرم افزارسخت افزارشبکه

 

دوشنبه 28 تیر 1389  8:11 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها