0

آلفا، بتا، گاما، رمزگشایی الفبای ارتباطات در مغز

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

آلفا، بتا، گاما، رمزگشایی الفبای ارتباطات در مغز

امواج مغزی متعددی وظیفه دریافت پیام ها، ارسال آنها و ثبت اطلاعات در مغز را به عهده دارند.

شناخت بهتر آنها می تواند دید تازه ای نسبت به حافظه، دقت بصری، خطای دید یا حتی اختلالات مغزی به ما بدهد.

احتمالا شما هم تا به حال با چندتایی از آزمون های خطای دید برخورد داشته اید. در این آزمون ها چشم ما چیزی را می بیند که با تصویر واقعی متفاوت است.

می دانستیم خطای دید به تحلیل مغز از رنگ ها و روشنایی برمی گردد اما اینکه تفاوت زمانی میان هماهنگ سازی امواج مغزی باعث می شود تصویر متفاوتی در ذهن ما ایجاد شود، نکته تازه ای است.

اینکه امواج مغزی دقیقا توسط چه بخشی ساخته می شوند یا نحوه ارتباط آنها چگونه است، هنوز ناشناخته باقی مانده است اما همین فعالیت های عصبی لحظه به لحظه هستند که حافظه ما، دقت و بهره هوشی مان را تحت الشعاع قرار می دهند. در بیماران دچار اسکیزوفرنی ارسال اتفاقی این امواج اثبات شده است.

اگر بخواهیم موج مغزی را از دیدگاه علم اعصاب تعریف کنیم باید آنرا به شکل تغییری هماهنگ در فعالیت الکتریکی گروهی از سلول های عصبی بشناسیم. هر نورون ولتاژی دارد که با تغییرات یونی درون و بیرون سلول تغییر خواهد کرد.

با تحریک اولین نورون تغییرات یونی ادامه خواهند یافت و موجی از جریان الکتریکی در منطقه ایجاد خواهد شد. ما این برانگیختگی و خاموشی متناوب را به عنوان موج مغزی می شناسیم.

در هر لحظه امواج مغزی متعددی با بسامدهای متفاوت در مغز ایجاد می شوند. این امواج که می توانند آلفا، بتا، تتا و یا گاما باشند برای ارسال دقیق پیام ها یا احساسات نیاز به هماهنگ سازی دارند.

هماهنگ سازی از اهمیت بسیاری برخوردار است، سیبی را در نظر بگیرید که رنگ، روشنایی و ابعاد آن توسط سیگنال های گوناگونی به بخش های متفاوت مغز ارسال شده و بدون هماهنگ سازی تشخیص نهایی آن غیرممکن است.

علاوه بر این تحقیقات تازه در زمینه مغزنگاری الکتریکی با استفاده از الکتروانسفالوگرام نشان می دهند چشم اگر تابش لحظه ای نور بین پیک موج های آلفا و تتا به آن تابیده شود، نور را نخواهد دید، چون پیامی برای رؤیت آن به مغز ارسال نخواهد شد.

تحقیق دیگری نشان می دهد درک آگاهانه کلمات نیاز به گذر امواج مغزی از منطقه ثابتی از مغز دارد.

تنها پیچیدگی هر کلمه باعث می شود امواج گاما در مراحل هماهنگ سازی متفاوت عمل کنند. پس از این مرحله مغز وارد شرایط نیمه هشیار می شود تا اطلاعات را به حافظه طولانی مدت فرد انتقال دهد.

نکته جالب توجه اینکه هر قدر مرحله هماهنگ سازی قوی تر باشد، درک ما از اطلاعات و اتفاقات بهتر خواهد بود.

نمی شود تأثیر امواج گاما را در حفظ حافظه و انتقال اطلاعات نادیده گرفت. تحقیق تازه ای نشان می دهد امواج گاما با بسامد کمتر وظیفه انتقال اطلاعات از حافظه قدیمی را به عهده دارند و همین امواج با بسامد بالاتر اطلاعات تازه تر را منتقل خواهند کرد.

این امواج میان مناطق مختلف منطقه هیپوکامپ رد و بدل خواهند شد و وظیفه هماهنگی میان آنها نیز به عهده هیپوکامپ خواهد بود.

چهار راه برای رسیدن به آرامش:
1.نگاه کردن به عقب و تشکر از خدا  2.نگاه کردن به جلو و اعتماد به خدا  3.نگاه کردن به اطراف و خدمت به خدا  4.نگاه کردن به درون و پیدا کردن خدا

پل ارتباطی : samsamdragon@gmail.com

تالارهای تحت مدیریت :

مطالب عمومی کامپیوتراخبار و تکنولوژی های جدیدسیستم های عاملنرم افزارسخت افزارشبکه

 

شنبه 26 تیر 1389  7:42 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها