0

برژينسکي:تلفيق ملي گرايي و تفکر شيعي دليل حمايت ايرانيان از احمدي نژاد است

 
nima1337
nima1337
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : آذر 1387 
تعداد پست ها : 355
محل سکونت : یزد

برژينسکي:تلفيق ملي گرايي و تفکر شيعي دليل حمايت ايرانيان از احمدي نژاد است

 

برژينسکي:تلفيق ملي گرايي و تفکر شيعي دليل حمايت ايرانيان از احمدي نژاد است 

دکتر زبيگنيو برژينسکي اعلام کرد:منشا حمايت هاي مردم ايران از احمدي نژاد تلفيق روحيه وطن دوستي و ملي گرايي با تفکر شيعي است.   

 

به گزارش ايرنا مشاور امنيت ملي اسبق رييس جمهور امريکا در دوران رياست جمهوري جيمي کارتر که هفته گذشته در جمع پژوهشگران "مرکز مطالعاتي رند" سخن مي گفت ضمن اعلام اين مطلب افزود:اقداماتي که دولت آمريکا براي براندازي دولت ايران انجام مي دهد قابل دفاع نيست و مساله مذاکره با ايران را مشکل تر مي کند.

استاد سياست خارجي در دانشگاه جان هاپکينز امريکا تاکيد کرد:با انجام اين کارها يک طرف مذاکره احساس مي کند طرف متقابل از اهرم تهديد و فشار دست برنداشته و اين به مساله مذاکره با ايران صدمه مي زند.

دکتر زبيگنيو برژينسکي افزود:به عقيده من اين گونه سياست ها يا نشانه آن است که ما ايرانيان را به درستي نشناخته ايم و يا در بروکراسي وزارت خارجه ما افرادي هستند که نمي خواهند تغيير جدي در سياست ايالت متحده در قبال ايران ايجاد شود.

رييس موسسه مطالعات استراتژي و امور بين املل واشنگتن اظهار داشت:اين افراد احتمالا مي خواهند مذاکره با ايران به بن بست برسد و در نهايت به شکست بي انجامد. من واقعا باور ندارم که افرادي که در بروکراسي سياست خارجي ما هستند همه در واقع يک هدف را در خصوص مذاکره با ايران دنبال مي کنند.

دکتر زبيگنيو برژينسکي تاکيد کرد:به عقيده من تفاوت جدي بين ترويج دموکراسي و کارهايي که بعضي مواقع به نام ترويج دموکراسي انجام مي شود وجود دارد. بسياري از فعاليت هاي دولت ما به نام ترويج دموکراسي در کشورهاي ديگر به صورت مخفيانه انجام مي شوند و عموم مردم از عمق اين فعاليتها بي اطلاع اند.

وي افزود:ما مي دانيم که فعاليت هاي دولت آمريکا در رابطه با ترويج دموکراسي در ايران در سالهاي اخير بسيار فراتر ازپرداختن به مسائلي مانند حقوق بشر و آموزش هاي مربوط به پيشبرد اهداف سازمان هاي غير دولتي و يا راهکارهاي متشکل کردن موثر مردم در پروسه انتخابات بوده است.

دکتر زبيگنيو برژينسکي گفت:دولت آمريکا در سالهاي اخير در پي ايجاد تنش و درگيري در بين قوميت هاي ايراني بوده است و سازمان مجاهدين خلق حمايت کرده است که اين حمايت ها امروز هم ادامه دارد .ما بايد به ياد داشته باشيم که اين گروه در ليست گروه هاي تروريستي بوده است.

وي تاکيد کرد:من فکر مي کنم اگر کشور خارجي براي مردم آمريکا برنامه هاي ماهواره اي پخش مي کرد و آنها را تشويق به انجام کارهاي غيرقانوني مي نمود، دولت آمريکا بدون شک به عمل آن دولت اعتراض مي کرد. دولت آمريکا اگر مي خواهد در رابطه با موضوع مذاکره با ايران جدي باشد بايد فعاليت هايي که هدف آن براندازي دولت است را متوقف کند.

دکتر زبيگنيو برژينسکي ادامه داد:نتيجه فعاليت هاي براندازي دولت آمريکا تلفيق بيشتر روحيه وطن دوستي مردم ايران با تفکر شيعي خواهد بود و من فکر مي کنم تهييج روحيه وطن دوستي مردم ايران بر پايه مذهب شيعه به ضرر منافع ملي ما است.

وي افزود:اتفاقا منشا حمايت هاي ايرانيان از احمدي نژاد هم همين تلفيق روحيه وطن دوستي و ملي گرايي با تفکر شيعي است.

استاد دانشگاه جان هاپکينز تاکيد کرد:وقتي درباره ترويج دموکراسي در ايران صحبت مي کنيم بايد به خاطر داشته باشيم که هم اکنون هم نوعي دموکراسي در ايران وجود دارد که ما آن را معمولا ناديده مي گيريم. به عنوان مثال در انتخابات هاي اخير در ايران من واقعا نمي توانستم با قاطعيت پيش بيني کنم چه کسي پيروز انتخابات خواهد بود و فکر نمي کنم هيچ يک از حاضرين در اين جلسه هم مي توانست با قاطعيت نتيجه انتخابات ايران را پيش بيني کند.ولي اگر از من بپرسيد که چه کسي پيروز انتخابات سال 2012 روسيه خواهد بود من با اطمينان جواب آن را به شما خواهم گفت. انتخابات در ايران پيچيده ولي براساس اصول دموکراسي است.

دکتر زبيگنيو برژينسکي اظهار داشت:بسياري از واقعيت هاي ايران براي مردم ما ناشناخته است. به عنوان مثال فکر مي کنيد چند نفر از مردم ما مي دانند که يکي از معاونين رييس جمهوري ايران يک خانم است. من مي دانم که شما اين را مي دانيد ولي فکر مي کنيد چه تعدادي از مردم کشور ما مي دانند که درصد دانشجويان دختر در ايران بيشتر از دانشجويان پسر است و ايران تعداد قابل توجهي دکتر خانم دارد. متاسفانه برخورد ما با ايران بسيار کليشه اي بوده است و آن را يک کشور قرون وسطايي قلمداد کرديم.

وي در پايان گفت:ايران يک کشور پيچيده است و در آن روحيه وطن دوستي نقش بسيار زيادي دارد. ما نبايد فراموش کنيم که ايران زماني يک امپراطوري بوده است.

 

 

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 591575

منبع ایرنا

v
جمعه 26 تیر 1388  9:40 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها