0

عروس زاگرس و جاذبه هایی منحصربفرد

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 41934
محل سکونت : اصفهان

عروس زاگرس و جاذبه هایی منحصربفرد


بدون شک روستاهای استان ایلام به دلایل مختلف از زیباترین مکانها برای جذب گردشگران است ولی روستاگردشی در این استان به رغم وجود پتانسیلهای فراوان مورد غفلت واقع شده است.

به گزارش قاصد به نقل از مهر، روستاهای استان ایلام به دلیل شرایط و نحوه زندگی مردم، آثار طبیعی و تاریخی از اهمیت خاصی برخوردار هستند اما برای گردشگران به دلیل عدم معرفی ناشناخته مانده است.

روستای سراب کلان

روستای سراب کلان از توابع بخش لومار شهرستان شیروان و چرداول استان ایلام است.

کشف آثار و بقایای شهر مدفون شده ماسبذان یا سیروان، در پیرامون روستای سراب کلان، ضمن نشان از قدمت طولانی استقرار انسانی در قلمرو این روستا، اهمیت تاریخی را می‏افزاید. شهر ماسبذان، از جمله شهرهای آباد زمان خود بوده است.

بقایای پلها، راه‏ها و قلعه‏های باستانی، معماری ارزشمند آن دوره را نمایان می‏سازد.

این شهر پیش از اسلام تا قرن چهارم هجری قمری رونق داشته است.

خانه‏های روستاییان عموماً یک طبقه و به هم چسبیده‏اند و وسعت هر خانه به موقعیت طبیعی زمین و توان اقتصادی صاحبان آن‏ها بستگی دارد.

به دلیل به هم فشردگی و محدودیت فضا، کاربردهای منازل روستاییان بسیار متنوع و گوناگون است.

روستای کوهستانی سراب کلان به دلیل برخورداری از چشم‏اندازهای جذاب و متنوع طبیعی مانند جنگل، رودخانه و کوهستان‏های سرسبز و پوشیده از گیاهان دارویی و گل‏های رنگارنگ، شرایط مناسبی را برای دیدار گردشگران فراهم آورده است.

کلم

روستای کلم، از توابع بخش بدره شهرستان دره شهر است.

روستای کلم قدمت طولانی سکونت انسانی دارد. بررسی آثار باقی‏مانده از جمله قلعه و آتشکده، احتمال قدمت و سابقه تاریخی روستا به دوران مادها را افزایش داده است.

بقعه جابربن انصاری و بنای سید تاج‏الدین نیز در نزدیکی روستا واقع شده‏اند.

رودخانه، چشمه و باغات سرسبز، مناظر و چشم‏اندازهای بسیار کم نظیری پدید آورده‏اند. رودخانه پرآب و خروشان کلم که از ارتفاعات شمالی کبیرکوه سرچشمه می‏گیرد، پس از مشروب کردن باغات و اراضی پایین دست، به رودخانه سیمره می‏پیوندد.

در اطراف این رودخانه، باغات انبوه و گسترده‏ای وجود دارد که مناظر بسیار چشم‏نواز و زیبایی ایجاد کرده‏اند.

این باغها در فصول بهار و تابستان فضاهای بسیار دنج و آرامی، برای استراحت و اتراق گردشگران و علاقمندان به طبیعت فراهم می‏آورند.

انواع غذاهای محلی خوش طعم و لذیذ، توسط زنان روستایی طبخ می‏شود از آن جمله می‏توان از شلکینه، ترخینه، کباب محلی، قورمه و شیرینی بژی برساق نام برد.

زنجیره علیا

روستای زنجیره علیا از توابع بخش مرکزی شهرستان شیروان و چرداول است.

روستای زنجیره علیا یکی از روستاهای قدیمی استان ایلام است و تنگ باستانی زنجیره و امامزاده پیرحسین از آثار و یادمانهای تاریخی و مذهبی آن به شمار می‏روند. معماری روستای زنجیره علیا زیبا و جذاب است.

خانه‏های مسکونی در دامنه تپه و در جهت شیب طبیعی و نزدیک هم ساخته شده‏اند و به رغم ترکیب معماری سنتی و جدید، بافت کلی روستا هماهنگی و زیبایی خاصی دارد.

از مهمترین جاذبه‏های گردشگری روستای زنجیره علیا می‏توان به تفرجگاه بانکول و خرمه، حواشی رودخانه زنجیره و دره‏های بالادست آن اشاره کرد.

صنایع دستی روستای زنجیره علیا شامل انواع قالی، گلیم و جاجیم در طرح‏ها و رنگ‏های متنوع است که توسط زنان و مردان روستا بافته می‏شوند.

پوشاک مردان شامل شلوار کردی و شال، گیوه، دستار و ستره است. زنان نیز لباس‏های محلی می‏پوشند و سربندهای مخصوص بر سر می‏بندند.

معمولاً بلندی پیراهن زنان به اندازه‏ای است که بر روی پای آنان می‏رسد. زنان روستایی از چادر و روسری نیز استفاده می‏کنند.

حیدرآباد

روستای حیدرآباد از توابع بخش مرکزی شهرستان ایلام واقع است.

روستای زیبا و ییلاقی حیدرآباد از نقاط خوش آب و هوایی است که طی 200 سال اخیر به روستا تبدیل شده است.

اقتصاد روستای حیدرآباد بر پایه فعالیت‏های زراعی، خدماتی و صنایع دستی استوار است. کشت آبی و دیم در روستا رواج دارد؛ اکثر اراضی روستا به صورت دیم کاشته می‏شود.

مصالح به کار رفته در بافت قدیمی روستا، سنگ، چوب، خشت و گل است که در اطراف روستا به وفور یافت می‏شود. در ساخت خانه‏های جدید از مصالحی مانند تیرآهن، سیمان و گچ نیز استفاده می‏شود.

چشم‏انداز کوهستانی، باغ‏های گسترده، مزارع سرسبز و شالیزارهای برنج، زیباترین جلوه‏های طبیعی روستا را به نمایش ‏گذاشته‏اند.

مهمترین جاذبه‏های طبیعی روستا عبارتند از رودخانه حیدرآباد که در کنار روستا جریان دارد و تمامی مزارع و باغهای اطراف و داخل روستا را مشروب می‏سازد.

حواشی این رودخانه محل زیست انواع آبزیان و پرندگان و بستر رشد انواع گل‏ها و گیاهان زیباست.

موسیقی در میان مردم روستای حیدرآباد، جایگاهی ویژه دارد و در مراسم مختلف شادی و غم از آوازها و سازهای مختلف استفاده می‏شود از آن جمله می‏توان به هوره، نغمه‏های محلی و نوای چمر اشاره کرد. ساز، دهل و کمانچه از جمله سازهای رایج و مورد استفاده مردم روستا است.

تنگ قیر

روستای تنگ ‏قیر از توابع بخش مرکزی شهرستان شیروان و چرداول است.

روستای تنگ‏ قیر با برخورداری از موقعیت طبیعی و اقلیم مناسب، مناظر و جلوه‏های منحصر به فردی دارد.

چشم‏انداز ارتفاعات و باغ‏ها به خصوص در فصول بهار، تابستان و پاییز سرشار از مناظر زبا و رنگ‏های جذاب است.

خرم‏کوه که در جنوب غربی روستا قرار دارد، در فصل زمستان از برف پوشیده می‏شود و دامنه‏های آن در فصول بهار و تابستان از گل‏ها و گیاهان وحشی زیبا و درختان سرسبز کوتاه سرشار می شود.

منظره جلوه‏های طبیعی روستا، برای هر بیننده‏ای شگفت‏آور است.

خوازمنی، دزیرانی، پاگشا یا دامادچری، مراسم عقد و نکاح و عروسی یا سورچری که هر یک آیین خاصی در روستا دارد.

از انواع بازیهای محلی رایج در روستا می‏توان به بازی‏های گروهی قلان، کلاوروان و پلان اشاره کرد.

سوغات این روستا نیز مشتمل بر محصولات صنایع دستی، برنج عنبربو، روغن محلی، کشک و انواع گیاهان دارویی است.

پشت قلعه

روستای پشت قلعه از توابع بخش مرکزی شهرستان آبدانان است. دینارکوه، در سه کیلومتری روستای پشت قلعه که بلندترین قله آن از سطح دریا 1955 متر ارتفاع دارد.

این کوهستان به صورت قوسی کشیده شده و از سمت جنوب شرقی به سیاه کوه متصل می‏شود. پوشش عمده گیاهی این کوه‏ها از درختان کوتاه جنگلی و بوته‏زارها تشکیل شده است.

از جمله آداب قدیمی مربوط به عید نوروز در روستای پشت قلعه، برگزاری مراسم آتش‏افروزی و قاشق‏زنی در چهارشنبه‏سوری است.

غفلت از روستاهای ایلام

این شش روستا به عنوان روستاهای هدف گردشگری در ایلام در چند سال اخیر مورد غفلت واقع شده اند و به نظر می سد با برنامه ریزی درست می توان از طریق روستاگردشی برای اقتصاد مردم منطقه بهره برد.

در حال حاضر روستاهای فوق با مشکلات متعددی نظیر کمبود امکانات رفاهی و عدم سرمایه گذاری لازم مواجه هستند که باید توسط مسئولان مربوطه مورد توجه ویژه قرار گیرد.

در این روستاها علاوه بر جاذبه های گردشگری نحوه زندگی مردم روستاها نیز می تواند برای گردشگران جالب باشد.

قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ یُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (بگو در زمین بگردید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را آغاز کرده است، سپس خداوند به همین گونه، جهان را ایجاد می کند خداوند یقیناً بر هر چیز تواناست)   /عنکبوت20
سه شنبه 8 شهریور 1390  3:47 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها