0

صحبت‌هاي اسعديان در آستانه‌ي پخش «طلا و مس» از تلويزيون

 
salarezeynab
salarezeynab
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 6597
محل سکونت : تهران

صحبت‌هاي اسعديان در آستانه‌ي پخش «طلا و مس» از تلويزيون

 

صحبت‌هاي اسعديان در آستانه‌ي پخش «طلا و مس» از تلويزيون
*«بوسيدن روي ماه» از طلا و مس هم ساده‌تر*


خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: فرهنگ و هنر - سينما

همايون اسعديان، كارگردان فيلم «طلا و مس» گفت: صرف پوشش و ظاهر ديني نيست كه يك فيلم مثل «طلا و مس» يا «زير نور ماه» را ديني مي‌كند. «جدايي نادر از سيمين» ساخته اصغر فرهادي هم يك فيلم خوب ديني است. چون دارد درباره اخلاق و حقوق آدم‌ها حرف مي‌زند. «مرهم» (عليرضا داوودنژاد)، «اين‌جا بدون من» (بهرام توكلي) هم فيلم هاي ديني هستند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،اين فيلمنامه نويس و كارگردان كه در گفت‌وگويي با موضوع سينماي ديني حضور داشت، ضمن بيان اين مطلب گفت: وقتي «طلا و مس» را مي‌ساختم، نمي‌خواستم فيلم ديني بسازم. بدترين چيز اين است كه ما كارگردان‌ها قبل از ساخت يك فيلم بگوييم تصميم گرفته‌ايم يك فيلم ديني بسازيم. چون ممكن است نتيجه‌اش فيلم خوبي نشود. شما وقتي تيري را پرتاب مي‌كنيد معلوم نيست آن تير كجا به زمين بخورد. جذابيت هنر سينما در اين است كه يك وقت‌هايي تلاش هاي شما جواب نمي‌دهد.

وي ادامه داد: فيلمسازي مثل ساختمان‌سازي نيست كه بگوييد چون دو تاي قبلي را خوب ساخته‌ايم اين يكي هم خوب مي‌شود.

اسعديان با تأكيد بر اين كه بارها گفته‌ام مفهوم سينماي ديني را نمي‌دانم و نمي‌فهمم، اظهار كرد: اين حرف را به حساب كم دانشي بنده بگذاريد. من معناي كمدي و اكشن را مي‌فهمم چون ضدش را مي‌شناسم. اما نمي‌دانم در مقابل سينماي ديني سينماي ضدديني هم داريم يا خير. مگر فيلمي داريم كه بگويد محبت چيز خوبي نيست. بنابراين هر فيلمي كه بسازيم يك جوري داريم راجع به دين حرف مي‌زنيم. حتي فيلمي كه دارد فضاي بي‌اخلاقي را نشان مي‌دهد، مي‌خواهد بگويد اين فضا بد است.

اين فيلمنامه‌نويس ادامه داد: به غلط به محض اين كه فيلمي مثل «زير نور ماه» و «طلا و مس» پوشش ديني پيدا مي‌كند به آن فيلم ديني مي‌گويند. در اين دو فيلم دو طلبه جوان داريم و بعضي‌ها فكر مي‌كنند به خاطر حضور اين دو نفر فيلم ديني شده است. لفظ سينماي ديني به «مرهم» (عليرضا داوودنژاد)، «اين جا بدون من» (بهرام توكلي) هم بايد اطلاق شود.

كارگردان فيلم طلا و مس كه در برنامه تلويزيوني «نشاني» شبكه چهار سخن مي‌گفت، با انتقاد از برخي فيلم‌هاي به ظاهر ديني تأكيد كرد: ما متخصص شده‌ايم كه مفاهيم را تقليل بدهيم و تخريب‌شان كنيم. برخي كارگردان‌ها مدعي مي‌شوند كه وقتي داشتند فيلمنامه مي‌نوشته‌اند خدا به آن‌ها متوني را الهام كرده است. مي‌گويند هنگام ضبط هوا آفتابي بود و خدا و ائمه (علهيم السلام) به خاطر ما باران فرو فرستادند. اين كارگردان‌ها پاي خدا و ائمه را وسط مي‌كشند تا از فيلم و سريالشان دفاع كنند. براي مخاطب اين سوال پيش مي‌آيد كه نعوذ بالله آيا توان خدا و ائمه همين قدر بوده است؟

اسعديان با بيان اين كه خيلي از فيلم‌هاي ديني به مفاهيم متافيزيكي متوسل مي‌شوند توضيح داد: مثلا مي‌بينيم كه يك قهرمان در امامزاده دعا مي‌كند و مي‌گويد به پول نياز دارد. فردايش يك حاج آقايي برايش دم در پول مي‌آورد. اين جور چيزها در زندگي واقعي ما آدم‌ها خيلي اتفاق نمي‌افتد. من خودم در فيلم «طلا و مس» متوسل به متافيزيك نشدم. بنابراين مخاطبان احساس كردند داستانش واقعي است.

اين كارگردان درباره اميدبخشي در فيلم‌هاي ديني گفت: خاصيت هنر آرمان گرايي است. آينده زن و شوهر فيلم «طلا و مس» آينده تلخي است. اما انتهاي فيلم من با تلخي تمام نمي‌شود و در آن اميد وجود دارد. چون ما هنرمندان بايد در دل يك شوره زار گل‌ها را پيدا كنيم. مثل فيلم هاي چارلي چاپلين كه در تصوير آخرش چاپلين به سمت آينده مي‌رود و فيلم با بن بست تمام نمي‌شود.

وي به بيان ويژگي‌هاي فيلم جديدش پرداخت و گفت: داستان فيلم «بوسيدن روي ماه» از طلا و مس هم ساده‌تر است. در فيلم طلا و مس دو تا اتاق داشتيم و يك زن و شوهر. فيلم جديدم هم همين طور است. دو تا مادر و دو تا دوست و دو تا همسايه در كنار هم زندگي مي‌كنند. يكي از آن‌ها براي ديگري فداكاري مي‌كند. اميدوارم وقتي اين فيلم را مي‌بينيم احساس كنيم داريم مادرهاي خودمان را مي‌بينيم. دوست دارم هم اشك مخاطب را دربياورم و هم آنها را بخندانم. به طوري كه بعد از ديدن فيلم هر كس به مادرش زنگ بزند و احوالش را بپرسد. خيلي‌ها بعد از ديدن فيلم طلا و مس به زنشان زنگ زدند و پرسيدند مشكلي نداري؟ همين كه به اندازه نيم ساعت حواسشان به زنشان بوده براي من كافي است.

وي ادامه داد: اين فيلم قهرمان و سوپراستار ندارد. تدوام نگاه من به آدم‌ها و مناسبات اجتماعي است. من دوست ندارم شعار بدهم و حرف‌هاي گنده بزنم. فيلم كوچكي به نام بوسيدن روي ماه ساخته‌ام. اگر بزرگي در آن مي‌بينيد به مناسبات زندگي خود مخاطبان برمي‌گردد.

اسعديان با بيان اين كه پس از كارگرداني طلا و مس فيلمسازي برايش سخت‌تر شده است، تصريح كرد: بعد از «طلا و مس» يك توقعي درباره فيلم‌هاي من ايجاد شده است و مطمئنم همه فيلم بعدي‌ام يعني «بوسيدن روي ماه» را با دقت نگاه مي‌كنند. در كارنامه من فيلم‌هايي مثل «ده رقمي» هست كه دوستشان ندارم. اين فيلم‌ها را چون شغلم سينماست ساختم. منكرشان نمي‌شوم اما به آن‌ها افتخار هم نمي‌كنم.

وي درباره حرف اصلي فيلم طلا و مس كه قرار است پنجشنبه از شبكه يك سيما پخش شود، گفت: فيلم طلا و مس از كمبودهايي سخن مي‌گويد كه مشكل خيلي از آدم‌هاست. معضل امروز ما آدم‌ها خلا محبت و دوست داشتن است. در مسير تند روزگار صنعتي چه چيزي جز محبت قرار است تنهايي ما را پر بكند؟ در جامعه ما فردگرايي رشد پيدا كرده است. در حالي كه آدم‌ها نياز به همدلي دارند و اگر اين همدلي نباشد همه در اين دنيا احساس سرگرداني و تنهايي مي‌كنند.

برنامه نشاني در شب‌هاي ماه رمضان از شنبه تا سه‌شنبه بعد از افطار به بررسي سينماي ديني مي‌پردازد و پس از ماه مبارك رمضان پخش آن به صورت هفتگي ادامه پيدا خواهد كرد.

یا حسین (ع)

دوشنبه 7 شهریور 1390  10:56 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها