0

شق‌القمر 5 شهریور را باور نکنید!

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

شق‌القمر 5 شهریور را باور نکنید!

امسال هم مثل چند سال اخیر، شایعه‌ای در اینترنت پخش شده که شامگاه پنجم شهریور ماه، مریخ آن‌قدر به زمین نزدیک می‌شود که دو ماه در آسمان خواهد درخشید و شق‌القمر خواهد شد!

 

جهان نيوز نوشت: شاید شما هم ایمیلی با این مضمون دریافت کرده باشید که در شامگاه پنجم شهریور، مریخ آن‌قدر به زمین نزدیک خواهد شد که به بزرگی ماه در آسمان دیده می‌شود،  بنابرابن، امشب دو ماه در آسمان خواهد درخشید و در برخی موارد، حتی از برخورد مریخ به ماه و وقوع شق‌القمر صحبت شده و ادعا شده که چنین پدیده‌ای هر چند هزار سال یک بار اتفاق می‌افتد.

صدالبته که این شایعه بی‌پایه و اساس است. سیاره مریخ نصف زمین قطر دارد و مدارش به دور خورشید طوری است که در نزدیک‌ترین حالت ۵۵ میلیون کیلومتر با زمین فاصله دارد و این در حالی است که ماه با ربع قطر زمین در ۴۰۰هزار کیلومتری سیاره مادری واقع است،  بنابراین برای آن‌که مریخ به اندازه ماه در آسمان زمین دیده شود، باید هفتاد برابر به زمین نزدیک‌تر شود که چنین اتفاقی جز بر اثر برخوردی کیهانی امکان‌پذیر نیست!

اما ریشه این شایعه در اتفاقی است که شهریور ۱۳۸۲ / آگوست ۲۰۰۳ روی داد و گردش زمین و مریخ به دور خورشید طوری است که این دو سیاره هر ۲۶ ماه یک‌بار روی یک خط و یک جهت از خورشید قرار می‌گیرند و این رویداد مقابله نام دارد و سبب می‌شود مریخ نه تنها به درخشان‌ترین و بزرگ‌ترین حالت در آسمان زمین دیده شود، که همانند ماه بدر با غروب خورشید طلوع کند و به هنگام طلوع خورشید در آسمان غروب کند.

از آنجا که مدار مریخ برخلاف مدار تقریبا دایروی زمین بیضوی است، فاصله زمین و مریخ در مقابله‌ها فرق می‌کند و هر ۱۵ سال یک بار، مقابله مریخ و زمین در نزدیک‌ترین فاصله یعنی ۵۵ میلیون کیلومتری روی می‌دهد و مقابله بزرگ مریخ اتفاق می‌افتد که سبب می‌شود و سیاره سرخ نیز به بزرگ‌ترین و درخشان‌ترین حالت ممکن دیده می‌شود، اما حتی در این شرایط هم مریخ با چشم غیرمسلح جز نقطه‌ای درخشان دیده نمی‌شود که ۳ تا ۴ برابر از سیاره ناهید کم‌نورتر است و فقط با تلسکوپ یا دوربین‌های دوچشمی است که می‌توان قرص این سیاره، کلاهک‌های سفید قطبی و برخی عوارض سطح آن را مشاهده کرد.

آخرین بار، در شهریور ۱۳۸۲ بود که مقابله بزرگ مریخ اتفاق افتاد و بار دیگر می‌توان در شهریور ۱۳۹۷ شاهد آن بود.


چهار راه برای رسیدن به آرامش:
1.نگاه کردن به عقب و تشکر از خدا  2.نگاه کردن به جلو و اعتماد به خدا  3.نگاه کردن به اطراف و خدمت به خدا  4.نگاه کردن به درون و پیدا کردن خدا

پل ارتباطی : samsamdragon@gmail.com

تالارهای تحت مدیریت :

مطالب عمومی کامپیوتراخبار و تکنولوژی های جدیدسیستم های عاملنرم افزارسخت افزارشبکه

 

شنبه 5 شهریور 1390  4:41 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها