0

استیفن هاوکینگ از عجیب ترین ساعت دنیا پرده برمیدارد

 
omidayandh
omidayandh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آذر 1387 
تعداد پست ها : 7483
محل سکونت : تهران

استیفن هاوکینگ از عجیب ترین ساعت دنیا پرده برمیدارد

استیفن هاوکینگ از عجیب ترین ساعت دنیا پرده برمیدارد

 

 

این ساعت یک میلیون دلاری مکانیکی با ملخ زمان خور بزرگش جمعه در دانشگاه کمبریج سرو صدا به پا کرده است و کیهان شناس مشهور استیفن هاوکینگ در دانشگاه آن را معرفی نمود . ساعت ، عقربه یا شماره ای بروی خود ندارد اما شکاف هایی دارد که بروی روکش طلایی بدنه اش ایجاد شده. وقتی چرخ دنده می چرخد، نشانه های آبی که دیود نوری هستند، در ساعت، دقیقه و ثانیه صحیح می ایستد .

در بالای ساعت، ملخ چشمک زن با دم جنبنده اش (که زمان خور نامیده می شود) دائما با پیشرفت زمان، در محیط این دایره که در حدود 1.2 متر می باشد، جلو می رود. حالت او و آرواره اش که گویی در حال بلعیدن است به بیننده این حس را القا می کند کهزمان با سرعت زیادی در گذر است.

اما کسانی که پول زیادی دارند و علاقه بهجمع آوری حشرات عظیم الجثه نیز دارند، قادر به خریداری این ساعت نخواهند بود، زیرااین نمونه تنها برای خروجی کتابخانه دانشگاه کریستی کورپوس ساخته شده است تا بهشکلی هنرمندانه به بینندگان بفهماند زمان مفهوم بسیار با ارزشی است.

ساعتبه گونه ایست که فناپذیری انسان را با ایجاد صدای زنجیری که به داخل جعبه چوبی میافتد، القا می کند. و حتی حقه هایی هم دارد مثلا، گاهی به نظر می آید که از حرکتباز ایستاده یا به نرمی حرکت نمی کند و حتی شاید به عقب برمیگردد!

ساعت باموتور الکتریکی کار می کند که طبق گزارش تا 25 سال بعد نیز به راحتی کار خواهد کرد.

این ساعت در طول هفت سال توسط مخترع ساعت سازی به نام جان تیلور زمانی کهدر دهه 50 در این دانشگاه درس می خوانده، ساخته شد و آن را برای بزرگداشت ساعت سازبریتانیایی یعنی جان هریسون که در قرن 18 می زیست، طراحی کرده است.
چهارشنبه 23 تیر 1389  10:47 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها