0

طرز تهیه ی قطاب

 
DataBus
DataBus
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : مرداد 1388 
تعداد پست ها : 10
محل سکونت : تهران

طرز تهیه ی قطاب

 

طرز تهیه ی قطاب

 شیرینی قطاب یکی از خوشمزه ترین شیرینی های محلی یزدی است .طرز تهیه ی قطاب بسیارساده می باشد و با کمی دقت می توان این شیرینی خوشمزه را تهیه کرد .


مواد لازمبرای تهیه خمیر قطاب :
زرده تخم مرغ ۲ عدد
روغن جامد آب شده ۱۰۰گرم
ماست ۱۰۰ گرم
آرد به مقدار لازم
پودر قند به مقدار لازم
موادلازم برای درون قطاب :
پودر بادام ۲۰۰ گرم
پودر شکر ۱۰۰ گرم
پودر هل ۱قاشق غذاخوری


طرز تهیه:
ابتدا روغن جامد و پودر شکر را مخلوط کنید و با همزنبرقی بزنید تا کرم رنگ شود. سپس زرده های تخم مرغ را بیفزایید و مخلوط را با همزنبزنید. بعد پودر هل را با ماست و بیکینگ پودر به مواد اضافه کنید.
در این مرحلههمزن را کنار بگذارید و آرد را کم کم به مواد بیفزایید و این کار را به آرامی انجامدهید تا خمیر به دست نچسبد. توجه داشته باشید خمیر قطاب را نباید با افزودن آرد بیشاز حد سفت و خشک کرد.
خمیر را به قطر 3 میلیمتر روی سطح آردپاشی شده پهن کنید وبا قالب گرد آن را قالب بزنید. سپس خمیر برش زده را بردارید و یک قاشق چایخوری ازمواد میانی قطاب وسط خمیر قرار دهید. دقت داشته باشید که از مواد میانی به اطرافخمیر مالیده نشود، زیرا دو لبه خمیر به هم نمی چسبد.
دو لبه خمیر را به همبچسبانید و با استفاده از دو انگشت لبه های خمیر را به سمت داخل برگردانید تا بهشکل کُنگره درآید.
قطاب های آماده را به اندازه گنجایش یک شیر جوش کوچک در روغنداغ فراوان غوطه ور کنید و دو طرف آن را سرخ کنید. برای تهیه قطاب حتماً باید بهاین نکته توجه کرد که قطاب ها را نباید یکباره پیچید و بعد سرخ کرد، چون پوستهخمیری قطاب در مجاورت طولانی با هوا، خشک می شود و بعد از آنکه در روغن سرخ شود لبههای خمیر از هم باز می شود.
پس از اینکه رنگ آن قهوه ای روشن شد، قطاب را ازروغن خارج کنید و در یک سبد فلزی قرار دهید. بعد از 10 دقیقه قطاب ها را در یک ظرفپُر از پودر شکر قرار دهید تا قطاب ها به پودر شکر آغشته شود. قطاب ها را بعد ازخروج از روغن نباید خیلی سریع در پودر شکر غلتاند، زیرا سبب می شود پودر شکر در اثرحرارت، کمی رطوبت بگیرد و به اطراف شیرینی نچسبد. اگر هم خیلی سرد باشد پودر قند بهقطاب نمی چسبد.
سپس قطاب ها را به ظرف مخصوص سرو منتقل کنید. این شیرینی راحتماً باید در ظرف در بسته نگهداری کنید.


طرز تهیه مواد میانی قطاب:
در ظرفیابتدا پودر گردو، پودر شکر و دارچین را مخلوط کنید. در صورتی که بخواهید مواد بهشکل خمیر درآید تا بهتر بتوانید درون خمیر آن را بگذارید می توانید 2 تا 3 قاشقسوپخوری گلاب را کم کم به مواد بیفزایید تا حالت خمیری بگیرد و بتوانید راحت آن رادر دست گلوله کنید و میان خمیر بگذارید.

 

درباره ی من: غافلگیر کننده ، کنجکاو ، دارای حس پیش بینی، سریع الانتقال، غیر قابل پیش بینی، رفیق باز، کم علاقه به آداب و اصول سنتی زناشویی. سیاره حاکم بر رفتار: اورانوس ـ عنصر حاکم بر طبیعت: باد ـ متعلق به همه کس می باشد و در عین حال از آن ِ هیچ کسی نمی باشد. اصول اخلاقی سفت و سختی دارد. نسبت به آرمان هایی که فوق العاده والا هستند واکنش نشان می دهد. زندگی او مملو از تغییر و تحول، اختلاف نظر و اتفاقات غیر منتظره می باشد. آرام، مهربان، مودب، خوش بیان، کم رو، سنبل نبوغ شناخته شده است. با اصول خود زندگی می کند.

مشاهیر متولد بهمن : چارلز داروین – چارلز دیکنز – صادق هدایت
http://DataBus.Persianblog.ir

 

چهارشنبه 23 تیر 1389  3:56 PM
تشکرات از این پست
azadeh_69
jazereyearam
jazereyearam
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آذر 1387 
تعداد پست ها : 1313
محل سکونت : زنجان

پاسخ به:طرز تهیه ی قطاب

من رژيم دارم
 
چهارشنبه 23 تیر 1389  9:31 PM
تشکرات از این پست
aziztaeme
aziztaeme
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 2044
محل سکونت : تهران
شنبه 26 تیر 1389  11:44 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها