0

کنایه سنگین سریال شبکه 3 به آقاها و آقازاده‌ها

 
majidshehneh
majidshehneh
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 272

کنایه سنگین سریال شبکه 3 به آقاها و آقازاده‌ها

مجموعه تلویزیونی «5 کیلومتر تا بهشت» که از آغاز ماه مبارک رمضان از شبکه 3 سیما روی آنتن رفته، با وجود انتقادهای فراوانی که بر آن وارد شده، به سبب عادت بینندگان تلویزیون، مخاطبان بسیاری را به خود جلب کرده است.این مجموعه که روایت خاصی از دنیای ارواح به مخاطب ارایه می کند، امشب به تناسب داستان، بحث را به سمت سوءاستفاده فرزند یک خانواده ثروتمند ـ با بازی شهنام شهابی ـ از موقعیت خانواده و پدرش کشاند که در عین حال، پدر خانواده ـ با بازی داریوش فرهنگ ـ با وجود محرز شدن جرم پسرش، حاضر به اعتراف و پذیرش آن نزد پلیس نشد.

در این بخش از این مجموعه، هنگامی که روح امیرحسین ـ با بازی مهدی سلوکی ـ شاهد این قضایا و ظلمی که به او می رفت بود، روح سرگردان دختری ـ با بازی پریناز ایزدیار ـ که با او همراه است، در دیالوگی سنگین به انتقاد از آقاهای سیاسی پرداخت که در عالم سیاست با وجود محرز شدن خبط و خطای فرزندانشان، حاضر به پذیرش جرم آنها نیستند و به راحتی چشم بر خطای آنان می پوشند و حاضر می شوند در کمال بی انصافی، گناه آنان را به گردن دیگران بیندازند.در این سکانس، روح سرگردان دختر، خطاب به روح امیرحسین گفت (نقل به مضمون): «در دنیای سیاست هم هستند کسانی که خطا و جرم فرزندانشون رو می بینن ولی حاضر نیستند که از اونا دل بکنند و تا آخر پای خطای فرزندانشون می مونند...».

گفتنی است، مجموعه تلویزیونی «5 کیلومتر تا بهشت» به کارگردانی علیرضا افخمی، یکی از سریال‌های تلویزیونی ماه رمضان امسال است که داستانی کاملا جدی را دستمایه کار خودش قرار داده است.

در این سریال، بازیگران مطرح سینما و تلویزیون از جمله عبدالرضا اکبری، داریوش فرهنگ، مهدی سلوکی، شبنم قلی‌خانی، شهرام قائدی، رضا توکلی، شهنام شهابی، پردیس افکاری، نفیسه روشن و پریناز ایزدیار، ایفای نقش داشته‌‌اند که البته انتقاداتی به آن وارد است و در جای خود، بدان خواهیم پرداخت.

پنج شنبه 27 مرداد 1390  2:14 PM
تشکرات از این پست
majidshehneh
majidshehneh
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 272

در گفت‌وگوی مهم بشار اسد و بان کی مون چه گذشت؟

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، در تماس تلفنی با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که عملیات نظامی علیه معترضان مسلح در این کشور متوقف شده است.شبکه تلویزیونی «سی.ان.ان» آمریکا، خبری را منتشر کرده که بر پایه آن، «بان کی مون»، دبیر کل سازمان ملل متحد، متن گفت‌وگوی خود با رئیس جمهور سوریه را منتشر کرده که بنا بر آن، بشار اسد گفته که عملیات نظامی علیه معترضان در این کشور به پایان رسیده است.

بنا بر این گزارش، این مکالمه در اواخر شب گذشته صورت گرفته و اسد در آن اعلام کرده همه عملیات نظامی علیه مخالفان به پایان رسیده است.

در اطلاعیه ای که به همین مناسبت از سوی دفتر دبیر کل سازمان ملل متحد منتشر شده، بان کی مون از بشار اسد خواسته است، یک کمیسیون تحقیق را برای تحقیق و تفحص درباره ادعای معترضان درباره کشتار آنان بپذیرد.

وی همچنین از بشار اسد خواسته که با کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد همکاری کند.

«سی.ان.ان» گزارش داده است، به‌رغم این خبر، اخبار ضد و نقیضی درباره خروج سربازان سوری از شهرهای محل درگیری وجود دارد و در حالی که اسد اعلام کرده، سربازان از محل درگیری‌ها بیرون رفته‌اند، معترضان می گویند که سربازان هنوز هم در محل حضور دارند. این در حالی است که تناقضات بسیاری هم درباره آمار کشته شدگان دیروز وجود دارد، به گونه‌‌ای که برخی از مخالفان، شمار کشته شدگان را ده نفر، برخی پنج و برخی دو نفر به «سی.ان.ان» گزارش داده اند.

گویا، یکی از بهترین شیوه‌ها برای بررسی درستی و نادرستی ادعاهای حکومت سوریه و مخالفانش، فرستادن گروه‌های تحقیق بی‌طرف به این کشور و تحقیق و تفحص در این زمینه است، چرا که در کنار حکومت بشار اسد، مخالفان هم صرفا معترضانی مدنی نبوده اند، بلکه آنها هم دست به سلاح برده اند، کشف منبع یا منابعی که پول و تسلیحات در اختیار گروهی از معترضان قرار داده، نیز بخش مهمی از ماجرای اسرارآمیز تحولات سوریه در روزهای اخیر است.

پنج شنبه 27 مرداد 1390  2:15 PM
تشکرات از این پست
majidshehneh
majidshehneh
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 272

روند تولید نفت ایران صعودی شد + جدول

روند تولیدی نفت در میادین جنوبی کشور در ماه‌های اخیر افزایشی شد، در حالي كه چند ماه گذشته، فضاي رسانه اي تحت سيطره اخبار، نشان دهنده كاهش ظرفيت توليد كشور بوده است؛ اين خبر نشان‌دهنده شكل گيري عزمي جدي در رفع مشكلات حوزه بالادستي نفت است.عبدالامیر هویزاوی، مدیر تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوباز دستیابی به پیک تولید سه میلیون بشکه نفت در سال 1390 خبر داد.

وی تأکید کرد: تیم جدید مدیریتی مستقر در شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب، در حالی این بزرگترین زیرمجموعه تولیدی شرکت ملی نفت ایران را تحویل گرفت که بیشتر میادین در حال افزایش روند نزولی تولید خود بودند و به دلیل عدم رسیدگی و توسعه میادین و مخازن میزان تولید آنها به صورت مستمر در حال کاهش بود.

بايد توجه داشت، به دلیل قرار داشتن بیشتر مخازن و ميادين نفتي اين حوزه در نيمه دوم عمر خود، در صورت ادامه روند موجود به طور طبيعي سالانه، نزدیک سیصد هزار بشكه كاهش توليد نفت طبيعي و اجتناب‌ناپذير است؛ اما اگر اقدامات كارشناسي و فني مناسب در همين ميادين شود، توان جبران اين مسأله و حتي ارتقاي توليد را نيز خواهيم.

هویزاوی اشاره کرد: با تلاش‌های انجام گرفته در ماه‌های پایانی سال 1389 این روند از حالت کاهشی به حالت ثابت درآمده و در سال 1390 به افزایش آمار تولید در مناطق نفت خیز جنوب دست یافتیم.

همچنین بنا بر جدول ارایه شده از تولید این شرکت افت تولید خاصی در اردیبشت دیده مي شود كه ناشي از پارگي و شكست در يكي از خطوط مهم انتقال نفت است و پس از جبران اين ضايعه، توليد دوباره روند افزايشي خود را باز يافته و در روزهاي پاياني تير ماه بين رقم 2985 هزار بشكه تا 2990 هزار بشكه نوسان داشته و در مرداد ماه از 2990 بشكه در روز عبور كرده است. اين آمار حتي در برخی موارد از پيك سه ميليون و ده هزار بشكه در روز نيز عبور كرد.

هويزاوي علت اين دستاورد مهم در سال جهاد اقتصادي را عزم و تلاش راسخ كارشناسان، متخصصان و كاركنان و مديريت مجموعه مناطق نفت خيز جنوب دانست كه برخي از آنان از همكاران قديم آقاي قاسمي (وزير نفت) و مجاهدان ديروز عرصه‌هاي نبرد حق عليه باطل هستند و اكنون نيز در سال جاري با عملكردي جهادي در شرايط تحريم، ميادين مورد بهره برداري مناطق نفت خيز را به ارتقاي توليد رسانده اند.

مدير توليد شركت مناطق نفت خيز جنوب همچنين استفاده از فناوري و رويكرد علمي را از مهمترين عوامل تحقق موفقيت اخير و رسيدن به مرز سه ميليون بشكه در روز دانست و استفاده از پمپ هاي درون چاهي و اضافه كردن دو ميدان جديد نفتي به مدار توليد را به عنوان نمونه اي از اين موارد ذكر كرد.

اين شركت در تداوم برنامه هاي خود، رساندن بهره برداري به حداكثر ممكن و افزايش ظرفيت توليد صيانتي در ميادين تحت مديريت خود را از اهم موضوعاتي خواند كه در سال 1390 محقق خواهد شد.

گفتني است، شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب بزرگترين شركت توليد كننده نفت كشور است كه با در دست داشتن بيشترين تعداد ميادين نفتي به طور متوسط اندكي بيش از سه چهارم حجم توليد نفت كشور را صورت مي دهد.
پنج شنبه 27 مرداد 1390  2:17 PM
تشکرات از این پست
majidshehneh
majidshehneh
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 272

بالاخره نرخ تورم چند است؟! +جدول اختلافها

موضوع نرخ تورم ایران و متولی اعلام آن هم موضوع جذابی شده است. هرچند در ایران، مرکز آمار ایران به عنوان مرجع رسمی اعلام آمارهای کلان است، بانک مرکزی نیز همیشه در این راستا زحمت کشیده و نرخ‌هایی همچون تورم و بیکاری را محاسبه و اعلام می کند.در حالی که دو روز پیش، بهمنی، رییس کل بانک مرکزی، در اظهاراتی نرخ تورم تیر ماه را 16.3 خوانده و در کنار آن از در راه بودن روند کاهشی تورم خبر داده بود، عادل آذر، رییس مرکز آمار ایران در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، نرخ تور را در این ماه 19.6 درصد اعلام کرد.

موسي‌الرضا ثروتي ضمن اعلام این خبر، با اشاره به ماده 54 برنامه پنجم توسعه، اظهار داشت: بنا بر اين ماده، مسئوليت توليد آمار به عهده مركز آمار ايران است و برای همین، رئيس‌جمهور به بانك مركزي دستور داد كه ديگر آمار منتشر نكند.

به‌رغم این مصوبه و تأکیدات پیاپی نمایندگان، بانک مرکزی همچنان به روند گذشته ادامه می‌دهد و این تفاوت‌ها در آمارهای دو مرکز، می‌تواند سرچشمه نوعی بی اعتمادی در افکار عمومی شود.

جالب این جاست که بهمنی در اظهاراتش خود به این نکته اعتراف کرد که قرار است مرکز آمار نرخ تورم را اعلام کند، ولی در عین حال، بانک مرکزی، نرخ تورم را هر ماه استخراج می‌کند و ده روز پس از ماه قبل این نرخ آماده است.

بهمنی با اشاره به اینکه نرخ تورم در خرداد ماه 1.2 درصد افزایش یافته بود، اما در تیر ماه این نرخ کمتر از یک درصد افزایش یافت، گفت: روند نزولی نرخ تورم آغاز شده است.

وی همچنین افزود: در حالی که بنا بر پیش‌بینی‌ها، باید به 16.6 درصد می‌رسید، خوشبختانه نرخ تورم تیر ماه 16.3 درصد رقم خورده که 9 دهم درصد رشد کاهنده نسبت به خرداد ماه را نشان می‌دهد و این یعنی روند افزایشی نرخ تورم کاهش پیدا کرده است.

در پی بالا گرفتن مناقشه تورمی مرکز آمار و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، دولت در ماه‌های اخیر در مصوبه ای و در راستای قانون برنامه پنجم، رأی به ارایه آمار مرکز آمار ایران داده است.

باید دانست تفاوت در شیوه‌های محاسبه و سبد مصرفی که در هر یک از روش‌های محاسبه برای مصرف کنندگان تعریف می‌شود و وزن هر یک از اقلام مورد برسی در سبد تورم از عوامل اصلی تفاوت نتایج محاسبه‌هاست، اما اگر بنا باشد که اختلاف حاصله تنها محصول یک تفاوت محاسبه علمی و برآورد وزن یک یا دو کالا در سبد خانوار باشد، نباید به تغییرات بیش از 3  درصدی در نتیجه محاسبه‌ها منجر شود.

گفتنی است، به دلیل محرمانه بودن نحوه محاسبه نرخ تورم توسط این دو نهاد در برخی برهه‌ها ـ که تفاوت این آمار‌ها زیاد می‌شود ـ شایعه تغییر الگوی محاسبه تورم و افزایش وزن برخی اقلام (مثل مسکن در دوران رکود) در سبد محاسبه مطرح می‌شود.

هم اکنون این پرسش مطرح است که مراکز تحقیقاتی، اقتصاددانان و ... نرخ تورم اعلامی کدام مرکز را باید بپذیرند و بر پایه آن، به تجزیه و تحلیل رویدادهای اقتصادی بپردازند؟ البته شاید با ارایه فرمول محرمانه محاسبه تورم توسط این دو نهاد در مجامع علمی و دانشگاهی و به نقد کشیدن آن توسط اهل فن، بتوان به گزینه درستی دست یافت.

جدول زیر، نشان‌دهنده تفاوت آمارهای این دو نهاد در مورد تورم در سال‌های گذشته است:


جدول بررسی نرخ تورم در پنج سال اخیر

سال شاخص قیمت‌ها  نرخ تورم اعلام بانک مرکزی  نرخ تورم اعلام مرکزی آمار ایران
سال 86 18.4 درصد 17.2 درصد
سال 87 25.4 درصد  25.5 درصد
سال 88 10.8 درصد 9.5 درصد
سال 89 12.4 درصد 13.9 درصد
اردیبهشت 90 14.2 درصد  16.7 درصد


پنج شنبه 27 مرداد 1390  2:18 PM
تشکرات از این پست
majidshehneh
majidshehneh
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 272

روایت هاشمی از عزل قائم مقام رهبری

كتاب كارنامه و خاطرات 1368 آقاي‌هاشمي‌رفسنجاني در نيمه دوم امسال به بازار كتاب عرضه خواهد شد. اين كتاب جديد كه در ادامه سلسله خاطرات رونوشت آيت‌الله‌ هاشمي‌رفسنجاني انتشار مي‌يابد، به اهتمام علي لاهوتي(فرزند فاطمه‌ هاشمي) ‌تدوين و آماده انتشارشده است.علي لاهوتيدرباره اين كتاب گفت: مهمترين فراز دستنوشته‌هاي سال 68 ايشان مسايل مربوط به عزل آيت‌اله منتظري از قائم مقام رهبري، ارتحال بنيانگذار جمهوري اسلامي ‌و همچنين جلسه تاريخ‌ساز نيمه خرداد وانتخاب آيت‌الله خامنه‌اي است.

وي ادامه داد: تاكنون روايت‌هاي بسياري از جلسه مهم و سرنوشت‌ساز 14 خرداد 1368 و انتخاب آيت‌الله خامنه‌اي به‌عنوان رهبر جمهوري اسلامي ‌انتشار يافته‌است اما روايت دست اول آيت‌الله‌ هاشمي‌رفسنجاني و دست نوشته‌هاي آن زمان مطلبي است كه محققين و مورخين درپي آن بوده‌اند.

وي افزود: در اين كتاب سفر ايشان به مسكو و ملاقات با گورباچف(آخرين رهبر اتحاد جماهير شوروي) و بازتاب‌هاي بين‌المللي آن، انتخاب رياست جمهوري، شوراي بازنگري قانون اساسي و تمركز در قواي سه گانه و حذف پست نخست‌وزيري، انتخاب و معرفي كابينه سازندگي به مجلس و اخذ راي اعتماد، نحوه تصميم‌سازي و تصميم‌گيري‌هاي كلان كشوري بعداز رحلت امام خميني (ره)، آرايش نيروهاي سياسي و نحوه تعامل آنان با دولت سازندگي و بسياري مطالب مهم ديگر ذكرشده است.

لاهوتي ادامه داد: همانطور كه مي‌دانيد آيت‌الله ‌هاشمي‌رفسنجاني در سال 68 جانشين فرمانده كل قوا باحكم امام خميني(ره)، نايب رييس مجلس خبرگان رهبري، رييس قدرتمند مجلس شوراي اسلامي ‌و سپس رييس جمهور مقتدر دولت سازندگي بود.

نوه آيت‌الله ‌هاشمي‌رفسنجاني با اشاره به برنامه دفتر نشر معارف انقلاب براي انتشار هر سال يك مجموعه خاطرات گفت: تاكنون كتاب‌هاي دوران مبارزه، انقلاب و پيروزي، انقلاب در بحران، عبور از بحران، پس از بحران، آرامش و چالش، اميد و دلواپسي، اوج دفاع، دفاع و سياست و كتاب پايان دفاع و آغاز سازندگي به چاپ رسيده است. كتاب اخير كه در نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران رونمايي شد؛ اكنون به چاپ پنجم رسيده‌است.

وي علت استقبال پژوهشگران و علاقمندان تاريخ معاصر به كتاب‌هاي كارنامه و خاطرات آيت‌الله ‌هاشمي‌رفنسجاني را موقعيت منحصر به فرد و خاص سياسي ايشان و نگاشته شدن يادداشت‌ها در زمان گذشته و لحن صميمي‌ و خودماني و بدون سوگيري و تكلف يادداشت‌ها و نقش موثر ايشان در رويدادهاي كشور دانست.

كتاب كارنامه و خاطرات 1368 از طرف دفتر نشر معارف انقلاب دي ماه امسال به بازار نشر عرضه مي‌شود.

پنج شنبه 27 مرداد 1390  2:18 PM
تشکرات از این پست
majidshehneh
majidshehneh
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 272

چگونگی مرخصی زندانيان حوادث پس از انتخابات

روزنامه اعتماد نوشت:

بعد از انتخابات رياست‌جمهوري سال 88 و بازداشت عده‌يي از فعالان سياسي و مطبوعاتي و صدور حكم عده‌يي از آنها، بحث استفاده از مرخصي زندانيان تاكنون بارها در محافل سياسي و حقوقي مطرح بوده و اينكه چرا برخي از زندانيان نتوانستند تاكنون از مرخصي استفاده كنند مورد سوال واقع مي‌شد.

هفته گذشته اسماعيلي، رييس سازمان زندان‌ها در گفت‌وگو با مهر مرخصي را حق يك زنداني ندانست، بلكه امتيازي قلمداد كرد كه زنداني بر اساس برخي ضوابط از آن برخوردار مي‌شود.

در حوادث بعد از انتخابات عده‌يي از محكومين كه اكنون دوران حبس خود را مي‌گذرانند در چندين نوبت به مرخصي آمدند و برخي ديگر تاكنون نتوانستند از اين امتيازي كه مورد تاكيد مقامات قضايي است استفاده كنند.

سال گذشته آيت‌الله احمد جنتي در خطبه‌هاي نماز جمعه (21 آبان) به مرخصي‌هاي ارايه شده به برخي از زندانيان حوادث پس از انتخابات اشاره كرده و گفته بود: «بدون جهت به زندانيان مرخصي داده مي‌شود كه مشاهده شده برخي از آنها از مرز خارج شده‌اند و نبايد تصور شود با گرفتن يك وثيقه صد ميليوني اين افراد به زندان بازمي‌گردند، چرا كه تجربه اين كار وجود داشته است. برخي از اين افراد كه به آنها مرخصي داده شده است و فرار نكرده‌اند با يكديگر جلسه مي‌گذارند و برنامه‌ريزي مي‌كنند كه بايد اين موضوع جدي گرفته شود و به اين زندانيان مرخصي داده نشود چرا كه مرخصي دادن به اين زندانيان همچون مرخصي دادن به سارق است.» سخنان آيت‌الله جنتي در همان مقطع البته با واكنش برخي شخصيت‌هاي سياسي و حتي نمايندگان مجلس روبرو شد.

حجت‌الاسلام غلامحسين محسني‌اژه‌يي، دادستان كل كشور در گفت‌وگو با «اعتماد» درباره چگونگي استفاده از مرخصي، سخنان رييس سازمان زندان‌ها را تاييد مي‌كند و مي‌گويد: مرخصي حق زنداني نيست بلكه امتيازي است كه به زنداني داده مي‌شود. افرادي كه پس از انتخابات دستگير شده‌اند مرخصي داشته‌اند مگر اينكه شرايط آنها در بعد از محكوميت‌شان موجب شد كه از مرخصي استفاده نكنند.

وي افزود: «هركدام كه شرايط خلافي بعد از محكوميت‌شان نداشته باشند (يعني اگر بعد از محكوميت‌شان خلاف ديگري انجام نداده باشند) از مرخصي استفاده كرده‌اند.»

در آيين‌نامه اجرايي سازمان زندان‌ها و اقدامات تاميني و تربيتي كشور مصوب بيستم آذرماه 84 در تعريف زندان آمده‌ است: «زندان محلي است كه در آن محكوماني كه حكم آنان قطعي شده است با معرفي مقامات قضايي صلاحيت‌دار قضايي و قانوني براي مدت معين يا به‌طور دايم براي تحمل كيفر، با هدف حرفه آموزي، بازپروري و بازسازگاري نگهداري مي‌شوند.»

از ديرباز صاحب‌نظران حقوق درباره هدف از اعمال مجازات‌ها از جمله مجازات حبس، نظرات مختلفي را مطرح كرده‌اند: از دوران اوليه تكوين حقوق كيفري كه هدف از مجازات صرفا انتقام‌گيري و تشفي خاطر قرباني بود تا ترساندن و ارعاب جامعه و مردم و تا نظريات عدالت محور درباره مجازات. از سوي ديگر به اعتقاد برخي حقوقدانان هر زنداني مي‌تواند بر اساس مقررات و ضوابط تعيين شده از مرخصي برخوردار شود. فصل سوم از بخش سوم آيين‌نامه اجرايي سازمان زندان‌ها و اقدامات تاميني و تربيتي كشور مصوب 20 آذر 84 به موضوع مرخصي زندانيان و نحوه و شرايط اعطاي آن مي‌پردازد. ماده 216 به صراحت شرايط بهره‌مندي از مرخصي را اينگونه تشريح مي‌كند: «در مواردي كه محكوم پس از تحمل حداقل يك ماه از محكوميت حبس با توجه به نوع جرم ارتكابي و ميزان محكوميت از شخصيت، اخلاق و رفتار مناسبي برخوردار باشد شوراي طبقه‌بندي مي‌تواند پس از اخذ تامين مناسب حداكثر پنج روز در هر ماه به‌طور پيوسته به وي مرخصي اعطا کند.»به موجب اين ماده هر زنداني مي‌تواند بعد از گذراندن يك ماه از محكوميت خود، هر ماه، پنج روز به مرخصي برود. تبصره يك همين ماده مقرر مي‌كند اگر مسوولان موافقت كنند، زنداني مي‌تواند حتي قبل از سپري شدن اين يك ماه به مرخصي برود.

در دو سال گذشته اگرچه برخي از زندانيان حوادث بعد از انتخابات از مرخصي استفاده كردند ولي خانواده عده‌يي ديگر از اين زندانيان كه عمدتا در زندان رجايي‌شهر كرج دوران محكوميت خود را مي‌گذرانند گلايه‌هايي مبني بر عدم ارايه مرخصي به اين عده از زندانيان مطرح مي‌كنند.


پنج شنبه 27 مرداد 1390  2:19 PM
تشکرات از این پست
majidshehneh
majidshehneh
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 272

تمسخر حدیث نبوی در "خاتون" ایران

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت :

در پی انتشار ویژه‌نامه خاتون، كه مطالبی مسئله‌دار و ضدارزش در آن به چاپ رسیده و باعث رنجش دانشمندان دینی، مردم باایمان و غیور ایران شده است به این ویژ‌ه‌نامه مراجعه كردم و ازجمله در صفحه 53 در ستونی با عنوان "تكمیل دین" دیدم كه بسیار متاسف شدم.

نویسنده در 10 برداشت، مطالبی طنزگونه و با استهزاء در ذیل تعالیم اسلامی كه خود نویسنده اقرار كرده است ولی در واقع ذیل كلام نورانی پیامبر(ص) آورده است كه باید گفت جای بسی شرمساری است.

با پول ملت مسلمان، بر علیه كلام بنیان‌گذار مكتب اسلام آن هم سخنی كه یكی از مجرب‌ترین احادیث برای جوانان در طول تاریخ می‌تواند به حساب آید كه: "اگر كسی ازدواج كرد نیمی از دین خود را حفظ كرده و مراقب نیم دیگر از دین خود باشید" - را باده برداشت به شوخی و تمسخر گرفته كه به این آسانی نباید از آن گذشت. و قطعا اینگونه برخورد با دستورات دین و نصایح پیامبر(ص) شاید آغاز راه باشد برای اداره‌كنندگان این نشریه ولی بی‌تردید پایان راه نیست.

ما در كشوری زندگی می‌كنیم كه افتخار داریم بنیان‌گذار انقلاب اسلامی حضرت امام‌(ره) نسبت به سلمان رشدی حكم ارتداد دادند زیرا وی مقدسات را به مسخره گرفته بود؛ حال آیا باید شاهد چنین حركتی از ناحیه به ظاهر خودی‌ها باشیم؟ ولی در باطن خدا می‌داند كه این قلم بدستان با چه اهداف شومی این مقاله را نوشته و یا آنها كه از این منبع این مطلب موهن را گرفته و در این نشریه آورده‌اند نسبت به سایر دستورات دین چه نقشه‌هایی را در سر می‌پرورانند... اما چون ممكن است همه خوانندگان نتوانند دسترسی به ویژه‌نامه خاتون و یافتن این مطلب موهن داشته باشند به یكی از تعریض‌هایی كه به حدیث پیامبر(ص) شده است اشاره می‌كنم. در این تعریض،‌ كه ساده‌ترین مورد آنست گفته شده: "یعنی اگر دو تا زن بگیریم دینمان كامل كامل می‌شود؟!"

از آوردن برداشت‌های دیگر به خاطر قداست حدیث معذورم. امیدواریم مسئولان محترم در برخورد با این حركت ضددینی آن هم در ماه رمضان كوتاه نیایند كه انتظار به حق همه مومنین روزه‌دار می‌باشد.

پنج شنبه 27 مرداد 1390  2:21 PM
تشکرات از این پست
majidshehneh
majidshehneh
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 272

نصرالله: با ایرانی ها ایستاده عکس نمی گیرم!

محمدصادق الحسيني از كارشناسان مسايل سياسي منطقه كه اخيرا به ديدار سيد حسن نصرالله دبير كل حزب الله لبنان رفته است، با قرار دادن عكس ديدار خود با سيد حسن در اختيار "مشرق"، و همچنین از وي برايمان خاطره جالبی نقل كرد.

الحسيني كه بارزترين ويژگي شخصيتي سيد را در اينگونه ديدارها، روحيه خودماني و خاكي سيد مي داند، مي گويد: در اين ديدار وقتي درخواست كرديم تا عكس يادگاري با سيد بيندازيم، ايشان از ما خواستند تا اين عكس نشسته باشد؛ بعد به شوخي گفت: شما ايراني ها قدتان بلند است.

يك مرتبه با يكي از دوستان ايراني در حالت ايستاده عكس انداختيم، بعدا ديدم چه اشتباهي كردم .

اين عكس را که در چند روز گذشته گرفته شده شايد بتوان جديدترين تصوير منتشر شده از دبيركل حزب الله لبنان تا اين تاريخ دانست.
 


پنج شنبه 27 مرداد 1390  2:22 PM
تشکرات از این پست
majidshehneh
majidshehneh
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 272

کیهان: "سفارت ایران به معترضین انگلیسی پناه دهد"

روزنامه کیهان در ستون "كيهان و خوانندگان" به نقل از یکی از مخاطبان خود نوشت:

- سؤالي از مسئولين وزارت خارجه كشورمان دارم. چرا در جريان تظاهرات و اعتراض هاي گروهي مردم انگلستان عليه دولت اين كشور در سفارت و كنسولگري ايران را به روي آنان باز نمي كنيد و از همه مهم تر چرا سفير انگلستان را به نشانه اعتراض به برخورد خشونت آميز پليس اين كشور با معترضين به دستگاه ديپلماسي فرانمي خوانيد.

هفته نامه یالثارات نیز با درج مطلبی همین پیشنهاد را تکرار کرد.

در این مطلب آمده است: التهابات و ناآرامي لندن كه به جهت كشته شدن يكي از شهروندان به دست پليس آغاز شد پس از گذشت چندين روز ادامه يافته است.

بنابر اعلام پليس انگليس در جريان اين درگيري‌ها تاكنون ۳۳۴ نفر را دستگير كرده و ۶۹ نفر رسما به دامن‌زدن آشوب‌ها تفهيم اتهام شده‌اند.

از همین رو با توجه به اقدامات انگلیس در انتخابات اخیر ایران اعم از جاسوسی، ساماندهی اغتشاشات، پناه دادن به مجرمان، پوشش و بزرگنمایی این اتفاقات، پیشنهاد می‌شود وزارت امور خارجه ایران در اقدامی از خواسته‌های بحق مردم انگلیس حمایت کرده و سفیر خود را فرا خواند و همچنین درهای سفارت را برای مجروحان و معترضان باز بگذارد. لازم به یادآوری سفارت انگلستان در ایران در زمان اغتشاشات درهای خود را به روی اغتشاشگران باز می‌گذاشت.

پنج شنبه 27 مرداد 1390  2:30 PM
تشکرات از این پست
majidshehneh
majidshehneh
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 272

اخراجی‌های 3 به دنبال احمدی‌نژاد 2

محمود احمدی نژاد همانگونه كه با سرعت بسیاری از افراد گمنام و ناشناخته و رده چندم در عرصه های مدیریتی را در سطح وزیر و مسئولان مهم كشور مطرح كرد، عذر بسیاری از این افراد را نیز به سرعت خواست و در طول 6 سال گذشته لشگری از مدیران اخراجی دولتهای نهم و دهم تشكیل شده است.

بر این اساس، هم اكنون از گروه اول اخراجی ها كه در طول دولت نهم بركنار و اخراج شدند، گروه دوم اخراجی ها كه در پایان دولت نهم و آغاز دولت دهم بركنار شدند و گروه سوم اخراجی ها كه در چند ماهه اخیر معزول گردیدند، ائتلافی تشكیل شده است كه قصد ورود سازماندهی شده به انتخابات مجلس نهم را دارد.

در این میان برخی افراد كه پیش از ورود به دولت احمدی نژاد دارای جایگاه و تجربه بودند همانند علی لاریجانی، مصطفی پورمحمدی، داوود دانش جعفری، غلامحسین محسنی اژه ای و... پس از عزل توسط احمدی نژاد از طیف وی جدا شدند؛ اما اكثریت این افراد به همراه گروهی از نمایندگان كه به عنوان سهمیه دولت در فهرست انتخابات مجلس هشتم وارد مجلس شده بودند، این ائتلاف را تشكیل دادند.

البته در این ائتلاف تعدادی از افراد نظیر حسین صفار هرندی و برخی اعضای قرارگاه عمار وجود دارند كه قصد كاندیداتوری در انتخابات مجلس را نداشته و صرفا نقش خط دهی فكری و كار تشكیلاتی را دنبال می كنند.

در ائتلاف اخراجی ها استفاده از برند و نام محمود احمدی نژاد در اولویت است، چرا كه این گروه خود فاقد سابقه و تجربه ای هستند كه امكان جذب رای را دارا باشند و به همین خاطر استفاده از نام احمدی نژاد و قرار دادن خود در جبهه حامیان وی می تواند امیدی برای حضور آنها در مجلس فراهم كند.

از سوی دیگر احمدی نژاد به دلیل اختلاف جدی مواضع خود با این گروه بویژه در موضوعات فرهنگی و سیاست خارجی این گروه را طرد و بركنار كرده و به هیچ وجه حاضر به حمایت از این گروه نیست.

مروری بر اطلاعیه ها و مواضع نهاد ریاست جمهوری و مسئولان دولتی نشان می دهد كه میزان مخالفت دولت با این گروه بیش از منتقدان و مخالفان شناخته شده دولت است؛ چرا كه احمدی نژاد احساس می كند این گروه پیش از انتصاب و انتساب به دولت وی هیچ جایگاهی نداشته و افرادی دسته چندم و ناشناخته بود و وی آنها را به جایگاه اجتماعی و مدیریتی رسانده است، اما بعد از رسیدن به قدرت آنها قصد عبور از او را داشته و در واقع نمكدان شكنی كرده اند.

تناقض اخراجی ها و احمدی نژاد كه از یك سو ناگزیر به استفاده از عنوان حامیان احمدی نژاد برای پوشاندن خلا خود و ایجاد یك عامل هویت بخش هستند و از سوی دیگر احمدی نژاد آنها را طرد كرده و حاضر به ارتباط و حمایت از انها نیست، موجب شده تا این گروه به خلق یك «احمدی نژاد خیالی» برای رفع نیاز خود بپردازد كه نامش احمدی نژاد است، اما كاملا مطابق با تفكرات و اهداف این گروه رفتار و فكر می كند.

این شبح احمدی نژاد همه مواضع این گروه علیه هاشمی، اصلاح طلبان و اصولگرایان میانه رو را داراست، در سیاست خارجی و مسایل فرهنگی مانند آنان می اندیشد و از مواضع  سیاسی افراطی این طیف حمایت می كند.

این احمدی نژاد خیالی كه مواضع و سخنان احمدی نژاد واقعی و اسفندیار رحیم مشایی را به هیچ وجه قبول ندارد، كاملا منطبق با توهمات و تفكرات گروه اخراجی هاست؛ به نحوی كه حتی اختیار رییس دفتر خود را ندارد ، معاون اولش به او تحمیل شده و جریان انحرافی كه از نظر این افراد منصوبین او هستند، مانند انگل به او چسبیده است.

از نگاه برخی اعضای این گروه حتی سخنرانی های احمدی نژاد درباره مكتب ایرانی و نوروز نیز نظر خود او نیست و همین طور بسیاری از انتصابات و عزل و نصبهای رییس دولت.

گروه اخراجی ها در پاسخ به این پرسش كه چرا بین احمدی نژادی كه شما تصویر می كنید با احمدی نژاد موجود فاصله زیادی است، اظهار می كنند احمدی نژاد واقعی همان احمدی نژاد فرضی آنهاست و این نسخه اورجینال احمدی نژاد و سوم تیری است و احمدی نژاد فعلی تحریف شده و تحت تاثیر جریان انحرافی است.

البته گروه اخراجی ها به این ابهام كه آدم زنده و وكیل و وصی نمی خواهد و احمدی نژاد به اندازه كافی قدرت و انگیزه دارد تا نظرات خود را دنبال كند، پاسخی نمی دهد و همچینین این نكته كه اگر شما خود را به اندازه كافی قدرتمند و دارای پایگاه اجتماعی می دانید، چرا باز هم از اسم و عنوان و شهرت احمدی نژاد برای كسب رای و پایگاه استفاده می كنید كه این گونه با دادن بیانیه ها و عزل و اعلام برائتهای مكرر ضایع شوید خود به صورت مستقل و با هویت خودتان نه حاصل هویت عاریتی از احمدی نزاد و ساختن شبح وی در صحنه حاضر شوید.

البته تكرار این سوالات باعث شده برخی اعضای واقع بین تر این گروه به نفی صریح احمدی نژاد پرداخته و او را نزدیك به جریان انحرافی بدانند؛ با این حال تداوم این رویكرد باعث می شود این سوال پیش آید كه اگر احمدی نژاد منحرف شده، چرا باید به حامیان وی جدای از دیگر اصولگرایان در انتخابات سهم داد؟

پنج شنبه 27 مرداد 1390  2:34 PM
تشکرات از این پست
majidshehneh
majidshehneh
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 272

پروژه اختلاف افكنی در بین اصولگرایان

این سایت كه توسط چند جوان جویای نام اداره می‌شود – و اكثر آنها به دلیل كم‌تجربگی و شور جوانی از بینش عمیق تحلیل مسائل سیاسی كم بهره‌اند- با بی‌اعتنایی به منافع ملی، عملا به دنبال تشدید شكاف میان اصولگرایانند و به نظر می‌رسد از این طریق می‌كوشند از نمد انتخابات آتی مجلس، كلاهی برای جریان خود بدوزند.

در جدیدترین حركت از این پروژه كه گویا قرار است به شكل گسترده توسط این سایت  انشعابی از جریان انحرافی پیگیری شود،‌ كوشیده شده با بازخوانی یكجانبه و غیر منصفانه عملكرد ماههای اخیر برخی چهره‌های شاخص اصولگرا، خط خبری شكاف در میان اصولگرایان پی گرفته شود.

این در حالی است كه همزمان با تعریف ظاهری از شخص آیت الله مهدوی كنی، دائما روند مورد نظر ایشان و بزرگان اصولگرا برای وحدت كه همان كمیته 8+7 است و از قضا خود این افراد هم به آن راه داده شده اند، با انواع خبرسازی و تحلیل زیر سوال می رود.

به عنوان نمونه، بعد از محمدرضا باهنر، «حمیدرضا كاتوزیان» از نمایندگان اصولگرای منتقد دولت مجلس كه در انتقاد از قانون‌ گریزی‌ های دولت در ماه‌های گذشته عملكرد قابل قبولی داشته،‌ مورد هجمه شدید این سایت قرار گرفته است و دست اندركاران این رسانه با برخی آسمان به ریسمان بافی‌ها سعی كرده‌اند به زعم خود اهالی شورای نگهبان را مجاب به رد صلاحیت این فرد كنند كه در این مقال برخی نكات قابل تامل به نظر می‌رسد:

اول اینكه در حالی حمایت این نماینده اصولگرای مجلس از میرحسین موسوی در مقطع پیش از انتخابات، مورد انتقاد قرار گرفته كه وی در آن مقطع،‌ مورد تایید شورای نگهبان بود و با احراز صلاحیت كامل وارد عرصه انتخابات شد و كاتوزیان و برخی دیگر از اعضای جامعه روحانیت مبارز هم كه از وی حمایت كردند با توجه به این مسئله موضع حمایتی اتخاذ كرده بودند و قطعا نمی‌توان ایرادی به آنان گرفت. 
نكته دیگری كه به عنوان یك نقطه ضعف شدید در عملكرد كاتوزیان مطرح شده، مشاركت نامبرده در بررسی‌های فجایع كوی دانشگاه، كهریزك و كوی سبحان است. این در حالی است كه رسیدگی عاجل به این فجایع كه رهبر انقلاب از آنها با عنوان جنایت تعبیر كردند، خواست مردم  و نظام بوده و قاعدتاً هر نماینده دلسوزی باید در مورد آن اقدام می‌كرد. ضمن اینكه تصمیم تشكیل كمیته‌های بررسی این اتفاقات توسط رئیس مجلس گرفته شده بود و به موجب تصمیم گرفته شده، پیگیری موضوع كوی دانشگاه بر عهده الیاس نادران و علیرضا زاكانی و مسائل كوی سبحان، سعادت‌آباد و مجتمع نمایندگان بر عهده كاتوزیان گذاشته شده بود كه ظاهراً گزارش آن كامل نشد و همین جریان خاص كه رجانیوز سنگ آن را به سینه می‌زند، با برخی اقدامات از جمله هوچی‌گری عناصر وابسته رسانه‌ای، اجازه نداد مجرمان به افكار عمومی معرفی شوند.

طنز تلخ روزگار این كه تبدیل مجتمع سبحان به یك شهر جنگ زده و حمله و تخریب وحشیانه خودروها در آن محدوده، كه بیانگر بك فاجعه در كشور اسلامی بود، از نظر این جماعت یك موضوع  كم اهمیت قلمداد می‌شود!

دست‌اندركاران سایت انشعابی باید توجه داشته باشند اینكه نماینده‌ای در جایی گفته باشد خط قرمز كشور ولایت فقیه است و شورای نگهبان باید در صلاحیت و كفایت رییس‌جمهور تجدید نظر كند، نمی‌تواند دلیلی بر ناحق بودن او باشد، چرا كه  با تحصن خانگی 11 روزه آقای رییس‌جمهور بر همگان ثابت شد كه وی ولایت‌پذیری لازم را ندارد و چه بسا اگر برخی مصلحت‌ سنجی‌ها نبود تا به حال كار به بركناری او هم كشیده بود.

نكته قابل تامل‌ تر انتقادی است كه به موجب پیگیری جنایت كهریزك به كاتوزیان وارد شده است، همه می‌دانند دفاع از جوانانی كه در بازداشتگاه كهریزك كشته شدند وظیفه نمایندگان بود و در حالی كه رهبری دستور تعطیلی این بازداشتگاه را دادند، اینكه چرا نویسنده از  اعتراض به خشونت های كهریزك در كنار حمله به كوی سبحان و غیره، انتقاد می كند جای سوال دارد.

همچنین پیگیری شایعه دفن افراد به صورت بی نام و نشان در بهشت زهرا از وظایف نمایندگان بود كه برای روشن شدن حقیقت بوده است و مشخص نیست چرا نویسنده از پیگیری این موضوع ناراحت بوده است و آیا به نظر وی كشف حقیقت و روشن شدن افكار عمومی مشكلی دارد؟

در ادامه به مناظراتی كه توسط یامین‌پور در دی و بهمن ماه 88 برگزار می شد اشاره شده و دفاع از عملكرد این مجری اخراجی در حالی توسط پرونده‌ساز انجام شده كه عملكرد این مجری از حیث تفرقه افكنی به جریان انحرافی بی شباهت نبود و كوبیدن برنامه وی بر طبل اختلافات از عوامل داغ نگه داشتن التهابات بود؛ فردی كه سرانجام سر از نشریه توقیف شده 9 دی درآورد و می‌توان گفت كه تخریب برخی دلسوزان انقلاب شاید علت اجتناب بسیاری از افراد شناخته شده و شاخص از شركت در این برنامه بود.

پنج شنبه 27 مرداد 1390  2:35 PM
تشکرات از این پست
majidshehneh
majidshehneh
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 272

دلیل اصرار بر فعال نشان دادن اصلاح طلبان در انتخابات چیست؟

با وجود آن كه در مواضع اخیر و عملكرد اكبر هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی نشانه ای از تمایل برای دخالت در انتخابات مجلس نهم دیده نمی شود، بخشی از جریانات مختلف و درگیر اصولگرایان با انتشار اخباری سعی در فعال نشان دادن اصلاح طلبان دارند.

 دو روز قبل اظهاراتی منسوب به حمید رسایی از فعالان جبهه پایداری (مدافعان اخراجی احمدی نژاد) منتشر گردید كه در آن ادعا شد وی فعالیت محسن رضایی، قالیباف و لاریجانی در انتخابات مجلس نهم را تحت مدیریت هاشمی ارزیابی كرده و آنان را اصلاح طلب اصولگرا یا اصولگرای اصلاح طلب دانسته است.

 اكنون نیز برخی رسانه های نزدیك به قالیباف با انتشار اخباری مبنی بر سرلیستی محسن هاشمی و مذاكره خاتمی و عارف برای بستن فهرست ائتلاف اصلاح طلبان، سعی در فعال نشان دادن خاتمی و هاشمی در عرصه انتخابات دارند.

 این در حالی است كه اظهارات سید محمد خاتمی درباره پیش شرطهای حضور اصلاح طلبان، بخشیدن نظام و مردم و همچنین تاكید بر آزادی زندانیان سیاسی كه با واكنش منفی مسئولان و چهره های اصولگرا مواجه شد، نشان می دهد فضا و تمایلی برای ورود اصلاح طلبان به انتخابات وجود ندارد و محسن هاشمی نیز بارها هرگونه فعالیت انتخاباتی، لیست انتخاباتی  و جلسات برای برنامه ریزی جهت حضور در انتخابات را تكذیب كرده است.

 در این شرایط خبرسازی طیف حامیان احمدی نژاد برای فعال بودن هاشمی در انتخابات مجلس را می توان تكرار نسخه تبلیغاتی سال 1388 این جریان برای منتسب كردن رقبای انتخاباتی خود به هاشمی دانست كه این بار ناشیانه و توسط عناصر دسته چندم این جریان مانند رسایی اجرا می شود.

 از سوی دیگر رسانه های نزدیك به قالیباف نیز سعی می كنند با بزرگنمایی مساله حضور اصلاح طلبان، اصولگرایان را متقاعد به وحدت كرده و از دادن فهرست موازی توسط حامیان احمدی نزاد موسوم به جبهه پایداری جلوگیری كنند؛ در حالی كه با حضور آیت الله مهدوی كنی و نظر منفی ایشان به اقدامات خودسرانه این ائتلاف، خروج انها از ائتلاف اصولگرایان و ارائه فهرست موازی از سوی آنان می تواند زمینه ساز وزن كشی و شكست تاریخی این گروه افراطی و متوهم گردد.

به هر حال این گمان وجود دارد كه تلاش برخی برای وانمود كردن حضور فعالانه اصلاح طلبان بیش از آنكه ناشی از علاقه به پرشورتر شدن فضای انتخاباتی و درگیر شدن قشر وسیعتری در این عرصه باشد، از جنس رقیب تراشی برای اصولگرایان و ایجاد نگرانیهای ساختگی برای جهت دهی به برخی بزرگان و نیز افكار عمومی است.


پنج شنبه 27 مرداد 1390  2:36 PM
تشکرات از این پست
majidshehneh
majidshehneh
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 272

اشتباه است بگوییم چون رهبری قبلا از دولت حمایت كردند، دربرابر ضعف و انحراف سكوت می كنند

«اشتباه بود كه وقتی كار به اصطكاك با مقام ولایت می​رسد صدایمان در بیاید و عكس العمل نشان بدهیم» این نقد یكی از روحانیونی است كه در دسته بندی​های سیاسی جزء اعتدالیون به حساب می آید.

حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی كه هم اكنون رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم است، مصاحبه ای  با خبر كرده كه به دلیل اهمیت در ادامه می آید:

***

آقای واعظی! زمینه​های شكل​گیری خرافه  را در جامعه چه می​دانید؟ این سوال از این جهت است كه دولت در حال حاضرمتهم به ارتباط با رمالان و جن گیرها است.
این اشتباه است كه ما جریان انحرافی را تنها به موضوع خرافه​گرایی و مسائلی از این دست مرتبط كنیم؛ بحث خیلی كلی­تر از این است. انحراف از مسیر انقلاب، یك عنوان كلی است، كه می­تواند مصادیق گوناگون داشته باشد. این جریان انحرافی كه در دولت رخنه كرده فقط و فقط به موضوعاتی مثل رمالی و جن­گری ربط پیدا نمی​كند.

به چه مواردی برمی گردد؟
ماجرا وسیع تراز این​ها است. مساله قبضه كردن قدرت، قانون​گریزی و برخی انحرافات اقتصادی و اینكه قدرت را در خدمت كسب كرسی​های مجلس  قرار دادن ازجمله این انحراف ها است. بنابراین مشكل جریان  انحرافی كه اصولگرایان نسبت به آن حساس شدند، فقط  این نبوده كه دنبال خرافات می​رفتند. لذا نباید ساده انگاری كنیم و فكر كنیم مشكل اینها فقط خرافه است و اگر از خرافه فاصله بگیرند، هیچ مشكلی ندارند. این جریان تمایل به سوء استفاده از قدرت دارد.

زمینه​ها شكل گیری این جریان چه بود؟
خرافه در فضایی رشد می كند كه عقلانیت نیست. عجیب است كه دین ما به تعقل شناخته می​شود و اصلا تشیع در جهان اسلام به عنوان جریان عقلیون شناخته می​شود. منتها  گاهی مشاهده می​شود كه به دلیل ضعف بینش  یا غلبه عواطف، این وجه در رفتار ما كم رنگ می​شود.

خرافه نوعا در فضای غلبه احساسی دینی و عاطفه رشد می​كند نه درفضای عقلانیت. لذا، هر چه از فضای عقلانی فاصله بگیریم در معرض آسیب​های این چنینی قرار خواهیم داشت.

دولت آقای احمدی​نژاد با یك ادبیات دینی  وارد عرصه شد و دلیل حمایت  متدیّنین از ایشان هم رویكردشان در جریان تبلیغات انتخاباتی بود. اما در دولت دهم هر چه جلو می​آییم، این جنبه در دولت كمرنگ می​شود. ضمن اینكه رفتار و اظهار نظرهای بزرگان حوزه هم از حمایت به نقد تغییر جهت می​دهد. فكر می​كنید نهاد روحانیت در مواجه با دولت كجاها باید به ایشان تذكر می​داد، اما از این مساله غفلت كرد؟
روحانیتی كه از آقای احمدی​نژاد در دولت نهم دفاع كرد كه شامل رهبری هم می​شود، عمدتا حمایتشان دفاع گفتمانی بود. ما سه گونه حمایت داریم. حمایت ازعملكرد، حمایت از شخص و حمایت از گفتمان. بنده معتقدم حمایت ویژه​ای كه رهبری انقلاب از دولت نهم داشتند، حمایت گفتمانی بود. یعنی ایشان شعارهای این دولت را با ارزش​های اصلی انقلاب نزدیك دیدند.

حتی بنده معتقدم حمایت از شخص آقای رئیس جمهور هم به این دلیل بود كه آن را در راستای ارزش​های اصلی انقلاب می​دیدند. علاوه بر این، الزامات نقش رهبری اقتضا می​كند كه ایشان نسبت به هر گونه انحرافی در مسیر انقلاب مراقبت كنند. طبعا وقتی مشاهده می​كنند جریانی روی كار آمده كه در شعارش به ارزش​های انقلاب متمایل است و به این سمت هم حركت می​كند، طبیعی است كه حمایت كنند. آن دسته روحانیتی هم كه تمام قد از آقای احمدی​نژاد حمایت كردند، حمایتشان گفتمانی بود. اما اینكه چرا به مرور روحانیت از دولت فاصله گرفت، شاید به این دلیل بود كه مشاهد كرد كه در برخی از عرصه​ها بین شعار و عمل فاصله است. با این حال، بنده معتقدم انتقاد از دولت توسط روحانیت فعّال سیاسی و نهادهای سیاسی روحانی باید خیلی زودتر از اینها شروع می شد، ولی در خیلی از جاها  سكوت شد.

مصداق این انتقاداتان را هم می​گویید؟
مثلا وقتی دولت در مقابل برخی از قوانین مصوب مجلس می​ایستاد و آن را اجرا نمی​كرد، باید حتما این موضوع به دولت تذكر داده می​شد یا وقتی قانون گریزی مشاهده شد، باید موضع​گیری​ها صریح​تر می​بود. یا مثلا در برخی از بداخلاقی​ها، روحانیت اصیل باید  موضع گیری می​كرد.

فكر می​كنم شامه جریان اصولگرایی باید خیلی زودتر از اینها حساس می​شد. این اشتباه بود كه وقتی كار به اصطكاك با مقام ولایت می​رسد صدایمان در بیاید و عكس العمل نشان بدهیم. باید دید كجاها نشانه​هایی بروز می​كند كه اگر این نشانه​ها را به موقع درمان نكنیم و حساسیت نشان ندهیم گاه كار به مرحله حساسی می­رسد. هنر این است كه كسانی كه  نسبت به مسیر انقلاب  حساس هستند در مواقعی كه  نشانه​های انحراف از مسیر اصول انقلاب، اخلاق اسلامی و اصول محوری قانون اساسی بروز و ظهور می​كند، حساسیت نشان بدهند.

اتفاقا آقای كاتوزیان به همین نكته اشاره می​كردند كه اصولگرایان وقتی آقای رئیس جمهور با رهبری اصطكاك پیدا كردند، دردشان بلند شد. در حالی كه آقای رئیس​جمهور به تعبیر ایشان از خط قرمز های زیادی عبور كرده بود.
به طور كلی برخی از رنج​های كه می​بریم از سر ضعف فرهنگ سیاسی است. ممكن است برخی فكر كنند همین اظهارنظرهای بنده به معنای تضعیف دولت است. مشكل ما در كشور این است كه برخی فكر می​كنند اگر انتقادی كنند، این به نفع رقیب سیاسی تمام می​شود.

بنده در نشستی، نیم ساعت اندر فضائل وحدت جامعه سخنرانی كردم و گفتم كه انتخابات و رای دادن پدر و فرزند نباید موجب اختلاف در خانواده شود چون در جمهوری اسلامی هر كس كه رای می​دهد عمل به تكلیف كرده و پیش خداوند مأجور است. كسی كه رأی نمی­دهد خلاف شرع و خلاف وظیفه شهروندی خود عمل كرده است. حالا چرا باید «به چه كسی رأی دادن» موجب انشقاق شود. بعد از این سخنرانی یاداداشت​هایی به من داده شد كه حرف​های شما به نفع جریان مقابل تمام می​شود!

این ضعف فرهنگ سیاسی ما است كه در خیلی از جاها بروز و ظهور می​كند و باعث می​شود كه  این گونه ملاحظات این چنینی و گاهی عوام زدگی رخ دهد و نخبگان ما فكر می​كنند اگر این حرف را بزنند گروه​های فشاری علیه آنها صحبت می​كنند، پس بهتر است سكوت كنند. معتقدم این رفتار، عوام زدگی است.

بعد از غیبت ده روزه رئیس جمهور در فضای سیاسی داخلی  سوالی كه درباره آن بحث می​شود این است كه حمایت كنونی رهبری از دولت براساس مصالح نظام است؟
مصلحت به چه معنا؟ وظیفه رهبری حمایت از قوا است. نظام باید در هر مساله​ای حساب هزینه و فایده را بكند تا معقول هزینه بدهد. یك راهكار این است كه چون دولت ضعف​هایی دارد به تقابل كامل بر خیزیم و دولت را ساقط كنیم، خوب این اقدام به معنای هزینه​های زیاد برای نظام است، در حالی كه نیازی به این هزینه​ها نیست.

یك موضع این است كه كاری به كار دولت نداشته باشیم تا در نهایت دوره قانونی​اش به اتمام برسد. این گزینه هم هزینه​های زیادی دارد. گزینه سوم هم این است كه از طریق نهادهای قانونی سعی كنیم كه این ضعف​ها به حداقل برسد و كاری كنیم كه دولت تا آخر دوره مسئولیتش به فعالیتش ادامه دهد.

ضمن اینكه نباید ازیاد ببریم كه دولت​های قبلی ما هم خالی از اشكال نبودند. بالاخره دولت اصلاحات و پی­آمدهای آن، مشكلات زیادی برای كشور ایجاد كرد.

مصلحت اگر این است كه رهبری مصلحت اندیشی و هزینه و فایده كند، بله مصلحت اندیشی است. اصلا نظام ما پا گرفته است كه ما تمرین جمهوریت و دموكراسی درفرم دینی داشته باشیم و قوا یاد بگیرند با هم تعامل داشته باشند. ولی در عین حال هر كدام وظیفه نظارتی خود را به درستی انجام دهند. مجلس در چارچوب قانون به وظایف خود عمل كند. قوه قضائیه هم همین طور.

این سوال را از این جهت پرسیدم كه برخی در فضای سیاسی تحلیلشان- درست یا غلط- این است كه حمایت رهبری از دولت به این دلیل است كه  چاره​ای جز حمایت از دولت نیست.
من این حرف را به شدت رد می​كنم. چون اگر این حرف بود ایشان باید در موضوع وزارت اطلاعات سكوت می­كردند. در حالی كه ایشان تمام قد ایستاد. بنده با شناختی كه از رهبری دارم مطمئنم آقا به هیچ وجه این موضوع مدنظرشان نیست كه چون این حرف را زدند یا قبلا حمایت كردند، پس الان از هر ضعف و نقصی حمایت كنند.

اساساً ایشان برای موضع­گیری­های خود مبنا دارند. لذا برای كلیه علاقه­مندان به انقلاب لازم است كه خودشان را به آنچه ایشان در علنی و آشكار موضع­گیری می­كنند، تطبیق دهند، به دلیل اینكه ایشان اگر به چیزی اعتقاد نداشته باشند ابراز نمی­كنند.

چند ماه به انتخابات مجلس مانده است، در طیف اصولگرا برخی چهره ها از شروط حضور اصلاح طلبان سخن می گویند. در مقابل جبهه اصلاح طلب هم شروطی را برای حضور در انتخابات مطرح می​كند.ارزیابی شما از این فضا چیست؟
در پاسخ به این پرسش اجازه بدهید كه از منظر فردی كه بخشی از عمر علمی خود را در مباحث نظری سیاست صرف كرده است پاسخ دهم. به گمان من پذیرش حاكمیت الهی (اسلامیت نظام) در كنار حاكمیت مردمی (جمهوریت نظام) در قانون اساسی جمهوری اسلامی الزاماتی را متوجه فعالان و نخبگان سیاسی از یك سو و حاكمیت و دستگاه­های اجرایی كشور از سوی دیگر، می­نماید.

به تعبیر دیگر، مردم­سالاری دینی فرهنگ سیاسی خاص خود را طلب می­كند و قیود و الزامات ویژه­ای متوجه كلیه عناصر دخیل در فضای سیاسی كشور می­نماید، كه در رأس آنها ، تعهّد به اصول و ارزش­های انقلاب، پذیرش نظری و عملی قانون اساسی، التزام عملی به ولایت فقیه به عنوان سمبل اسلامیّت نظام و فضل الخطاب منازعات درون نظام، قانون­گرایی و رعایت ادب و اخلاق اسلامی است.

موارد مذكور شرط ورود در صحنه اجرایی و سیاسی و حكومتی برای هر فرد و گروه و حزبی باید باشد. زیرا عدول از این شروط به معنای آن است كه اجازه دهیم كسانی كه وفاداری به نظام و قانون اساسی ندارند در مصدر امور قرار گیرند.

جمهوریت نظام در عین حال كه اقتضاء می­كند افراد حق انتخاب كردن و انتخاب شدن داشته باشند؛ امّا اسلامیت نظام و حاكمیت ارزش­های انقلاب اقتضاء می­كند كه وفاداری به ارزش­های انقلاب و هر آنچه در قانون اسلامی به عنوان نمادها و جلوه­های حاكمیت الهی به رسمیت شناخته شده است، یك اصل غیر قابل گذشت باشد. بنابراین در نظام اسلامی نه تنها یك گروه خاص بلكه همه جریانات سیاسی كه بخواهند در چارچوب نظام (و نه) اپوزیسیون معارض نظام) كار و فعالیت كنند باید به قیود و الزامات فوق مقیّد و مشروط باشند. پس شروط و الزماتی متوجه فعالان سیاسی است همچنان كه شروط و الزاماتی متوجه حاكمیت است تا از جمهوریت نظام و اركان مردم­سالاری دینی صیانت كند. بنابراین در نظام اسلامی ما هم حضور افراد و جریانات سیاسی در عرصه انتخابات مشروط به شروطی است و هم حاكمیت موظف است كه بستر و شرایط لازم جهت یك انتخابات صحیح و عادلانه را فراهم سازد.

از این بحث نظری كه بگذریم واقعیت این است كه در انتخابات ریاست جمهوری سال 88 چه قبل از انتخابات و چه در حوادث بعد از آن اتفاقات تلخی به وقوع پیوست كه بررسی ابعاد آن و ریشه ­یابی علل و چرایی پیدایی آن مجال واسعی می­طلبد امّا آنچه بیش از همه چیز جلب توجه می­كند واكنش غیر مسئولانه، احساسی و لجوجانه بازماندگان صحنه انتخابات است كه با اصرار بر ادّعای واهی تقلّب سازمان یافته هم اعتبار نظام اسلامی را مخدوش كردند و هم بر شقاق اجتماعی (كه البته برخورد غیر اخلاقی و خارج از چارچوب ارزش­های اسلامی برخی كاندیداها در دوران تبلیغات انتخابات در این شقاق اجتماعی مؤثر بوده است) دامن زدند و هزینه­های گزافی را بر جمهوری اسلامی تحمیل كردند. اینان نه به قواعد بازی دموكراسی پایبند شدند و نه به قوانین حاكم بر نظام اسلامی اعتناء كردند و نه فصل الخطاب بودن رهبری انقلاب را پذیرفتند. طبیعی است كه در چنین موقعیتی ملّت و نظام حق دارد كه از آنان بخواهد نسبت به این خبط و اشتباه عظیم سیاسی اعتذار كنند. این انتظار، افزایش شرط جدیدی بر شروط رسمی و قانونی تصدّی­گری در جمهوری اسلامی نیست. وفاداری به قانون اساسی و اركان نظام كه در رأس آن ولایت فقیه و شخص ولیّ فقیه مشروع و قانونی نظام است، بدیهی­ ترین اصل برای تصدی مسئولیت تقنینی و اجرایی در مردم­سالاری دینی ما است.

تأكید می­كنم كه در فضای سیاسی همچون فضای زندگی فردی و روابط اجتماعی كینه­ توزی مذموم است. اسلام دین رأفت و رحمت است اگر عذرخواهی در نزد اهل سیاست فرهنگ ممدوحی است عذرپذیری نیز باید جزء فرهنگ سیاسی اسلامی ما قرار گیرد. همچنان كه نباید از خبط و خطای استراتژیك اصلاح طلبان به نفع از میدان بدر كردن هر رقیب سیاسی و هر جریان سیاسی غیر همسو سوء استفاده شود. گاه احساس می­شود كه برخی با نگاهی افراطی این خطای سیاسی اصلاح اطلبان به دست مایه انگ زدن به هر كسی و هر گروهی قرار می­دهند كه با مرام و سلیقه سیاسی آنان غیر همراه است گویی هر كه با ما نیست لزوماً ضد انقلاب یا اهل فتنه است و این نگاه­های تند و افراطی سلامت سیاسی جامعه را در دراز مدت به شدت مخدوش می­كند.


پنج شنبه 27 مرداد 1390  2:37 PM
تشکرات از این پست
majidshehneh
majidshehneh
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 272

4 سال زندان برای 2 انگلیسی فعال در فیس بوک

دو مرد انگليس به اتهام تلاش براي تحريك مردم اين كشور در فيس‌بوك براي انجام تظاهرات و اعتراض‌هاي خياباني هر كدام به چهار سال زندان محكوم شدند.

به نقل از روزنامه اينديپندنت، اين دو انگليسي كه يكي از آنها 20 و ديگري 22 سال سن داشت، ضمن اعتراف به پليس اين كشور در مورد انجام اين اقدامات اعلام كردند كه در فيس‌بوك صفحاتي را بازگشايي كرده بودند و در آنها از مردم انگليس خواستند در مناطق مختلف اين كشور براي برگزاري اعتراض به خيابانها بيايند.

دادگاهي در منطقه چستر در شمال غربي لندن اعلام كرد كه يكي از اين افراد صفحه‌اي را در فيس‌بوك با عنوان "منطقه نورث‌ويچ را نابود كنيد" ايجاد كرده بود. فرد دوم نيز صفحه‌ ديگري را در فيس بوك بازگشايي كرده بود كه در آن از مردم خواسته بود در يكي ديگر از مناطق لندن تظاهرات كنند و به خيابانها بريزند.

"مارتين مك راب" يك مقام قضايي انگليس در اين رابطه گفت: اين دو فرد از فيس بوك براي سازماندهي بي‌نظمي و اغتشاش در مناطق مختلف استفاده كرده‌اند. "الگين ادوارد" قاضي اين پرونده نيز تصريح كرد كه وي اميدوار است اين حكم باعث شود تا افراد ديگر از شبكه‌هاي اجتماعي در تحريك مردم براي برگزاري اعتراض‌هاي خياباني استفاده نكنند.

يكي از مقامات پليس لندن نيز در اظهارنظري گفت كه مشخص شده است برخي از شهروندان انگليس از تكنولوژي براي انجام اقدامات غيرقانوني و تحريك مردم استفاده مي كنند. اين محكوميت مي تواند درس عبرتي براي افرادي كه قصد دارند اقدامات غيرقانوني در انگليس انجام دهند، باشد.

پنج شنبه 27 مرداد 1390  2:38 PM
تشکرات از این پست
majidshehneh
majidshehneh
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 272

تحلیل آشوبهای انگلیس از زاویه ای دیگر

یک ضرب المثل داریم که  " دست بالای دست بسیار است "  ضرب المثل دیگری می گوید " چیزی که عوض دارد گله ندارد " حال حکایت امروز انگلیس هم اینگونه است . کشوری که همواره در بسیاری از کشورهای جهان بویژه کشورهای آفریقایی و آسیایی دست به توطئه های شیطنت آمیز می زده است حال خود، گرفتاردخالت و دسیسه کشور دیگری شده است.

ماجرا از آنجا شروع شد که سال گذشته در پی نشت نفت در یکی از چاه های نفت خلیج مکزیک در سواحل امریکا و ناتوانی شرکت بریتیش پترولیوم انگلستان (بعنوان شرکت بهره برداراز آن) در مهار آن باعث شد اوباما (رئیس جمهور امریکا) شدیدا از عملکرد این شرکت انتقاد کند. همانطور که نشت نفت بیشتر ادامه یافت انتقادات رئیس جمهور امریکا از این شرکت دولتی انگلیس بیشتر و تندتر شد. اینجا بود که این انتقادات به مذاق دولت محافظه کار دیوید کامرون خوش نیامد . به همین علت وی به اباما هشدار داد که حملات وی به شرکت بریتیش پترولیوم به رابطه دوستانه دو کشور لطمه خواهد زد .

سرانجام نشت چاه نفت پس از هفته های متوالی آنهم با وقفه ای طولانی مهار شد ولی این تنها سواحل لوئیزیانا – ایالت بلاخیز امریکا که چند سال قبل هم دستخوش طوفان کاترینا شد – نبود که شدیدا آلوده شد ، بلکه روابط دو کشور هم دچار آلودگی و تیرگی شد ! هیات حاکمه انگلیس کینه امریکا را به دل گرفت . هنوز نشت چاه نفت مهار نشده بود که انگلیس اسناد محرمانه ارتش امریکا را بوسیله سایت ویکی لیکس افشا کرد. چاه نفت مهار شد ولی افشاگری های سایت ویکی لیکس مهارشدنی نبود و تا ماه ها بعد همچنان ادامه داشت. افشای مسائل سری نظامی برای دولت اباما دردسرهای زیادی را فرهم کرد هنوز چاه نفت مهار نشده بود که افشاگری های ویکی لیکس دولت امریکا را با چالش جدی تری روبرو ساخت.

اگرچه انگلیس در ظاهر این سایت را محکوم می کرد و حتی آسانژ – مالک ویکی لیکس – را در سفری به انگلستان تحت تعقیب قرار داد ! ولی اهل فن می دانستند که روباه پیر در پشت پرده به ریش امریکا می خندد و از اینکه دولت دمکرات عمو سام را حسابی به دردسر انداخته است لبخندی شیطنت آمیز برلب دارد! این دو کشور در ظاهر اختلافات خود را علنی نکردند – و نمی کنند – مقصر اصلی هم یک سرباز دون پایه امریکایی و مالک ویکی لیکس شناخته شدند ولی تحلیلگران سیاسی می دانستند که واقعیت چیز دیگری است فراتر از تعارفات دیپلماتیک و اظهار دوستی های ظاهری ! در واقع در جهان سیاست حرف و شعار مهم نیست و آنچه مهم است عملکرد است . حرف و شعار تنها برای افکار عمومی است ولی سیاستمداران در پشت پرده حرفهای دیگری دارند . تا اینجای قضیه انگلیسیها به قدرت نرم خود می بالیدند که تا این اندازه یک قدرت سخت جهانی را به چالش کشیده اند .

در واقع هرچند این دو کشور خود را متحد و دوست همدیگر می نامند اما رقابت و اختلافات این دو فراتر از این حرفها ست . کینه توزی انگلیسیها از امریکا بدین جا ختم نشد بلکه یکی از نمایندگان شاخص مجلس عوام انگلستان را به ایران فرستادند تا در حضور احمدی نژاد – رئیس جمهور ایران – در سالن کنفرانس اسلامی تهران در اقدامی بی سابقه انرژی هسته ای را با شور و حرارت فراوان حق مسلم ایران بداند . اگرچه می بایست از این قضیه خوشحال می شدیم ولی نیک می دانستیم که این نماینده مجلس عوام نیت دیگری در سر دارد . در حقیقت اینها می خواستند با آلت دست قرار دادن ایران و استفاده ابزاری از مساله اتمی آن ، رقیب خود یعنی امریکا را بیشتر بیازارند چرا که  می دانستند امریکاییها تا چه اندازه روی قضیه اتمی ایران حساسیت دارند . مگرنه همه می دانیم یکی از موانع پیشرفت ایران در تاریخ معاصر همین انگلستان بوده است .

اما این پایان کینه انگلیس نسبت به امریکا نبود .باز هم از کانال ایران وارد شدند و باز هم یکی دیگر از حساسیت های امریکا را نسبت به ایران هدف قرار گرفتند آنهم چیزی نبود جز تاریخ ایران . حقیقت این است که امریکا بعنوان یک قدرت جهانی که در خاورمیانه حضور پررنگی دارد ایران را بعنوان یک قدرت منطقه ای موی دماغ خود می داند و نسبت به تاریخ باستان ایران  بویژه دوران هخامنشیان  همواره هراس و نگرانی دارد .( ایرانیان در دوره هخامنشیان توانستند نخستین امپراطوری جهانی را بنیانگذاری کنند که در تمام قاره های کشف شده آن دوران قلمرو داشت اگرچه قبل از ایران تمدن های دیگری مانند مصر بودند که صاحب قدرت و حکومت بودند ولی امپراطوری جهانی نبودند.) در واقع امریکا همیشه دوست داشته است که ایرانیان تاریخ باستان خود را به فراموشی بسپارند تا مبادا مانند کوروش درصدد تاسیس یک قدرت جهانی بیفتند و مبادا این شیر ایرانی بیدار شود. از این رو همواره مایلند این شیر ایرانی همچنان خفته باشد و بدنبال عظمت طلبی نیفتد . نمونه آن اینکه مجسمه عظیم آزادی نیویورک با مشعلی در دست تندیس همان معشوقه اسکندر مقدونی است که با مشعل در دستتش اسکندر مقدونی را اغوا می کند که تخت جمشید را به آتش بکشاند . مثال دیگر : یک خواننده  ایرانی   بنام آرش ترانه ای برای تیم ملی فوتبال ایران خوانده بود که رادیو فردا وابسته به دولت امریکا آن را در بخش فارسی زیاد پخش می کرد ولی آن قسمت ازشعر ترانه که مربوط به تاریخ باستان و کوروش بود سانسور شده بود .(مدعیان آزادی بیان حتی یک ترانه را هم سانسور می کنند!) مثال دیگر فیلم بی ارزش "سیصد " است که در نهایت دروغ پردازی و حسادت نسبت به تاریخ پرشکوه ایران ساخته شده است . بهرحال انگلیسیها این مسایل را می دانستند چرا که در زمان ابرقدرتی خودشان در یکصد سال قبل همین احساسات را نسبت به ایران داشتند . به همین دلیل موزه لندن اعلام کرد منشور کوروش  را برای نمایش عمومی به مدت سه ماه به ایران امانت می دهد! تا بار دیگر امریکاییها را بسوزانند.

به جرات می توان گفت طی این سی یا چهل سال اخیر روابط امریکا و انگلیس تا این حد به سردی نگراییده است .اصولا حزب حاکم محافظه کار انگلستان با جمهوریخواهان امریکایی بیشتر سازگاری دارد تا دمکراتها. ملکه انگلیس هم که بطور سنتی به حزب محافظه کار نزدیک است حتی اباما را برای عروسی نوه اش دعوت نکرد در حالیکه ازامرای شیخ نشین های خلیج فارس گرفته تا خوانندگان مشهور جزو دعوت شدگان این مراسم جنجالی بودند.رقابت این دو کشور  بجایی رسیده است که در انتخاب سخنگوی وزارت خارجه کشور خود نیز با هم چشم و هم چشمی پیدا کرده اند ! پس از انتصاب سخنگوی جدید وزارت خارجه انگلیس که به زبان فارسی مسلط است امریکاییها نیز در اقدامی قابل تامل فردی را بعنوان سخنگوی وزارت خارجه خود منصوب کرده اند که زبان فارسی می داند ! همچنین نقشه انگلستان در شبکه صدای امریکا بصورت پاره پاره شده و جدا از اسکاتلند،ولز و ایرلند شمالی نمایش داده می شود که باز جای تامل دارد .

همه این مقدمه چینیها بخاطر این بود تا عمق اختلافات و تیرگی روابط این دو کشور در پس روابط بظاهر دوستانه بهتردرک شده و به ریشه یابی اغتشاشات اخیر انگلستان نزدیک شویم. اما برگردیم به ابتدای این نوشته . پس از یک سال که انگلیسیها ، امریکاییها راحسابی مورد آزار سیاسی قرار دادند ، کشته شدن یک سیاهپوست توسط پلیس انگلستان برای سازمان سیا کافی بود تا از این فرصت بدست آمده نهایت استفاده را برده وبا یک جرقه کل انگلیس را به آتش بکشانند . سازمان سیا با مهارت روی یکی از نقاط ضعف این کشور یعنی سیاهپوستان دست گذاشت . سیاهپوستان همواره به دلیل تبعیضی که نسبت به خود احساس کرده اند و فاصله طبقاتی که نسبت به اکثریت سفیدپوست داشته اند از استعداد تحریک پذیری قابل انفجاری برخوردار بوده اند . اینجا بود که سازمان سیا با دمیدن در آتش تفرقه، یک جرقه را به شعله، شعله را به آتش و آتش را به آتش سوزی مهیبی تبدیل کرد تا سراسر این جزیزه را با آتش آشوب کباب کرده و انتقام یک سال گذشته را از دولت انگلیس بگیرند .  به همین دلیل سازمان سیا تا توانست جوانان سیاهپوست انگلیسی  و اهالی محله های مستعد را تحریک کرد .

 حقیقت این است که تشخیص جنبش های خود جوش مردمی از تجمعات و اغتشاشات تحریک شده بیرونی کار سختی نیست . گواه اینکه درگیریهای اخیر انگلیس را حاصل دخالت سازمان سیا می دانیم شباهتش با حوادث سوریه و ناآرامی های تابستان 85 تبریز است . در سال 85 بهانه شروع ناآرامی ها در تبریز کاریکاتور یکی از روزنامه ها بود که سیا از آن بعنوان پیراهن عثمان استفاده کرد. در واقع امریکا با این کار به ایران هشدار داد که در عراق جلوی پای امریکا سنگ اندازی نکند. ناآرامی های تازه سوریه نیز کاملا آشکار است که توسط امریکا پدید آمده است خود امریکاییها نیز این مساله را پنهان نمی کنند . واقعیت این است که با ایجاد درگیری در سوریه قصد آنان این است که ایران را در قضیه ناآرامی های بحرین و سوریه دچار تضاد کرده و شاید هم در قضیه بحرین ایران را مجبور به سکوت کنند . البته دمکراتهای حاکم در امریکا برخلاف جمهوریخواهان ارتش محور ، سیامحور هستند بدین معنی که گزینه اول آنها استفاده از سازمان سیا و استفاده از کارهای اطلاعاتی است که بمراتب از هزینه های نظامی کم هزینه تر است .

حال که اختلافات این دو کشور تا بدینجا رسیده است این وظیفه دستگاه دیپلماسی ما ست که از این فرصت بدست آمده نهایت استفاده را برده و از این آب گل آلود ماهی خود را صید کند ! در واقع اینگونه فرصتها همیشه فراهم نمی شود و باید سالهای سال منتظر بود . بعنوان مثال اگر در زمان بوش طرح استقرار دفاع ضد موشکی در اروپای شرقی توسط امریکا مطرح نمی شد ، روسیه ی عصبانی از این طرح، آن مقدار سوخت اورانیوم نیروگاه بوشهر را تحویل نمی داد بقول معروف "عدو شود سبب خیر گر خدا خواهد"   حال از این فرصت هم باید به نحو احسن استفاده نمود. مثلا در این مواقع شاید بتوان برخی نیازمندیها به صنایع هایتک را برطرف کرد . بنظر می رسد اختلافات امریکا و انگلیس در آینده دیدنی تر هم خواهد بود هر چند که این دو کشور نزد افکار عمومی همواره خود را دوست و متحد یکدیگر معرفی کنند.

پنج شنبه 27 مرداد 1390  2:39 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها