0

بررسي رويكرد‌هاي طراحي اندرويد و iOS

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

بررسي رويكرد‌هاي طراحي اندرويد و iOS

شركت اپل، با استفاده از فرآيند طراحي از بالا به پايين، به يكي از بهترين توليدكنندگان رابط كاربري تبديل شده است. اما وقتي از ساختن سرويس‌هاي شبكه‌اي متغير سخني به ميان مي‌آيد، اين ديدگاه يك نقطه ضعف محسوب مي‌شود. گوگل با استفاده از ساختار سازماني پايين به بالا كه توسط مهندسان گوگل ساخته شده است، اين گونه سرويس‌ها را بهتر ارائه مي‌كند.

براي ايجاد تصويري مناسب در ذهنتان، پايگاه محاسبات را به صورت يك قيف در نظر بگيريد. كاربران كه ظرفيت بسيار محدودي براي جذب اطلاعات دارند، در قسمت باريك قيف قرار دارند و بقيه دنيا كه شامل وب‌سايت‌ها، دستگاه‌ها، مردم، سازمان‌ها و ساير نهاد‌ها هستند در قسمت ديگر قيف قرار مي‌گيرند و كاربر مي‌خواهد با آنها تبادل اطلاعات كند. وظيفه پايگاه محاسبات، تحليل و سازماندهي اطلاعات نامحدود و آماده‌سازي اين اطلاعات به گونه‌اي كه براي كاربران قابل درك باشد، است.

گوگل و اپل از دو سر مخالف قيف اين سرويس را ارائه مي‌كنند و اين رويكرد‌ها در سيستم‌هاي عامل ساخت اين دو شركت مشهود است. اپل از قسمت باريك قيف شروع مي‌كند و رابط كاربري را در حد امكان ساده، راحت و كاربرپسند مي‌سازد، كه اين كار را با كنترل شديد سلسله مراتب تكنولوژي انجام مي‌دهد. آيفون، iOS، فروشگاه iTunes، Mac OS X و iCloud همگي توسط يك شركت ساخته شده‌اند و اين امكان را دارند كه بسادگي با يكديگر هماهنگ باشند.

از طرفي ديگر، گوگل تمركز خود را به قسمت بزرگ قيف معطوف ساخته است. اين شركت تلاش مي‌كند سيستم عامل اندرويد را به گونه‌اي بسازد كه به زيبايي هرچه تمام‌تر و تا جايي كه ممكن است با دنياي واقعي ارتباط بيشتري داشته باشد. وقتي اپل در حال ساختن سخت‌افزار خود بود، گوگل سرگرم بستن قراردادهاي متعدد با سازندگان سخت‌افزارها بود. در حالي كه اپل براي قراردادي انحصاري مشغول مذاكره با AT&T بود، گوگل در تلاش بود تا با اپراتورهاي بي‌سيم قرارداد ببندد. گوگل با اين رويكرد توانست فروشگاه‌هاي برنامه زيادي را به سمت خود جلب كند.

اين رويكرد، ضعف‌هاي بزرگي دارد. همان طور كه مي‌دانيد، تجربه كار با اندرويد بخوبي آيفون نيست. اندرويدي كه گوگل ساخته است به آراستگي و زيبايي iOS نيست و اين مشكل وقتي وخيم‌تر شد كه گوگل به شركت‌هاي ديگر اجازه داد اندرويد را آن‌گونه كه مي‌خواهند تغيير دهند. همچنين تنوع گسترده سخت‌افزارها و تنظيمات خاص گوشي‌ها، توسعه نرم‌افزار را براي اندرويد سخت‌تر كرده است؛ چرا كه طراحان برنامه‌ها نمي‌توانند تمام ويژگي‌هايي را حدس بزند كه سخت‌افزار مي‌تواند پشتيباني كند.

به طور خلاصه، تمركز گوگل به سر بزرگ قيف به معني اين است كه سر باريك قيف كه كاربران هستند ناراضي باشند. با اين كه اين رويكرد باعث شده تا اندرويد با بسياري از سرويس‌ها هماهنگي خوبي داشته باشد، اما اين هماهنگي به قيمت نارضايتي كاربران از بعضي ويژگي‌هاي آن تمام شد. بسياري از ويژگي‌هايي كه در آيفون براحتي كار مي‌كنند، مانند به روز كردن آهنگ‌ها و تنظيمات پست الكترونيكي، در اندرويد به توجه زيادي براي راه‌اندازي نياز دارند.

مشكل اپل دقيقا بر عكس مشكل گوگل است. اين شركت براي اين كه تجربه كار با آيفون را براي كاربران خود بهتر كند، اصرار دارد همه تكنولوژي‌هاي مورد استفاده از سوي كاربر را تحت كنترل خود بگيرد، كه در نتيجه موفق به توليد رابط كاربري ساده و كاربرپسندي شده است. از سوي ديگر اين كار باعث شده است تا هماهنگي محصولات اپل با شركت‌هايي كه حاضر نيستند كنترل را به اپل واگذار كنند بشدت كاهش يابد. در واقع تمركز بيش از حد اپل به قسمت باريك قيف، بزرگي قسمت ديگر را براي كاربرانش محدود كرده است.

اين يكي از دلايل مهمي است كه باعث شده iOS بسياري از طرفداران خود را از دست بدهد و بازي را به اندرويد ببازد؛ هر چند هنوز به عقيده بيشتر كاربران، آيفون بهترين گوشي هوشمند موجود در بازار است. ده‌ها ميليون نفر بيشتر به قسمت باريك قيف اهميت مي‌دهند. آنها از يك گوشي هوشمند، بهترين رابط كاربري را انتظار دارند و حاضرند به خاطر به دست آوردن آن، ويژگي‌هايي را كه در طرف ديگر قيف ارائه مي‌شود، از دست بدهند. بيشتر اين كاربران آيفون را به ديگر گوشي‌هاي اندرويد ترجيح مي‌دهند. از سوي ديگر صد‌ها ميليون كاربر هستند كه عوامل ديگر را در انتخاب گوشي مدنظر قرار مي‌دهند. آنها ترجيح مي‌دهند از اپراتور خود گوشي‌اي بگيرند كه صفحه كليدي فيزيكي و باتري جداشدني داشته باشد يا بتوانند فروشگاه برنامه‌هاي خود را انتخاب كنند و بسياري انتخاب‌هاي ديگر كه اپل به كاربران خود نمي‌دهند.

با جهاني شدن بازار گوشي‌هاي هوشمند، رقابت براي اپل چالش برانگيزتر مي‌شود. اكثريت بالقوه خريداران گوشي‌هاي هوشمند خارج بازار آمريكا هستند و اين براي اندرويد گوگل بازاري ايده‌آل براي ارائه محصولات خود است و عرصه را براي اپل در اين بازار تنگ مي‌كند. اين موضوع در آسيا كه بيشتر جمعيت جهان را در بر دارد، شديدتر مي‌شود و اين در حالي است كه ميانگين درآمد پايين‌تر در اين قاره، خريداران را نسبت به قيمت‌ها حساس مي‌كند و بر انتخاب آنها تاثير مي‌گذارد. در كل با گسترش و افزايش پيچيدگي بازار گوشي‌هاي هوشمند، تمركز گوگل به قسمت بزرگ‌تر قيف، به خودي خود به آن يك نقطه قوت مي‌بخشد.

محمد علي زارعي فر


چهار راه برای رسیدن به آرامش:
1.نگاه کردن به عقب و تشکر از خدا  2.نگاه کردن به جلو و اعتماد به خدا  3.نگاه کردن به اطراف و خدمت به خدا  4.نگاه کردن به درون و پیدا کردن خدا

پل ارتباطی : samsamdragon@gmail.com

تالارهای تحت مدیریت :

مطالب عمومی کامپیوتراخبار و تکنولوژی های جدیدسیستم های عاملنرم افزارسخت افزارشبکه

 

پنج شنبه 27 مرداد 1390  10:43 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها