0

مشاجره در مورد مسائل مالي

 
ahmadfeiz
ahmadfeiz
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 20214
محل سکونت : تهران

مشاجره در مورد مسائل مالي

مسائل مالي غالباً يكي از عوامل مشاجرات زناشويي است. حتماً بارها اين جملات را از زبان زوجين شنيده ايد «اگر همسرم تلاش بيشتري مي كرد، مي توانست شغل بهتري پيدا كند»، «تنها چيزي كه مي خواهم اين است كه همسرم مراقب خرج كردن خود باشد»، «چرا ما نمي توانيم بخشي از درآمد خود را پس انداز كنيم؟»
ولي آيا حقيقتاً مشكل اين زوجين، كمبود پول است؟ پاسخ، منفي است. در واقع آنها مشكل ارتباطي دارند.
گام اول براي حل اين مشكل اين است كه مسائلي را كه در مورد آنها توافق نداريد بر روي كاغذ بياوريد و سپس به دنبال راه حلي باشيد كه در آن هيچ كدام تان متضرر نشويد. در اين مورد از دوستان و مشاوران كمك بگيريد. لزومي ندارد يك عمر با همسرتان در مورد مسائل مالي مشاجره كنيد!
¤ آيا پول يك دارايي محسوب مي شود و يا عاملي براي تحكيم زندگي زناشويي؟
- پاسخ دادن به اين سؤال تا حد زيادي بستگي به ديدگاه شما نسبت به پول دارد. اگر به پول به عنوان وسيله اي براي خوشبختي نگاه كنيد آن را به منبعي براي مشاجرات خانوادگي تبديل مي كنيد. ولي اگر در مورد مسائل مالي به خداوند اعتماد كنيد موضوع فرق خواهد كرد.
به قول معروف «پول مستخدم خوبي است ولي ارباب بدي محسوب مي شود». اجازه ندهيد مسائل مالي بر روي تصميمات شما تأثير بگذارد.
سؤال مهم اين است: «مسائل مالي تا چه حد بر روي ازدواج تأثير منفي مي گذارد؟»
سفرهاي طولاني مدت ممكن است درآمدزا باشد ولي بر روي انسجام خانواده شما تأثيرات منفي بگذارد كه در اين صورت درآمد كمتر به نفع شماست.
¤ آخرين باري كه در مورد مسائل مالي با همسرتان مشاجره كرديد، كي بود؟
- زوجيني كه بارها و بارها در يك مورد با يكديگر مشاجره مي كنند نياز به كمك دارند، در واقع آنها انرژي خود را به هدر مي دهند. راستي چرا اين افراد از زوج هاي مسن تر كمك نمي گيرند؟ بيشتر زوجين مسن تمايل دارند براي حل مسائل مالي به جوان ترها كمك كنند و اگر جواب سؤالات را ندانند حداقل مي توانند آنها را به افراد ديگري ارجاع دهند.
مشاجره مداوم به رابطه شما و همسرتان خدشه وارد مي كند.
كاري نكنيد مسائل مالي خانه شما را به «ميدان جنگ» تبديل كند!
¤ پول في نفسه نه موجب موفقيت ازدواج مي شود و نه موجب تخريب آن، در واقع خود زوجين هستند كه اين كار را انجام مي دهند!
- وقتي زن و شوهري در مورد مسائل مالي مشاجره مي كنند بيشتر از آنكه به دنبال راه حل باشند به سرزنش يكديگر مي پردازند. به عنوان مثال مرد، زن را به خرج كردن زياد متهم مي كند و از نظر زن، مرد به دنبال يك شغل پردرآمد نمي گردد.
راه حل چيست؟ ملامت و مشاجره را كنار بگذاريد و انرژي خود را صرف يافتن راه هاي خلاقانه براي كاستن از هزينه ها و افزايش درآمدتان كنيد.
مطمئن باشيد با كمك همسرتان و ياري خداوند به راه حل مناسب دست مي يابيد.
فراموش نكنيد خداوند قول داده تمام نيازهاي شما را برطرف كند، البته به شرطي كه به او توكل كنيد.
¤ هماهنگي هاي لازم را با همسرتان انجام دهيد.
- يكي از متداول ترين مشكلات زوجين اين است كه آنها واقعاً خود را شريك زندگي يكديگر نمي دانند و در بيشتر موارد يكي از آنها به تنهايي تصميم گيري در مورد مسائل مالي را بر عهده دارد، در حالي كه هر دو طرف بايد در اين باره تصميم گيري كنند.

پیامبر (ص): صبر اگر به بیقراری رسید دعا مستجاب می شود.

عزیز ما قرنهاست که چشم انتظار به ما دارد!

پنج شنبه 27 مرداد 1390  9:54 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها