0

افتتاح بازارچه دائمي صنايع دستي در اردكان

 
alizare1
alizare1
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 6234
محل سکونت : یزد

افتتاح بازارچه دائمي صنايع دستي در اردكان

براي نخستين بار در كشور صورت مي‌گيرد؛
افتتاح بازارچه دائمي صنايع دستي در اردكان

خبرگزاري فارس: سرپرست كارگاه ساخت بازارچه دائمي صنايع دستي اردكان گفت: نخستين بازارچه دائمي صنايع دستي كشور تا پايان امسال در اردكان به بهره‌برداري مي‌رسد.

حميد مشتاقيان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردكان اظهار داشت: اواخر سال 1389 كار مطالعه و تهيه و تصويب نقشه‌ها و همچنين آماده‌سازي زمين مورد نياز اين بازارچه به پايان رسيد و از تيرماه سال جاري فاز اجرايي اين پروژه آغاز شده و با جديت در حال پيگيري است.


وي خاطرنشان كرد: محل اجراي اين پروژه در زمين مجاور خانه تاريخي تقديري اردكان است.


مشتاقيان ادامه داد: مشاور اين طرح گروه كراتر وابسته به دانشگاه گرونوبل فرانسه است و عمليات اجرايي و نظارت آن بر عهده نمايندگي ميراث فرهنگي اردكان است.


وي هدف از اجراي اين پروژه را در مرحله نخست احياي ساباط خانه تقديري و در مرحله دوم ساخت يك بازارچه دائمي براي عرضه صنايع دستي در اردكان اعلام كرد.


مشتاقيان با بيان اينكه اين پروژه براي نخستين بار در كشور در حال اجراست، عنوان كرد: از ويژگي‌هاي منحصر به فرد اين طرح اين است كه بعد از گذشت قريب به 40 سال از ساخت آخرين بناهاي خشتي به سبك و سياق قديم با اين حجم در اردكان، اكنون عمليات ساخت اين بنا با مصالح كاملا بومي (خشت و گل) در حال اجراست و در تمام مراحل طراحي و ساخت آن سعي شده به شيوه كاملا سنتي و همخوان با بافت تاريخي و قديمي اردكان ساخته شود.


وي خاطرنشان كرد: كل بنا با مصالح خشت و آجر با ملات ماسه آهك و گل ساخته مي‌شود.


مشتاقيان ادامه داد: مساحت زيربناي اين پروژه 225 متر مربع و داراي شش غرفه است كه سه استادكار ماهر در ساخت آن نقش دارند.


وي با اشاره به استفاده از فناوري‌هاي جديد در اين پروژه بيان داشت: براي تقويت حركت جانبي و مقاوم‌سازي كششي بنا از لوله‌هاي pvc در پي استفاده شده كه اين هم از نتايج تحقيقات قبلي بر روي سازه‌هاي خشتي است.


مشتاقيان با بيان اينكه از كل عمليات ساخت به صورت تمام وقت تصويربرداري مي‌شود، ابراز اميدواري كرد: اين پروژه تا پايان سال جاري به بهره‌برداري برسد.

وقتی احساس غربت می کنید یادتان باشد که خدا همین نزدیکی است .

******

چهارشنبه 26 مرداد 1390  10:18 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها