0

جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي تلفيق كار فرهنگي با عدالتخواهي است

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي تلفيق كار فرهنگي با عدالتخواهي است

نسخه چاپي ارسال به دوستان
سردبير نشريه «راه» در برنامه «راز»؛
جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي تلفيق كار فرهنگي با عدالتخواهي است

خبرگزاري فارس: وحيد جليلي مديرمسئول و سردبير نشريه «راه» در برنامه «راز» با اشاره به داشته‌ها و ظرفيت‌هاي جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي، گفت: جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي تلفيق كار فرهنگي با عدالتخواهي است.

به گزارش خبرگزاري فارس، وحيد جليلي مديرمسئول و سردبير نشريه «راه» شب گذشته در برنامه «راز» با موضوع معرفي جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي حاضر شد.


وي در اين برنامه با تاكيد بر ضرورت حفظ داشته‌هاي جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي، گفت: اول بايد آنچه كه داريم را حفظ كنيم و اگر داشته‌ها و دستاوردها را بشناسيم و حفظ كنيم آن وقت مي‌توانيم به سراغ كمبودها رفته و آن را جبران كنيم.* جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي تلفيق كار فرهنگي با عدالتخواهي استوحيد جليلي با ياد خاطره از خبر شهادت سيدمرتضي آويني گفت: آن روز «رئيس بخش فرهنگي بسيج دانشجويي دانشگاه امام صادق(ع) تهران» اطلاعي از سيدمرتضي آويني نداشت و شما خود حديث مفصل بخوانيد از اين مجمل.


وي با طرح اين سوال كه جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي چه دستاوردهايي داشته است، افزود: من ديده‌ام كه ما نيرو، بودجه و مخاطب داريم اما در اين بين فعالان فرهنگي «كاسه چه كنم؟» دستشان است.


سردبير نشريه «راه» ادامه داد: ما به اينجا رسيديم كه مشكل نرم افزاري است و اگر بخواهيم جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي شكوفا شود بايد انقلاب اسلامي را بشناسيم و اگر بخواهيم انقلاب اسلامي را بشناسيم نيازمند شناخت «اسلام انقلابي» با همان تعبير امام خميني(ره) در منشور روحانيت هستيم.


وي با بيان مرزبندي‌هاي انقلاب اسلامي گفت: انقلاب اسلامي با دو طرف داراي مرزبندي است، از يك طرف با غرب زده‌ها و از طرف ديگر با متحجران مرزبندي دارد و انقلاب در اين بين قرار دارد و اگر اين مرزها مخدوش شود دچار مشكل مي‌شويم.


جليلي مهمترين محور در اسلام انقلابي را «عدالتخواهي» دانست و تاكيد كرد: جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي تلفيق كار فرهنگي با عدالتخواهي است.* امام خميني(ره) ده‌ها هزار هسته مقاومت فرهنگي تشكيل داده بودوي در ادامه برنامه «راز» با اشاره به فعاليت‌ها وسيع جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي در دهه اول انقلاب، گفت: دو گروه اجازه رويش فرهنگ انقلابي را ندادند؛ يكي از آنان روشنفكران، دارندگان انديشه‌هاي چپ و انديشه‌هاي ليبرال بودند كه هيچكدام با ارزش‌هاي انقلاب به هنر نگاه نمي‌كردند و هر چقدر ارزش‌هاي انقلابي ناب شد از آن فاصله گرفتند.


سردبير نشريه «راه» با اشاره به نوعي قهر نخبگاني در ابتداي انقلاب در عرصه فرهنگ، افزود: اين جريان روشنفكري وابسته به دربار پهلوي و با پشتوانه گذشته درهاي هنر را جلوي حزب‌الهي‌ها بسته بود.


وي با اشاره به گروه دوم تصريح كرد: در كنار گروه اول موانع دروني هم بود و عده‌اي حضور دين در هنر را قبول نمي‌كردند و آن انديشه بلند امام خميني(ره) براي آنها جانيافتاده بود كه امروز رسوب‌هايش باقي است.


وحيد جليلي با اشاره به مقطع 57 تا 67 به عنوان پرجوشش‌ترين دوران حضور مردمي در عرصه‌هاي هنري، افزود: امام خميني(ره) ده‌ها هزار هسته مقاومت فرهنگي تشكيل داد و شما در مساجد و مدارس شاهد گروه‌هاي سرود و تئاتر بوديد.


وي با طرح اين سوال كه چرا اين مقطع پرجوشش ادامه پيدا نكرد، گفت: علت اين امر متحجريني بودند كه در دهه اول به هنر به عنوان اكل ميته اجازه فعاليت مي‌دادند و حال جلوي آنها را مي‌گرفتند.* در فتنه 88 رويش‌هاي آينده داري شكل گرفتسردبير نشريه «راه» در ادامه برنامه «راز»، با اشاره به داشته‌هاي جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي و حمايت‌هاي رهبري از آنها گفت: اگر به مبارزه با تهاجم فرهنگي مي‌پردازيم چرا عده‌اي در تريبون‌هايي كه دارند در شان خود نمي‌دانند از بدنه فعال هنر انقلاب كه آثار هنرمندانه و خلاقانه‌اي كه ساخته شده، دفاع كنند.


وي افزود: در اين جبهه دارد تلاش مي‌شود در مقابل امواجي كه از همه طرف مي‌آيد توليد هنري صورت گيرد و در هنرهاي مختلف از گرافيك تا مستند و موسيقي ما هنرمند داريم.


جليلي ادامه داد: در فتنه 88 مديران فرهنگي در اوج حوادث در خارج از كشور بودند و در اين بين عده‌اي پي بردند كه نبايد منتظر باشند و دغدغه‌مندان از كليپ تا مقاله تا گرافيك و ... رويش‌هاي آينده داري شكل دادند.


وي با بيان اينكه در عرصه شعر و مستند نيز بچه‌هاي حزب‌الهي كار كرده‌اند و ظرفيت‌هاي خوبي وجود دارد، گفت: اين فعاليت‌ها در حدي هست كه فرصت‌هاي خود و داشته‌هاي خود را فهرست كرده و از آن استفاده كنيم.


جليلي افزود: اگر توزيع‌كننده ودستكاه فرهنگي با فعال فرهنگي و توليدكنندگان همديگر را بيابند بعد كارهاي فرهنگي بيشتر مي‌شود.* آنچه كه رهبري توصيه كرده است، دنبال نشده استمسئول دفتر مطالعات جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي در ادامه برنامه راز به عدم انسجام جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي پرداخت و گفت: اضلاع انديشه، هنر و رسانه بايد در كنار هم قرار بگيرند و شما شاهد بوديد در دوران شهيد آويني در حوزه هنري ملاقلي‌پور، قيصر امين‌پور و سراج در كنار هم داراي يك سپهر گفتماني بودند كه آقاي خامنه‌اي و يا استاد حكيمي از ديد انديشه در كنار آنها بودند.


وي افزود: نيازمند حلقه توزيعي هستيم و رسانه يك حلقه توزيعي است و بايد نهاد دين و هنر در كنار هم باشند و رهبري نيز بر مطلع بودن و تبليغ توليدات فرهنگي تاكيد دارند.


وحيد جليلي با قرائت دست‌نوشته‌هاي مقام معظم رهبري در تجليل از كتاب‌هايي چون «جشن حنابندان»، «تيپ 83»، «همپاي صاعقه» و «خداحافظ كرخه» گفت: برخي از اين كتاب‌ها كه مورد تمجيد رهبري قرار گرفته است پس از ده سال به چاپ دوم رسيده و برخي از آنها بيست سال به چاپ دم رسيده است.


وي افزود: مديران فرهنگي اگر دركي از استراتژي فرهنگي ندارند حداقل بر روي مصاديق كار كنند و اين يكي از مشكلات ماست و متاسفانه آنچه كه رهبري توصيه كرده است، دنبال نشده است.* ميراث فرهنگي و گنجينه واقعي خود را ضريب نداده‌ايموحيد جليلي در ادامه برنامه راز با اشاره به ضرورت عدالت رسانه‌اي گفت: ما نيازمند ضريب دادن به جريان فرهنگي انقلاب اسلامي هستيم.


وي افزود: ما 20 روزنامه درباره فوتبال داريم اما داراي ژورناليسم علمي نيستيم و ما مدام مي‌گوييم چرا سفيد نمايي نمي‌كنيد؛ به عنوان مثال در حالي كه ندا آقا سلطان را جهان مي‌شناسد رسانه‌هاي ما درباره مجيد شهرياري چه كردند؟ چه توليد هنري موسيقي و پوستر داشته‌ايم؟ اگر اين ترور را ما انجام داده بوديم غرب چه مي‌كرد؟ و اينجاست كه بايد پرسيد داشته‌هاي خودمان را چه كرده‌ايم و چقدر شناخته‌ايم.


مسئول دفتر مطالعات جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي با اشاره به تجليل از «سيدرضا مويد» از شاعران آئيني مشهد، تاكيد كرد: دريغ از اينكه يك روزنامه و يا تلويزيون اين خبر را منتشر كنند و او را كه مردم با شعرهاي او زندگي كرده‌اند بشناسانيم اما در همين حال رسانه‌ها ده‌ها بار از يك بازيگر تجليل مي‌كنند.


وي افزود: ميراث فرهنگي و گنجينه واقعي خود را ضريب نداده و پشتوانه فرهنگ انقلاب را نشناخته و نشناسانده‌ايم.


جليلي تاكيد كرد: ما نبايد منتظر كسي بمانيم و اگر مخلصانه كار كنيم نفع مي‌دهد و نيرو هست و ما نيازمند پيوند با همديگر هستيم.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

چهارشنبه 26 مرداد 1390  5:40 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها