0

مديرگروه پژوهشي ايدز وهپاتيت جهاددانشگاهي مشهدخبرداد: انجام جامع‌ترين بررسي شيوع عفونت‌ هپاتيتA وE ك

 
somayeh_224
somayeh_224
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مرداد 1390 
تعداد پست ها : 584

مديرگروه پژوهشي ايدز وهپاتيت جهاددانشگاهي مشهدخبرداد: انجام جامع‌ترين بررسي شيوع عفونت‌ هپاتيتA وE ك

گروه پژوهشي ايدز و هپاتيت جهاد دانشگاهي مشهد ميزان شيوع عفونت‌هاي ويروسي منتقله از خون را در جمعيت عمومي شهر مشهد بررسي مي‌كند.

دكتر محمدرضا هدايتي مقدم، مديرگروه پژوهشي ايدز، HTLV و هپاتيت جهاد دانشگاهي مشهد  اظهار كرد: بررسي شيوع عفونت‌هاي ويروسي منتقله از خون در جمعيت عمومي يكي از مهمترين برنامه‌هاي گروه پژوهشي ايدز، HTLV و هپاتيت جهاد دانشگاهي مشهد است و در همين راستا تا كنون شيوع عفونت‌هاي هپاتيت B و C و نيز عفونت HTLV-1 در مردم مشهد مشخص شده است.

وي افزود: طرح پژوهشي بررسي شيوع HTLV-1 در مردم مشهد جامع‌ترين مطالعه اپيدميولوژيك در مورد HTLV است كه تا كنون در كشور انجام شده و بر اساس يافته‌هاي آن، اين عفونت در شهر مشهد همچنان شايع است و يك عفونت بومي تلقي مي‌شود.

هدايتي مقدم خاطرنشان كرد: تا كنون حدود 15 تا 20 ميليون نفر در سراسر جهان به ويروس HTLV آلوده شده‌اند. ويروسHTLV از طريق تزريق خون و فرآورده‌هاي خوني آلوده، ‌استفاده مشترك از سوزن و سرنگ آلوده، تماس جنسي و از مادر به كودك به خصوص از طريق شيردهي انتقال مي‌يابد.

 

مديرگروه ايدز، HTLV و هپاتيت جهاد دانشگاهي مشهد تصريح كرد: عفونت HTLV-1 يكي از معضلات مهم نظام سلامت در منطقه ما محسوب مي‌شود، اگر چه پيامدهاي جسمي آن از جمله نوعي سرطان خون و نيز درگيري سيستم مغزي عصبي و فلج بيمار تنها ممكن است در 2 تا 5 درصد افراد آلوده به اين ويروس ديده شود، با اين حال به دليل اين‌كه اغلب با عفونت HIV يعني ويروس مولد ايدز اشتباه مي‌شود، تبعات رواني، خانوادگي و اجتماعي ناشي از ابتلا به اين ويروس بسيار زياد است.

هدايتي مقدم در ادامه هپاتيت‌هاي ويروسي را يكي از مهمترين عفونت‌هاي مزمن دانست كه شيوع بالايي در سطح جهان دارند و افزود: به دليل اين‌كه از سال 1372 واكسيناسيون تمام كودكان متولد شده و نيز گروه‌هاي پرخطر شروع شد، شيوع هپاتيت B در ايران در دو دهه اخير بسيار كم شده است. مطالعه اخير جهاد دانشگاهي نشان داد شيوع اين عفونت در جمعيت عمومي مشهد رو به كاهش بوده و در مقايسه با متوسط شيوع آن در كشور كمتر است.

وي گفت: قصد داريم در سال جاري شيوع عفونت‌هاي هپاتيتA و هپاتيت E را نيز در شهر مشهد مشخص كنيم.

هدايتي مقدم فعاليت‌هاي علمي و پژوهشي بر مبناي شناخت مشكلات واقعي و نيازهاي تخصصي جامعه را يكي از مهمترين وظايف جهاد دانشگاهي برشمرد و در خصوص برنامه‌هاي درازمدت گروه پژوهشي ايدز، HTLV و هپاتيت جهاد دانشگاهي مشهد به انجام مطالعات اپيدميولوژيك HTLV در ساير شهرهاي كشور و راه‌اندازي مركز ارائه خدمات تخصصي براي عفونت‌هاي منتقله از خون اشاره كرد.

چهارشنبه 26 مرداد 1390  5:09 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها