0

معاون پژوهشي جهاد دانشگاهي خبر داد: ساخت هواپيماي سبك بدون سرنشين طراحي و ساخت سيستم رانش قطارهاي مت

 
somayeh_224
somayeh_224
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مرداد 1390 
تعداد پست ها : 584

معاون پژوهشي جهاد دانشگاهي خبر داد: ساخت هواپيماي سبك بدون سرنشين طراحي و ساخت سيستم رانش قطارهاي مت

معاون پژوهشي و فناوري جهاد دانشگاهي، طراحي و ساخت نخستين هواپيماي سبك بدون سرنشين و تلاش براي ساخت هواپيماي خورشيدي سبك به منظور استفاده در ماموريت‌هاي خاص، طراحي و ساخت سه دكل حفاري نفت تا پايان سال جاري و طراحي و ساخت سيستم رانش قطارهاي مترو را از جمله طرح هاي اجرا شده و در حال اجراي جهاد دانشگاهي عنوان كرد.

 دكتر قاضي مغربي كه در مراسم امضاي تفاهم‌نامه همكاري جهاد دانشگاهي و صنعت حمل و نقل هوايي كشور در سالن اجتماعات بسيج سازمان هواپيمايي كشوري سخن مي‌گفت، خاطرنشان كرد: انجام پژوهش‌هاي كاربردي، جزو وظايف و از ويژگي‌هاي بارز جهاد دانشگاهي در قياس با دانشگاه‌هاست؛ چرا كه در دانشگاه‌ها، عمدتا به پژوهش‌هاي بنيادي كه نهايتا منجر به توليد مقالات و مستندات علمي مي‌شود، مي‌پردازند، اما جهاد دانشگاهي موظف است كه دستاوردهاي پژوهشي خود را كاربردي كرده و به عنوان محصول در اختيار كارفرما قرار دهد.

وي تصريح كرد: از آن جا كه پژوهشگاه رويان جهاد دانشگاهي، خدماتي مستقيم‌تري به مردم ارائه مي‌دهد، داراي شهرت بيشتري است؛ اما جهاد دانشگاهي شامل رويان‌هاي متفاوتي است كه امروزه شاهد دستاوردهاي آن هستيم.

معاون پژوهشي جهاد دانشگاهي در خصوص فعاليت‌هاي انجام شده در پژوهشگاه رويان خاطرنشان كرد: روزانه چند صد نفر از مردم براي درمان ناباروري به پژوهشگاه رويان مراجعه مي‌كنند تا مشكلاتي را كه رفع آنها با مراجعه به مراكز مشابه خارج از كشور با هزينه‌هاي گزاف مالي و صرف زمان زياد و معضلات فرهنگي مختلف همراه است با قيمتي بسيار پايين‌تر و به سهولت برطرف كنند.

قاضي مغربي اظهار كرد: جهاد دانشگاهي با روحيه و فرهنگ خاص خود توانسته خدماتي را در صنايع مختلف كشور به نحو مطلوب ارائه دهد و در هر حوزه‌اي كه به آن وارد شده، تلاش كرده گره‌اي از مشكلات كشور را باز كند.

وي اضافه كرد: ساخت فرستنده‌هاي راديويي MW به عنوان سومين سازنده اين فرستنده‌ها در دنيا و ساخت حدود 20 درصد از فرستنده‌هاي FM و برنامه‌ريزي براي خودكفايي در اين زمينه تا سه سال آينده از ديگر پتانسيل‌هاي جهاد دانشگاهي در حوزه فني مهندسي است كه با تجزيه و تحليل سيستم‌ها به دانش فني آنها دست پيدا كرده است.

معاون پژوهشي جهاد دانشگاهي در خصوص دستاوردهاي اين نهاد در زمينه صنعت نفت و گاز نيز تصريح كرد: UPSها، شارژرها و انواع ترانسفورماتورها توسط جهاد دانشگاهي طراحي و ساخته شده و در بخش‌هاي پارس جنوبي عسلويه به كار گرفته مي‌شود كه موفقيت جهاد دانشگاهي در مناقصه‌هاي برگزار شده‌ صنعت نفت را مي‌توان نشانه‌اي از توانايي و پتانسيل اين نهاد انقلابي دانست.

 

قاضي مغربي ادامه داد: طراحي و ساخت نخستين هواپيماي سبك بدون سرنشين و تلاش براي ساخت هواپيماي خورشيدي سبك به منظور استفاده در ماموريت‌هاي خاص، طراحي و ساخت سه دكل حفاري نفت تا پايان سال جاري، توليد بتن‌هاي عايقي سبك با چگالي كمتر از يك گرم بر سانتي‌متر مكعب (مورد استفاده در كوره‌ها، اسكله‌ها و غيره)، طراحي و توليد آلومينيوم متخلخل از ديگر توانمندي‌هاي جهاد دانشگاهي است كه مي‌توان به آن اشاره كرد.

وي در خصوص دستاوردهاي جهاد دانشگاهي در صنعت ريلي كشور نيز گفت: جهاد دانشگاهي موفق به طراحي و ساخت نخستين واگن مولد برق قطار در دو سال پيش شد. اين واگن برق كه وظيفه‌ تامين برق چهارده واگن موجود در يك رام قطار را بر عهده دارد در صورت خريد، هزينه‌اي حدود يك ميليون يورو را به كشورتحميل مي‌كند كه جهاد دانشگاهي موفق به ساخت اين واگن با هزينه‌اي كمتر از 50 درصد نمونه‌ وارداتي شده و در حال حاضر طراحي و ساخت سه واگن ديگر را در دستور كار خود قرار داده است.

 

معاون پژوهشي جهاد دانشگاهي ادامه داد: از ديگر دستاوردهاي جهاد دانشگاهي كه در آينده شاهد آن خواهيم بود سيستم رانش قطارهاي مترو است كه بر اساس برنامه‌ پنج ساله بايد حدود 10 هزار واگن مترو به كشور وارد شود و هر كدام از اين واگن‌ها شامل يك سيستم رانش متشكل از تركشن، گيربكس و سيستم كنترل است و جهاد دانشگاهي بر اساس تفاهم‌نامه‌ي منعقده با معاونت علمي و فناوري موظف به طراحي و ساخت سيستم رانش اين واگن‌هاي مترو شده است.

 

قاضي مغربي با تاكيد بر اشتغال‌زايي، جلوگيري از انتقال ارز و ايجاد روحيه‌ي خودباوري به عنوان دستاوردهاي جهاد دانشگاهي براي كشور اظهار كرد: جهاد دانشگاهي در حوزه‌ي آموزشي با تربيت 400 هزار دانشجو و دارا بودن دانشگاه علم و فرهنگ و يك دانشگاه جامع علمي و كاربردي با شعبه‌هاي مختلف استاني به آموزش‌هاي متداول در كشور و آموزشهاي تخصصي كوتاه مدت براي توانمندي دانش آموختگان دانشگاهي اشتغال دارد.

وي در پايان اظهار اميدواري كرد كه جهاد دانشگاهي با سه پژوهشگاه، 15 پژوهشكده، 120 گروه تخصصي، 130 مركز خدمات تخصصي و 43 واحد دانشگاهي بتواند گرهي از مشكلات صنعت حمل و نقل هوايي كشور باز كند.

چهارشنبه 26 مرداد 1390  5:02 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها