0

ابتلاي مادران به سرخجه، سلامت جنين را تهديد مي‌كند

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

ابتلاي مادران به سرخجه، سلامت جنين را تهديد مي‌كند

يك متخصص اطفال با بيان اينكه ابتلاي مادر به بيماري ويروسي سرخجه‌، سلامت جنين را تهديد مي‌كند، گفت: اين تهديد سه ماه بعد از تزريق واكسن سرخجه نيز وجود دارد.

بهرام اجلي در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه زنجان، با اشاره به اينكه از طريق آزمايش، ابتلا يا عدم‌ ابتلاي مادر به بيماري سرخجه در دوران كودكي مشخص مي‌شود، افزود: چنانچه سلامت جنين به علت ابتلاي مادر باردار به بيماري سرخجه دچار مشكل شده باشد و از طرفي جنين نيز زير 16 هفته باشد، امكان سقط وجود دارد.

اين پزشك متخصص، تب و توده‌هاي درشت زير‌پوستي در ناحيه پشت گردن و گوش را از علايم شايع اين بيماري برشمرد و اظهار كرد: اين بيماري اصطلاحاً به "سرخك سه‌ روزه" شهرت دارد و از طريق ترشحات تنفسي منتقل مي‌شود.

اجلي، تب، سرفه خشك، آب‌ريزش بيني و ضايعات ريز قرمز رنگ را از علايم بيماري سرخك نام برد و افزود: سرخک موجب ايجاد لکه‌هاي پوستي قرمز رنگ و محو شونده که ابتدا در صورت، پشت گوش و سپس در سينه و کمر و نهايتاً پاها ظاهر مي‌شود، مي‌گردد.

وي دوران نهفتگي بيماري را به طور متوسط 12 روز عنوان كرد و گفت: افراد سالم 8 تا 19 روز بعد از اينکه به بيماران مبتلا نزديک شده و با آنها تماس فيزيکي برقرار کردند، علايم اين بيماري را پيدا مي‌کنند و در دوره نهفتگي نيز معمولاً علامت مهمي وجود ندارد و ممکن است در اواخر دوران نهفتگي مختصر تبي وجود داشته باشد.

اجلي با اشاره به اينكه واكسن اين بيماري در دو مرحله يك سالگي و 4 تا 6 سالگي تزريق مي‌شود، يادآور شد: به فاصله10 تا 15 روز بعد از تزريق واكسن نيز ممكن است افراد دچار سرخك خفيف شوند.

انتهاي پيام

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

چهارشنبه 26 مرداد 1390  4:48 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها