0

نكاتی در مورد مودم های V.۹۲

 
vahidmis
vahidmis
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 3196
محل سکونت : خوزستان

نكاتی در مورد مودم های V.۹۲

نكاتی در مورد مودم های V.۹۲
اگر چه تعداد كاربرانی كه از ارتباطات سریع DSL و كابلی برای اینترنت بهره می برند در حال گسترش است ، اما هنوز بسیاری از كاربران به این ارتباطات سریع اینترنت دسترسی ندارند و تمام امكاناتشان همین مودم های آنالوگی هستند كه برای شماره گیری خدمات دهنده سرویس اینترنت از خط تلفن بهره می گیرند.


مهم ترین نیازمندی های بیشتر كاربران كامپیوتر ، ارتباط هر چه سریع تر اینترنت است ، زیرا صفحات گسترده جهانی روز به روز در حال گسترش هستند و گرافیك ، كلیپ های ویدیویی و سایر فایل ها و برنامه های فراخوانی به كمك مودم ها در كامپیوتر ها ذخیره می شوند و بدین ترتیب مردم سراسر جهان به مودم وابسته هستند .
اگر چه تعداد كاربرانی كه از ارتباطات سریع DSL و كابلی برای اینترنت بهره می برند در حال گسترش است ، اما هنوز بسیاری از كاربران به این ارتباطات سریع اینترنت دسترسی ندارند و تمام امكاناتشان همین مودم های آنالوگی هستند كه برای شماره گیری خدمات دهنده سرویس اینترنت از خط تلفن بهره می گیرند .
حال آیا سری مودم های تازه برای افزایش سرعت اینترنت كمكی به شما می كند ؟ اگر سری به بازار كامپیوتر بزنید متوجه عرضه تجهیزاتی می شوید كه برای افزایش سرعت اینترنت ساخته شده اند . یكی از این تجهیزات سری تازه « Connection Protocol » معرف به V.۹۲ است . استاندارد مودم V.۹۲ توسط اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) معرفی شده است . مكان این اتحادیه كه در سوییس است بر استانداردهای مخابراتی دولتی و خصوصی سراسر جهان نظارت دارد . اگر چه ITU ، استاندارد V.۹۲ را پذیرفته ، اما هنوز برخی از كاربران نمی دانند كه مودم های V.۹۰ را بخرند یا V.۹۲ .
استاندارد V.۹۲ به خاطر الگوها و الگوریتم فشرده سازی تازه اش سرعت فراخوانی را تا حدی افزایش می دهد ، اما سرعت قابل توجه آن در فرستادن اطلاعات به اینترنت نهفته است . مودم های V.۹۲ برای انتقال اطلاعات از تمام ذرات كابل های مسی تلفن كاربران استفاده می كنند . مودم های V.۹۰ خوب امروزی می توانند اطلاعات را تا سرعت نهایی ۵۶ كیلوبایت در ثانیه انتقال دهند و این سرعت نهایی ، برای فراخوانی اطلاعات با استفاده از مودم های آنالوگ قراردادی خط تلفن است .
مودم های V.۹۲ سرعت فرستادن اطلاعات به اینترنت را از ۶/۳۳ كیلو بایت به ۴۸ كیلوبایت در ثانیه افزایش داده اند . این افزایش سرعت باعث بهبود سرعت كنفرانس تصویری و ارتباطات معمولی می شود كه عملكرد دستگاه را تا حدودی بهبود می بخشد . موارد زیر نیز از قابلیت های مهم مودم های V.۹۲ محسوب می شوند . نخست این كه زمان ایجاد ارتباط مودم های V.۹۲ با اینترنت كاهش می یابد .
برخی كاربران مودم های V.۹۲ اطلاع داده اند كه زمان لازم برای ایجاد ارتباط با اینترنت و سایت مورد نظر به نصف كاهش یافته است . از دیگر ویژگی های جالب مودم های V.۹۲ توانایی نگهداری ارتباط اینترنتی در حالت انتظار یا « On Hold » به مدت پانزده دقیقه است تا به تلفن رسیده و در همان خط پاسخ گویید .
همان گونه كه می دانید مودم های موجود در گذشته قادر به این كار نبودند و در صورت تماس گرفتن با خط شما در حالی كه به اینترنت متصل بودید طرف مقابل بوق اشغال می شنید و همچنین ارتباط اینترنتی شما ناگهان قطع می شد ، در حالی كه مودم های V.۹۲ ویژگی های خوبی دارند .
البته این مودم ها در كنار مزایای خود دارای نقص هایی نیز هستند . نخست این كه خدمات دهنده سرویس اینترنت شما (ISP) باید توانایی پشتیبانی از پروتكل V.۹۲ را داشته باشد ـ كه بیشتر آنها این توانایی را ندارند ـ و روش پی بردن به این مسأله این است كه از كسی بخواهید در هنگام ارتباط تان با اینترنت به شما تلفن كند . مشكل دوم این است كه سرعت استاندارد V.۹۲ تنها كمی بیش از مودم های ۵۶K با استاندارد V.۹۰ است . با این حال اگر شما به طور مرتب به اینترنت وصل می شوید و مودم ۵۶K هم ندارید ، بهتر است كه از مودم های V.۹۲ استفاده كنید . مودم های V.۹۲ از استاندارد V.۹۰ پشتیبانی می كنند و بهای مناسبی هم دارند .
به بازار آمدن این مودم ها به این معناست كه كارآیی بهتری نسبت به مودم های V.۹۰ دارند و از این رو تعجبی ندارد كه مشاهده كنید بهای مودم های V.۹۰ به نصف این مودم ها كاهش یافته است .
هنگام خرید مودم با یك دسته مودم بر می خورید كه برای استفاده نیاز به سیستم عامل ویندوز دارند . مانند «Win Modems » بسیاری از این دسته مودم ها ، یك چیپ كنترل گر داخلی كه به آنها امكان استفاده خارج از محیط ویندوز را بدهند ندارند ، از این رو این مودم ها از منابع ریز پردازنده كامپیوتر استفاده می كنند ، در نتیجه روی عملكرد كلی كامپیوتر تاثیر منفی می گذارند . این مودم ها را «Controlless» نیز می نامند كه در تقابل با «Control_Based» است .
مودم های Control_based می توانند در هر سیستم عاملی مانند Dos ، یونیكس و ویندوز كار كنند . حتی اگر سیستم عامل شما ویندوز باشد ، برای بهبود علمكرد سیستم بهتر است از مودم های Control_based استفاده كنید . همچنین می توانید مودم خارجی ، داخلی ، PCI ، ISO یا USB بخرید . اما تصمیم شما باید تا حد زیادی بر مبنای سیستم كامپیوتر و علاقه مندیتان باشد .
برای خریداری مودم داخلی نخست باید ببینید كه آیا درون جعبه كامپیوتر شكاف PCI یا ISO خالی دارید . البته بیشتر كامپیوترهای تازه یك شكاف PCI اضافی دارند . اگر قصد انتخاب یك مودم داخلی را دارید بهتر است مدل PCI را انتخاب كنید ، زیرا شكاف PCI كامپیوتر توانایی انتقال سریع تر اطلاعات را دارد . اگر هم مودم خارجی می خواهید باید تصمیم بگیرید كه آن را به صورت Serial یا USB نصب كنید در هر صورت تصمیم نهایی با شماست .
اگر كاكپیوتر شما پورت USB آزاد دارد ، بهتر است كه از آن استفاده كنید زیرا كار كردن با آن بهتر و ساده تر است . اگر قصد اتصال مودم خارجی به پورت سریال را دارید ، دیگر نمی توانید از آن پورت برای وسیله دیگری استفاده كنید ، زیرا مودم نصب شده آن را تنها برای خود نگه می دارد . در مورد سرعت نیز بسیاری از كاربران گفته اند كه سرعت مودم های USB بالاتر از مودم های وصل شده به روش سریال هستند .
البته این قضیه به تعداد تجهیزات متصل شده به پورتهای USB در كامپیوتر نیز بستگی دارد . هر چه تعداد وسایل وصل شده به پورت های USB بیشتر باشد ، سرعت آن نیز به نسبت كند می شود ، زیرا آنها به طور استاندارد در سرعت USB شریك می شوند . به این نكته توجه داشته باشید كه برای استفاده از پورت USB باید از سیستم عامل ویندوز ۹۸ یا تازه تر استفاده كنید .
چهارشنبه 26 مرداد 1390  11:59 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها