0

معلم: در گذشته شاهد اعمال نفوذ خانه‌سينما‌ در «جشن سينما» بوده‌ام

hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 42154

نسخه چاپي ارسال به دوستان
تقابل تازه «جشن سينما» با «جشنواره فجر»/3

خبرگزاري فارس: علي معلم با اشاره به استقلال هيئت داوران جشنواره بيست و نهم گفت: در زمان فعاليت در خانه سينما شاهد اعمال نفوذ هيئت مديره خانه سينما بر آراء، بودم و در همان زمان اعتراضات خود را ابراز داشتم.

علي معلم يكي از اعضاي هيئت داوران جشنواره بيست و نهم فيلم فجر در گفت و گو با خبرنگار سينمايي فارس درباره داوري جشنواره فيلم فجر و دخالت مسئولين فرهنگي در آراء هيات داوران گفت: بنده در جشنواره فيلم فجر احساس فشار يا اعمال نظر نكردم، در دوره بيست و نهم كه خودم جزء داوران بودم بدون يك تغيير كوچك داوري‌ها انجام شد كليت آراء با راي و امضاء همه هيئت داوران به اجرا درآمد و هيچ نظريه پردازي يا مصلحت انديشي سياسي وجود نداشت.

وي در ادامه افزود: من به شخصه در برخي از دوره‌ها به داوري جشنواره‌هاي فيلم فجر انتقادات جدي داشتم. برخي از مواقع آراء به شكلي تغيير و يا تعويض شده است اما بايد حق را بگويم كه در دوره بيست و نهم اين اتفاقات اصلاً صورت نگرفت.

وي با اشاره به سخنان اخير «كيومرث پوراحمد» گفت: به نظر مي‌رسد نبايد درباره داوري اين گونه صحبت كنيم. همين اتفاقات در جشن خانه سينما هم رخ داده است. در جشن خانه سينما شاهد اين مسئله بودم و اعمال نفوذهايي كه از سوي هيئت مديره خانه سينما بر آراء حادث گرديد و در همان زمان اعتراضات خود را ابراز داشتم . متاسفانه اين روزها رسم بر اين شده همه آدم‌ها در هر مقام و مسئوليتي انگشت اتهام به سوي يكديگر نشانه مي‌روند. نقد با اتهام زني دو مقوله متفاوت است و بايد اين را در نظر بگيريم.

تهيه‌كننده «گاو خوني» و «ازدواج به سبك ايراني» در ادامه افزود: در برخي از دوره‌هاي جشن خانه سينما ما چند موردش را شاهد بوديم كه داوري‌ها زير نفوذ هيات مديره بوده است . ما هم از اعضاي خانه سينما هستيم و بوديم و تصور نمي‌كنم داشتن نظريه راجع به اتفاقات صنفي در جشنواره فيلم فجر و يا جشن خانه سينما درست باشد اما نقدها و انتقادات با ادله كافي و مستدل سرجاي خود باقي است.

وي ادامه داد: در شرايط فعلي بايد احترام همديگر را حفظ كنيم و قضاوت‌ را برعهده تاريخ بگذاريم. در اين زمان نياز به ادبيات وحدت بخش و كمك‌كننده داريم تا آتش اختلافات و كينه‌ها توسعه پيدا نكند، زيرا اين آتش خرمن سينما را مي‌سوزاند.

وي در ادامه افزود: من براي پوراحمد كه يكي از سرمايه‌هاي سينماي ايران است و ديگر دوستان احترام قايلم اما جامعه سينماي ايران نظريات متنوع و متفاوت دارد بايد با احترام با يكديگر برخورد كنيم و از بالا بردن انگشت اتهام و نشانه رفتن آن به سوي يكديگر پرهيز كنيم.

وي در ادامه به استعفاي خود از اتحاديه تهيه‌كنندگان سينماي ايران اشاره كرد و گفت: من از اتحاديه تهيه‌كنندگان استعفاء دادم اما لزومي نديدم با ادبياتي كه متاسفانه اين روزها رايج شده به آن بپردازم. در آموزه‌هاي ديني ما آمده است «العاقل يكفي الاشاره» عاقل به يك اشاره كفايت مي‌كند.

معلم در ادامه گفت: من در اينجا تاكيد مي‌كنم در داوري جشنواره بيست و نهم هيچ مصلحت جويي در نظر هيئت داوران وجود نداشت من تا لحظه آخر بودم دوستان ديگر نيز حضور داشتند. نظرات و برداشت افراد از فيلم‌ها، داوري‌ها را شكل داد. نظرات مستقل بود و نظريه‌اي بر آن حاكم نبوده است. به عقيده من نبايد وارد اين مناقشه شويم اين بازي باخت باخت براي سينماي ايران است .

عضو هيئت داوري جشنواره بيست و نهم درباره داوري فيلم سينمايي «يه حبه قند» توضيح داد: تمام فيلم‌هايي كه در موعد تعيين شده رسيدند، داوري شدند. تنها فيلم «اخراجي‌ها3» و «گلوگاه شيطان» به هيات داوران نرسيد. در مورد فيلم سينمايي «يه حبه قند» هم بايد بگويم فيلم داوري شد و در چند رشته كانديدا بود اما موفق نشد نظر هيئت داوران را تامين كند. در هر جشنواره يا جشني گمانه‌زني‌هايي وجود دارد اما ممكن است گمانه‌زني‌ها درست از آب درنيايد . گمانه زني‌هاي بسياري درباره فيلم‌هاي اسكار وجود دارد اما در مواردي جوايز به فيلم ديگري داده مي‌شود. وقتي فيلمي وارد جشنواره مي‌شود قواعد بازي را قبول كرده و بايد بازي را پيش ببرد.

معلم در ادامه گفت: منازعات بر سر داوري در هر جشن و جشنواره‌اي وجود دارد اما بايد به يكديگر احترام بگذاريم و نقدهايي مستدل ارايه دهيم كه برآمده از يك آگاهي باشد. ممكن است يك فيلم در فستيوالي جايزه بگيرد و ممكن است در فسيتوال ديگر جايزه نگيرد كه اين طبيعي است. فيلم «جدايي نادر از سيمين» اگر دوستان به ياد داشته باشند اول 5 جايزه اصلي از فيلم فجر گرفت بعد در برلين موفق به كسب جايزه شد و همين‌طور يكي از فيلم‌هاي كانديداي جايزه اسكار نيز خواهد بود و پخش جهاني آن هم انجام شد اما فيلمي ديگر در هيچ جشنواره‌اي پذيرفته نشد... ما نبايد انگشت اتهام به سمت جشنواره‌هاي جهاني بگيريم كه چرا فيلم را نپذيرفتند!

وي در خاتمه افزود: قضاوت را بايد به تاريخ سپرد. احترام يكديگر را داشته باشيم كاري نكنيم كه يكسال ديگر مجبور شويم اين نوشته‌ها را دوباره بخوانيم. من به شخصه نقدهايي واضح و بدون پرده‌پوشي به مسئولان سينمايي كشور داشتم. سعي كنيم نظريات‌مان برپايه استدلال باشد.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

سه شنبه 25 مرداد 1390  6:54 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها