0

الماسي: آقاي پوراحمد نبايد استقلال فكري داوران فجر را زير سئوال مي‌برد

hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 42154

نسخه چاپي ارسال به دوستان
تقابل تازه «جشن سينما» با «جشنواره فجر»/1

خبرگزاري فارس: ‌يكي از اعضاي هيئت داوري بيست و نهمين جشنواره فيلم فجر گفت: آقاي پوراحمد از پيشكسوتان سينماي ايران است و احترامش واجب، اما در دوره اخير جشنواره فيلم فجر دخالتي صورت نگرفت. اين گونه‌ حرف‌ها و برخوردها، استقلال فكري داوران را زير سؤال مي‌برد كه از دبير جشن سينما انتظار نمي‌رفت.

جهانگير الماسي يكي از داوران بخش مسابقه سينماي ايران جشنواره فيلم فجر در گفت‌وگو با خبرنگار سينمايي فارس درباره داوري جشنواره فيلم فجر و طرح شائبه دخالت مسئولان فرهنگي در آراي هيئت داوران جشنواره فيلم فجر در سال‌هاي اخير كه در نشست ديروز «كيومرث پوراحمد» دبير پانزدهمين جشن سينما به آن اشاره شده بود، گفت: آقاي پوراحمد از پيشكسوتان سينماي ايران هستند و احترام ايشان براي من و همه واجب است، اما در دوره‌اي كه من به عنوان داور جشنواره فيلم فجر حضور داشتم، دخالتي صورت نگرفت و اين گونه‌ حرف‌ها و برخوردها، استقلال فكري داوران را كه جملگي از خانواده سينما هستند، زير سؤال مي‌برد. به نظرم آقاي پوراحمد نبايد اين استقلال فكري را زير سئوال مي‌برد.

وي تصريح كرد: در سي و چند سالي كه از انقلاب مي‌گذرد، مديران و مسئولان فرهنگي كشور به اين بلوغ فكري رسيده‌اند كه دخالتي در كار هيئت داوري نداشته باشند.

* سوگند مي‌خورم كه آقاي شمقدري دخالتي در آراء و نظرات ما نداشت

وي در ادامه افزود: مديران فرهنگي در هر دوره‌اي، داوراني را كه كمابيش با ديدگاه‌ها و نظرات‌شان هم‌سو و در يك جهت باشند، انتخاب مي‌كنند و از دخالت مستقيم پرهيز مي‌كنند. من قاطعانه مي‌گويم و به تمام ارزش‌هاي اخلاقي و انساني سوگند مي‌خورم كه در دوره‌اي كه در خدمت جشنواره فيلم فجر بودم، آقاي شمقدري هيچ‌گونه دخالتي در آراء و نظرات ما نداشتند و هيچ تحليلي از سوي ايشان به بنده ابلاغ نشد. ايشان احترام تمام نسبت به نظرات هيئت داوران داشتند و آراء با استقلال فكري هيات دوران اخذ و برندگان اعلام شدند.

الماسي در ادامه به فارس گفت: متاسفانه اينگونه تحليل‌ها در اذهان عمومي باعث بروز اين شائبه مي‌شود كه معاونت سينمايي به اعضاء هيئت داوري اعلام مي‌كند كه به يك نفر جايزه بدهيد يا ندهيد و داوران هم تحت امر ايشان هستند و امضاء مي‌كنند! نه اين طور نيست، داوران استقلال فكري دارند و با استفاده از استقلال رأي و آزادانه، درباره آثار نظر مي‌دهند.

* سازنده «يه حبه قند» اصرار داشت فيلمش داوري نشود

اين بازيگر و تهيه‌كننده سينما در پاسخ به اين سؤال كه ممكن است شائبه‌ دخالت در كار داوري هيئت داوران جشنواره بيست و نهم فيلم فجر به خاطر داوري نشدن فيلم سينمايي «يه حبه قند» (و ارتباط خوب كارگردان آن با مديريت خانه سينما) ايجاد شده باشد، گفت: صاحب اثر اصرار داشت تا فيلم داوري نشود، من در برنامه تلويزيوني «هفت» شركت كردم و گفتم حيف فيلمبرداري خوب اين فيلم نيست، حيف بازي‌هاي خوب و صدابرداري خوب آن نيست كه به‌خاطر يك كشمكش سياسي از سوي كارگردان فيلم، داوري نشود؟ من به شخصه مخالف اين بودم كه اين فيلم داوري نشود اما كارگردان (با گفتاري كه در آن گفت‌وگوي معروف عليه داوران جشنواره داشت) خود اصرار بر اين امر داشت. حضور من در برنامه تلويزيوني «هفت» پاسخگويي به يكي از كارگردانان سينماي ايران بود كه يكي از اعضاء هيئت داوري را خطاب قرارداده بود.

* اميدوارم جشن خانه سينما با حرمت به سينماي ايران، به خوبي برگزار شود

الماسي در ادامه به پانزدهمين جشن خانه سينما اشاره كرد و گفت: انتخاب آقاي پوراحمد به عنوان دبير اين جشن و حضور آقاي ميري، يك جهت‌گيري محسوب مي‌شود. اميدوارم اين جشن خانه سينما با حرمت به سينماي ايران به خوبي برگزار شود اما اين جشن با جشني كه دبير آن مجيد مجيدي بود و با هوشمندي در صحبتي كه داشت ورود ابتذال به سينما را هشدار داد و گفت: صداي پاي ابتذال را مي‌شنويم. يا جشني كه با دبيري مسعود جعفري جوزاني برگزار شد و اتفاق مباركي كه افتاد در آن جشن، سينماي ملي مطرح شد، يا جشني كه منوچهر شاهسواري مديريت آن را برعهده داشت قابل قياس نيست.

وي ادامه داد: من اميد دارم در اين دوره نيز اميدوارم با تمام اضطرارها و مناسباتي كه وجود دارد شاهد يك اتفاق تازه و خوب براي سينماي ايران باشيم. همين كه جشن برگزار مي‌شود و خانواده سينماي ايران حضور دارند ارزشمند است. و البته اميدواريم شاهد اتحاد و همدلي بيشتري بين سينماگران ايراني باشيم.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

سه شنبه 25 مرداد 1390  6:51 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها