0

«آقا يوسف»؛ روايت تنهايي آدم‌ها در شهر

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

«آقا يوسف»؛ روايت تنهايي آدم‌ها در شهر

نسخه چاپي ارسال به دوستان
/يادداشت/
«آقا يوسف»؛ روايت تنهايي آدم‌ها در شهر

خبرگزاري فارس: فيلم سينمايي «آقايوسف» تقابل دو نسل است و همه اين‌ها در بطن خانواده‌ها وجود دارد و گويي قصد دارد قصه تنهايي آدم‌ها در شهر را روايت كند.

يوسف، مرد بازنشسته‌اي كه پنهان از چشم دخترش در خانه‌هاي مردم كار مي‌كند. اتفاقاتي كه در اين خانه‌ها و به خصوص در يكي از آن‌ها رخ مي‌دهد، به طور مستقيم به او ربط پيدا كرده و زندگي او را دچار تغييراتي مي‌سازد...


«آقا يوسف» تفاوت بين دو نسل را نشان مي‌دهد؛ يكي نسل دختر آقا‌يوسف كه نقشش را «هانيه توسلي» بازي مي‌كند و نسل ديگر كه خود آقا يوسف است با بازي «مهدي هاشمي». فيلم خيلي تعريف مناسبي از شخصيت‌هاي خود ارائه نمي‌كند، حتي بعضي از شخصيت‌ها برايمان نامفهوم است.


به نظر مي‌رسد اگر فيلم در قالب يك فيلم كوتاه گنجانده شود بهتر است؛ چون «آقا يوسف» تكرار چند دقيق اول فيلم است. هرچند اين تكرارها خيلي براي مخاطب خسته‌كننده نمي‌شود.


يوسف به دخترش شك و ترديد دارد و به او اعتماد ندارد. در سكانسي از فيلم مي‌بينيم كه آقا يوسف پشت در اتاق دخترش است و حرف‌هاي او را با دوستش گوش مي‌دهد و از طرفي او دوست ندارد دخترش به خارج از كشور برود، چرا كه با رفتن او تنها مي‌شود.


فيلم «آقايوسف» از ريتم خاصي در روايت پيروي مي‌كند كه براي مكان و زمان اهميتي قائل نيست. از سوي ديگر اين فيلم تقابل دو نسل است و همه اين‌ها در بطن خانواده‌ها وجود دارد و گويي قصد دارد قصه تنهايي آدم‌ها در شهر را روايت كند.


رفيعي كارگرداني سينما را دير شروع كرد. اين كارگردان شناخته شده تئاتر بعد از فيلم اولش، «ماهي‌ها عاشق مي‌شوند» چند سالي فيلم نساخت. نقش «آقا‌يوسف» را هم مهدي هاشمي بازي كرد، بازيگري كه با بازي در اين فيلم توانست سيمرغ بهترين بازيگري را از جشنواره فيلم فجر بگيرد.


تيتراژ ابتدايي فيلم ضعيف است و معلوم است كه در مورد آن خيلي خوب كار نشده و همين‌طور موسيقي فيلم هم به فيلم قدرتي نبخشيده و به آن نمي‌خورد. تنها شايد بتوان گفت بازي خوب برخي بازيگران به ويژه مهدي هاشمي توانسته مقداري از ضعف‌ها را بپوشاند.


به نظر مي‌رسد مشكل اصلي فيلم‌نامه است، چون وقتي فيلم‌نامه خوب نباشد خيلي چيزها سرجايش قرار نمي‌گيرد حتي بازي خوب بازيگران خوب ديده نمي‌شود.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

سه شنبه 25 مرداد 1390  6:41 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها