0

كلام آسماني با رسم‌الخط نستعليق كتابت شد

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

كلام آسماني با رسم‌الخط نستعليق كتابت شد

نسخه چاپي ارسال به دوستان
توسط 300 هنرمند خوشنويس در بازه زماني افطار تا سحر؛
كلام آسماني با رسم‌الخط نستعليق كتابت شد

خبرگزاري فارس: شب گذشته 300 خوشنويس قرآن كريم را با رسم‌الخط نستعليق زنده ياد استاد سيدحسين ميرخاني از افطار تا سحر كتابت كردند.


گزارش تصويري مرتبط
-------------------------------

به گزارش خبرنگار خبرگزاري فارس، هم‌زمان با ماه مبارك رمضان و ولادت امام حسن مجتبي(ع) كتاب آسماني مسلمانان توسط 300 هنرمند خوشنويس در بازه زماني افطار تا سحر كتابت كردند، طي برنامه‌ريزي‌ها، هنرمندان خوشنويس به 30 گروه 10 نفره تقسيم شده و قرآن كريم 500 صفحه‌اي را با الگوي خطي زنده ياد سيدحسين ميرخاني به سبك نستعليق خلق كردند.


سرآغاز اين فعاليت باقلم استاد علي علي و با نوشتن سوره حمد آغاز شد و در ادامه هنرمندان هر يك بين يك تا سه صفحه را كتابت كردند.


استاد علي‌ علي معتقد است كتابت قرآن در يك شب با كيفيت بالا عملي نيست اما اين نوع عملكرد موجب زبدگي خوشنويسان مي‌شود اگر چه به هنرمندان فرصت داده مي‌شود تا نوشته‌هاي با كيفيت‌تري را ارائه دهند. روحانيت و معنويت از محسنات يك محفل قرآني است و نبايد آن ناديده گرفته شود زيرا تاثيراتي را بر ديگر رشته‌ها نيز مي‌گذارد.


وي در ادامه گفت: از نوشتن سوره حمد لذت بردم هرچند خودم را در حدي نمي‌دانم كه بخواهم آغازگر اين رويداد مهم باشم. اگر چه در اين برنامه‌ محدوديت زمان از كيفيت آثار كاسته بود اما هنرمندان آنچنان با حرارت به خوشنويسي قرآن پرداخته بودند كه اين كمبود محسوس نبود.


مسعودعظيمي يكي از هنرمندان حاضر در خصوص كتبات قرآن گفت: امشب هنرمندان خوشنويس استان تهران دست به دست يكديگر داده‌اند تا قرآن كريم و اين كلام الهي را كتابت كنند.


وي معتقد است رويدادهاي اينچنيني به نفع هنرخوشنويسي ايران است.


به گفته عظيمي نگارش قرآن وظيفه‌اي است كه بايد آن را نحو احسن انجام دهيم، همچنين الگوي خطي استاد حسين ميرخاني يك شاهكار هنري است و در واقع مرجعي بهتر از خط نستعليق استاد ميرخاني براي نگارش قرآن وجود ندارد.


در اين مراسم معاونت هنري وزارت ارشاد وعده تأسيس مجمع كتابت قرآن را داد كه اين كار از نگاه خوشنويسان حاضر بسيار مناسب و تاثيرگذار محسوب شد.


كتابت قرآن تا پاسي از شب به طول انجاميد، قرار است اين اثر ماندگار به مدت دو ماه در تالار وحدت نگهداري شود سپس به برج آزادي انتقال يابد و در آخر به عنوان اثري ماندگار در موزه هنرهاي معاصر نگه‌داري شود.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

سه شنبه 25 مرداد 1390  6:41 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها