0

شاه‌آبادي: مجمع كاتبان قرآن بايد شكل گيرد

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

شاه‌آبادي: مجمع كاتبان قرآن بايد شكل گيرد

نسخه چاپي ارسال به دوستان
گزارش فارس از كتابت قرآن در يك شب؛
شاه‌آبادي: مجمع كاتبان قرآن بايد شكل گيرد

خبرگزاري فارس: معاونت هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با تأكيد بر تأسيس مجمع كاتبان قرآن، گفت: با شكل گيري اين مجمع بايد قرآن را در طول سال بارها و بارها كتابت كنيم.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبري فارس «توانا»، هم‌زمان با ماه مبارك رمضان و شب ولادت امام حسن مجتبي (ع) 300 خوشنويس در محوطه باز تالار وحدت در بازه زماني افطار تا سحر قرآن كريم را كتابت كردند.
در ابتداي اين برنامه محمود شالويي مديركل هنرهاي تجسمي گفت: چند شب گذشته هم اتفاق مباركي در بخش هنرهاي تجسمي نمايشگاه قرآن به وقوع پيوست. با همت 25 دانش‌آموزان آموزش و پرورش و با نظارت استادان خوشنويس طي 10 شب قرآن را كتابت كردند و حال امشب فرصت به استادان رسيده تا قرآن را با خط زيباي خود نگارش كنند.
وي افزود: به ياري خداوند در ارديبهشت سال 91 دومين دو سالانه بين‌المللي خوشنويسي در شهر قزوين برگزار خواهد شد.
وي با اشاره به اينكه كليه رشته‌هاي هنرهاي تجسمي داراي دو سالانه هستند، گفت: متاسفانه خوشنويسي فاقد دو سالانه بود كه اولين دوره آن سال گذشته به وقوع پيوست. به زودي كتاب آن نيز منتشر و در اختيار هنرمندان قرار مي‌گيرد.
مديركل هنرهاي تجسمي تصريح كرد: در جشنواره فجر برنامه‌ ويژه‌اي را به خوشنويسي اختصاص داده‌ايم.
در ادامه اين برنامه معاونت هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، بيان داشت: هنر خوشنويسي از روزي كه وارد كشور ما شد، تفاوت زيادي را با ديگر هنرها داشت. خوشنويسي از ابتداي شكل‌گيري مملو از مسايل ديني بوده است.
وي ادامه داد: بسياري از هنرها هستند كه چنين ارتباطي را با اعتقادات ديني ندارند.
شاه‌آبادي تصريح كرد: در زماني كه همه هنرها مورد هجمه فرهنگي دشمن قرار گرفته است اين هنر كمترين آسيب را ديده است.
معاونت هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: قرآن در كشور ما به ويژه پس از انقلاب در دستور كار زندگي مردم قرار گرفته است. از زماني كه ايرانيان مسلمان شده‌اند، قرآن را همراه خود كرده‌اند و پس از انقلاب اين توجه شامل آحاد مردم و مسئولان نظام قرار گرفت.
شاه آبادي بيان داشت: پيوند بين قرآن و خوشنويسي جاي فعاليت‌ها و توجه بسياري دارد. ظرفيت‌هاي خوشنويسي در كنار اعتقادات ديني با مخاطب خود سخن مي‌گويد. لازم است همانطور كه به حوزه حفظ، تفسير و ... قرآن توجه مي‌شود، به حوزه كتابت نيز توجه شود.
وي در پايان خاطرنشان كرد: بايد در كشور مجمع كاتبان قرآن شكل گيرد و در سال بارها و بارها قرآن را كتابت كنيم، همچنين بايد براي آينده نيز در حوزه كتابت برنامه‌ريزي‌هايي صورت گيرد.
در ابتداي اين مراسم قاري قرآن كريم منصوري آياتي از از اين كتاب آسماني را قرائت كرد و در ادامه استاد ابوالحسن ميرزاعلي پرده‌خواني حضرت علي (ع) را نقل كرد.
انتهاي پيام/ا

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

سه شنبه 25 مرداد 1390  6:40 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها