0

اهمیت پذیرش اشتباهات در زندگی زناشویی

 
abdo_61
abdo_61
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 37203
محل سکونت : ایران زمین

اهمیت پذیرش اشتباهات در زندگی زناشویی

        

 

در زندگی زناشویی وقت برای همه چیز هست. وقت هست که روی حرفتان بایستید، وقت هست عذرخواهی کنید، و متاسفانه وقتی هم می آید که باید اشتباهتان را بپذیرید. کنفسیوس می گوید، "مردی که اشتباه کند و آن را اصلاح نکند، اشتباه دیگری مرتکب خواهد شد." اولین قدم در اصلاح یک اشتباه، مخصوصاً در زندگی زناشویی، قبول اشتباه است.

اشتباه به هر شکل و اندازه ای اتفاق می افتد. بعضی از آنها مثل خیانت بسیار جدی هستند و بعضی مثل گفتن یک دروغ مصلحتی کوچک و بی اهمیت به نظر می رسد. مسئله این است که زندگی زناشویی همیشه برمبنای اعتماد ساخته می شود و زوجین باید بتوانند اینقدر احساس امنیت و صداقت داشته باشند که اشتباهشان را به همسر خود اعتراف کنند. خیلی ها شاید بتوانند عذرخواهی کنند اما قبول کردن اشتباهشان را گردن نمی گیرند. معنی آن این است که آنها به خاطر اینکه طرف مقابل متوجه کارشان شده عذرخواهی می کنند و توجیه نشده اند که کارش اشتباه بوده است. به همین دلیل خیلی مهم است که هر دو طرف باید اطمینان داشته باشند که اعتراف به اشتباهشان عواقب بدی برایشان نخواهد داشت. درست مثل کودکی می ماند که موقع ناخنک زدن به ظرف شیرینی دستگیر شده است. ممکن است عذرخواهی کند اما تا زمانیکه متوجه نشده است که نباید اینکار را بکند، آن را ادامه خواهد داد.

برای قبول کردن اشتباهتان باید بتوانید غرورتان را زیر پا بگذارید. اما به خاطر داشته باشید که عشق غرور نیست و باید با همسرتان صاف و رو راست باشید. نباید هیچ قضاوتی بینتان باشد، تنها چیزی که باید وجود داشته باشد، عشق بی قید و شرط است. البته ندرتاً این اتفاق می افتد ولی باید اینگونه باشد. و تنها راه رسیدن به چنین رابطه ای داشتن احترام متقابل است. در اکثر مواقع افراد به این دلیل به همسرانشان دروغ می گویند که همسرشان یک سیستم اعتقادی متفاوت با آنها دارد و تصور می کنند که با دنبال کردن سیستم اعتقادی خودشان موجب بروز ناراحتی بین آنها خواهد شد. مشکل این مسئله این است که وقتی اشتباهی مرتکب می شوید و سعی می کنید آن را پنهان کنید واقعاً باور ندارید که کارتان اشتباه بوده است. و قبول کردن اشتباهتان اینطور می شود که حرفی را می زنید که به آن اعتقاد ندارید. به همین دلیل خیلی مهم است که با همسرتان کاملاً صادق باشید. کسی نمی گوید که در همه چیز یا حتی نصف مسائل زندگی باید با هم توافق داشته باشید اما باید بتوانید صداقت داشته باشید. اگر نتوانید مطمئناً دچار مشکل می شوید.

یک نکته درمورد قبول اشتباهات در زندگی زناشویی این است که می توانید کمی اعتبار از دست رفته را نزد همسرتان دوباره به دست آورید. توجیه کردن رفتارتان و انداختن تقصیر به گردن دیگران موجب غرور و تکبر می شود که در هیچ رابطه ای چندان جالب نیست. شاید تعجب کنید که چرا برای همه اینقدر سخت است که اشتباهشان را بپذیرند. واقعیت این است که این مشکل مربوط به روان انسان مربوط است. سیستم روانی درونی ما کمکمان می کند در زندگی تصمیم بگیریم. این یعنی ذهن ما اینطور برنامه ریزی شده است که بطور مداوم به دنبال دلایل عملی برای توجیه کارهایمان است. به همین دلیل با اینکه اشتباه می کنیم، فرایند فکری برای خود ایجاد کرده ایم که باعث می شود احساس کنیم کار درستی انجام می دهیم. برای بعضی این ویژگی آنقدر قوی است که ذاتاً نمی توانند اشتباهشان را قبول کنند.

اگر به گذشته تاریخ نگاه کنید، از رفتار و اعمال پرزیدنت کندی چیزهای زیادی درمورد قبول اشتباه در ازدواج یاد می گیرید. او به جای اینکه توجهات را از اشتباهاتش دور کند، اشتباهاتش را کامل می پذیرفت و مسئولیت فاجعه های ایجاد شده را گردن می گرفت. او باور داشت که خیلی مهم است اشتباهات خود را بپذیرید. بااینکه مکن بود موقعیت فاجعه آمیز باشد، با قبول اشتباهات محبوبیت او بعد از آن اتفاق ده ها برابر می شد.

این ویژگی در همه انسان ها وجود دارد، خود شما هم همینطور. وقتی می بینید بدون قبول کردن اشتباهتان بخاطر چیزی عذرخواهی می کنید، باید فکر کنید چرا اینقدر سخت است که اشتباهتان را بپذیرید. دلایلی که باعث شد تصمیم بگیرید آن کار را انجام دهید را مرور کنید و سعی کنید چیزی در آن اشتباه پیدا کنید که ازدواجتان با کمک آن رشد کند.

در بسیاری از روابط توانایی عذرخواهی کردن و قبول اشتباه نامتعادل است. یک طرف ممکن است برای قبول اشتباه خود و عذرخواهی کاملاً مایل و راحت باشد درحالیکه این کار برای طرف مقابل سخت است. وقتی این اتفاق می افتد، زوج از هم دور می شوند و ارتباط در بسیاری جوانب ازدواج برهم می خورد. اصلاح این وضعیت تقریباً سخت است، مخصوصاً اگر سالها از روی آن گذشته باشد. نکته این است که بگویید اشتباه کرده اید و توام با آن از ته دل فهمیده باشید که کارتان اشتباه بوده است. وقتی شما و همسرتان بتوانید اشتباهات خود را بپذیرید نه تنها رابطه تان قوی تر و صادقانه تر می شود بلکه مفهوم بهتر و والاتری نیز می گیرد.        

 

 

مدیر سابق تالار آموزش خانواده

abdollah_esrafili@yahoo.com

 

  شاد، پیروز و موفق باشید.

سه شنبه 25 مرداد 1390  4:19 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها