0

***لپ تاپ را روی پای خود نگذارید***

 
m_13741110
m_13741110
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 18

***لپ تاپ را روی پای خود نگذارید***

***لپ تاپ را روی پای خود نگذارید***

 

 

لپ تاپ را روی پای خود نگذارید !
بعضی ها عادت دارند وقتی با لپ تاپ کار می کنند آن را روی پای خود بگذارند. اگر شما هم جزو همین افراد باشید حتما می دانید که پس از مدتی حرارت پایین کامپیوتر به پوست شما می رسد و گرمای آن را احساس می کنید. اخیرا دانشمندان آمریکایی بیماری ای را معرفی کرده اند که به دلیل همین انتقال حرارت اتفاق می افتد. این بیماری «نشانگان پوست کبابی» نام گرفته است.
در این بیماری پس از اینکه پوست ران پا مدتی تقریبا طولانی در معرض حرارت قرار می گیرد خال هایی روی آن ظاهر می شود و ظاهری غیرطبیعی به پوست می دهد. به عنوان نمونه یکی از بیماران مبتلا به این نشانگان پسربچه ۱۲ساله ای بود که عادت داشت روزانه چند ساعت با لپ تاپ بازی کامپیوتری انجام دهد. پس از چند ماه پوست ران پای این پسر شکلی اسفنجی پیدا کرد. علاوه بر آن لکه های پوستی بی رنگی هم در ران چپ او به وجود آمد. مورد دیگر یک دانشجوی حقوق بود که او هم دچار خال های بی رنگ روی پوست ران شد. این دانشجو هر روز حدود ۶ ساعت لپ تاپی را روی پاهایش می گذاشت و با آن کار می کرد. در ۶ سال گذشته، ۱۰ مورد ابتلا به این بیماری در مجله های پزشکی دنیا گزارش شده است.
دانشمندان معتقدند وقتی پوست بدن در معرض حرارت مزمن قرار بگیرد علاوه بر ایجاد این نشانگان احتمال بروز سرطان های پوستی هم وجود دارد. البته تاکنون ایجاد سرطان در اثر گذاشتن لپ تاپ روی پا گزارش نشده است. اما بروز چنین حادثه ای کاملا منطقی به نظر می رسد چون التهاب مزمن ناشی از حرارت می تواند سرطان پوستی ایجاد کند.
دکتر سالکی، متخصص پوست در دانشگاه ویرجینیا می گوید: «وقتی پوست مبتلایان به نشانگان پوست کبابی زیر میکروسکوپ بررسی می شود همان تغییراتی قابل مشاهده است که در آسیب های پوستی ناشی از تابش طولانی اشعه های خورشیدی به وجود می آید.» «نشانگان پوست کبابی» قبل از رواج پیدا کردن استفاده از لپ تاپ هم وجود داشت. این نشانگان در افرادی که شغل آنها ایجاب می کرد همیشه نزدیک به حرارت زیاد کار کنند، ایجاد می شد. به عنوان نمونه کارگران نانوایی یا شیشه گری. اما در حال حاضر این بیماری در قشر تحصیل کرده و به دلیل استفاده نادرست از لپ تاپ رو به افزایش است.

 

سه شنبه 25 مرداد 1390  2:56 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها