0

نقدي كوتاه بر گوشه اي از عملكرد بزرگ ترين دانشگاه كشور

 
ahmadfeiz
ahmadfeiz
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 20214
محل سکونت : تهران

نقدي كوتاه بر گوشه اي از عملكرد بزرگ ترين دانشگاه كشور

تجربه تاريخي بشر نشان مي دهد كه انسان همواره دستيابي به تكامل و پيشرفت را هدف اصلي خود قرارداده و در اين راه از هيچ كوششي فروگذار نكرده است.
اين پيشرفت هم در زمينه زندگي مادي و هم در زمينه فرهنگ و تمدن بشري، به وقوع پيوسته است.
لازم به ذكر است از آنجايي كه مهم ترين وسيله براي پيشرفت در هر جامعه اي فرهنگ آن است، لذا برنامه ريزان اصلي هر كشور، بايد تمركز و همت خود را براي ارتقاي فرهنگ و تمدن جامعه موردنظر به كار گيرند. از سوي ديگر ذكر اين نكته ضروري است كه دشمنان هر ملت كه سعي در ضربه زدن به يك كشور و اقتدار ملي و پيشرفت آن را دارند، براي نيل به هدف خود، تغيير فرهنگ يا همان استحاله فرهنگي آن جامعه را در دستور كار خود قرار مي دهند.
توجه به اين نكته حائز اهميت است كه امروزه وسايل ارتباط جمعي يكي از مهم ترين و در عين حال تاثيرگذارترين ابزار تغيير و همچنين پيشرفت فرهنگ است.
براي نشان دادن تأثير رسانه بر فرهنگ هر جامعه، اشاره به اين نكته كفايت مي كندكه اين وسيله با كوچك ترين اراده اي مي تواند مسير زندگي يك جامعه را به سمت و سوي موردنظر خود، تغيير دهد و حتي آن را به انحطاط كشاند؛ از سوي ديگر همين وسيله اگر در راه صحيح خود قرار بگيرد، مي تواند مهم ترين ابزار براي باروري فرهنگي مردم باشد.
بايد گفت كه در ميان وسايل ارتباط جمعي به هيچ عنوان نمي توان تأثير رسانه تصويري عمومي يا همان تلويزيون را از نظر دور نگه داشت. وجود مخاطب عام و همچنين دسترسي آسان، اين ابزار را مهم تر از ساير وسايل ارتباط جمعي مانند ماهواره و اينترنت، كرده است. در اين بين ظهور قارچ گونه شبكه هاي ماهواره اي و بالاخص فارسي زبان، باعث شده است در برخي موارد، مخاطب رسانه ملي كاهش يافته و صدا و سيما علي رغم تبليغات بسيار با عدم اقبال عمومي مواجه شود.
توجه به نكات مذكور، باعث شده است كه مسئولين صدا و سيما به فعاليت جهت ارتقاي عملكرد خود بپردازند، اما به دليل عدم كارشناسي هاي لازم و همچنين غفلت از مسائل فرهنگي رايج در جامعه، تاكنون نتوانسته اند به موفقيت قابل توجهي دست يابند و نتيجه تلاش آنها تنها، تأسيس شبكه هاي با مخاطب اندك از يك سو و به هدر رفتن سرمايه ملي كشور از سوي ديگر شده است.
در اين بين شبكه «شما» آخرين شبكه اي است كه رسانه ملي اقدام به تأسيس آن كرده است. شبكه شما با هدف تلفيق شبكه هاي استاني و به تعبيري گلچين برنامه هاي آنها و همچنين معرفي دست آوردها و خدمات نظام در استان ها به منظور تقويت اعتماد بين مردم و نظام، فعاليت خود را آغاز كرده است. اما متأسفانه تاكنون نتوانسته است در مسير خود موفق باشد.
از طرفي نام اين شبكه، - «شما»- به نام شبكه ماهواره اي فارسي زبان «من و شما» تشابه دارد و آن را در ذهن مخاطب تداعي مي كند؛ البته بايد گفت ميزان جذب مخاطب شبكه شما به هيچ عنوان قابل قياس باساير شبكه هاي داخلي رسانه ملي نبوده است. از سوي ديگر انتخاب نام «شما» براي اين شبكه، اين توقع را در ذهن ايجاد مي كند كه مخاطب، كانون توجه اين شبكه است و آنچه كه مناسب با ذائقه اوست در اين شبكه به نمايش گذاشته مي شود.
راه اندازان شبكه شما، هدف از ايجاد اين شبكه را ترويج نظام ارزشي اسلام، فرهنگ و سنت هاي اصيل ايراني به منظور ايجاد محيط مساعد براي تعالي انسان، گسترش معنويت در جامعه و ارتباط نزديك و صميمانه ميان اقشار مختلف مردم عنوان كرده اند؛ اما قضاوت اصلي به عهده مخاطب است و او بايد مشخص كند كه مؤسسان اين شبكه تا چه اندازه در مسير دستيابي به هدف خود موفق بوده اند.
اين نكته كه اين شبكه در ادامه مسير خود تا چه اندازه موفق به اقناع فكري و فرهنگي مخاطبين خود شود، نياز به گذر زمان دارد؛ اما به نظر مي رسد راه اندازي چنين شبكه اي با كيفيت كنوني، پاسخ مناسبي به هجمه تبليغاتي و فرهنگي به كشور نخواهد بود.
در اين زمان كه دشمن از هرسو هجمه فرهنگي خود به كشور ما را دوچندان كرده است و با صرف هزينه هاي كلان سعي در از بين بردن فرهنگ اصيل ايراني-اسلامي ما دارد، صرف هزينه براي تأسيس يك شبكه و در عين حال عدم توجه به خواست مخاطب و برنامه هاي آن امري خلاف اصول عقل به نظر مي رسد.
در پايان بايد گفت اين امر بسيار ضروري است كه مسئولين صدا و سيما سخنان رهبر معظم انقلاب را در دستور كار هميشگي خود قرارداده و متناسب با آن پيش بروند. ايشان بارها رسانه ملي را، مركز هويت فكري جامعه برشمرده و با اشاره به تعبير حضرت امام خميني(ره) درباره صدا و سيما ابزار داشته اند كه: «اين دانشگاه بزرگ بايد همچون قله اي عظيم و سرچشمه اي هميشه جوشان، زلال معارف الهي- انساني- اجتماعي- فرهنگي و سياسي را در زندگي مردم جاري سازد كه اين جايگاه بسيار مهم، تكاليفي اساسي را در مقابل مسئولان، دست اندركاران و همكاران هنرمند صدا و سيما قرارداده است.»

پیامبر (ص): صبر اگر به بیقراری رسید دعا مستجاب می شود.

عزیز ما قرنهاست که چشم انتظار به ما دارد!

سه شنبه 25 مرداد 1390  9:20 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها