0

4 توصيه مقامات آمريكايي به شاه اردن براي مهار خيزش انقلاب

 
samsam
samsam
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 50672
محل سکونت : یزد

4 توصيه مقامات آمريكايي به شاه اردن براي مهار خيزش انقلاب

به نقل از پايگاه اطلاع رساني "امور استراتژيك "، چندي پيش ملك عبد الله، پادشاه اردن در سفري كه به واشنگتن داشت، پايگاه اطلاع رساني صهيونيستي "دبكا " درباره اين سفر مي‌نويسد: ملك عبد الله با تمام مسئولان وزارت خارجه آمريكا و پنتاگون و كميته امنيت ملي آمريكا ديدار كرد و به پيش‌بيني‌هاي وي درباره حوادث جاري در كشورش گوش فرا داد.

* تاكيد بر كشيده شدن دامنه ناآرامي‌ها به اردن

منابع آگاه در واشنگتن مي‌گويند كه مقامات كاخ سفيد به پادشاه اردن تاكيد كرده‌اند، براساس گزارش‌ها و تحليل‌‌هاي تهيه شده توسط سازمان‌ها و دستگاه‌هاي اطلاعاتي و جاسوسي آمريكا انقلاب عليه نظام اسد در سوريه به زودي به اردن همسايه جنوبي سوريه نيز كشيده خواهد شد.

* اخوان المسلمون و رابطه با معارضان سوري دو عامل تاثيرگذار بر تحولات اردن

اين مقامات و مسئولان آمريكايي دليل گسترش دامنه انقلاب سوريه به اردن را نه به دليل برنامه‌ريزي يا توطئه‌چيني معارضان سوري براي اين امر بلكه در دو عامل ملاحظه مي‌كنند:

1) بسياري از معارضان سوري روابط مستحكم و عميقي با قبايل و خانواده‌هايي دارند كه در اردن بسرمي‌برند و اين قبايل و خانواده‌ها بخش قابل توجهي از نيازهاي مالي و امنيتي اين معارضان سوري را تامين مي‌كنند و بالطبع اين افراد از خود مي‌پرسند، آيا ما نيز خواهيم توانست همين ناآرامي‌ها يا مشابه آنها را در اردن ايجاد كنيم؟

آمريكايي‌ها به پادشاه اردن گفتند كه شكل‌گيري چنين كانون‌هايي در داخل اردن به خوبي قابل ملاحظه است و اين كانون‌ها اقدام به ذخيره‌سازي سلاح و مواد منفجره براي استفاده از آنها در زمان لازم كرده‌اند.


2)عامل دومي كه آمريكايي‌ها به آن اشاره كرده‌اند، نقش رو به فزاينده اخوان المسلمون در ناآرامي‌هاي سوريه و ديدگاه سياسي‌-‌مذهبي موجود در برابر اين جماعت است كه عنوان مي‌كند،‌ اين جماعت يك جنبش داخلي و محدود به سوريه نيست، بلكه جنبشي جهاني است كه در جاي جاي جهان اسلام فعاليت مي‌كند و رهبران جماعت اخوان المسلمون در سوريه در اين اواخر تاكيد كرده‌اند، اگر ما در آستانه موفقيت در سوريه هستيم، پس چرا به برادرانمان در اردن كمك نكنيم كه به ما در انقلابمان عليه اسد كمك كردند.

* تاثير اجتناب‌ناپذير تحولات اردن بر اسرائيل

سايت "دبكا " وابسته به دستگاه امنيتي رژيم صهيونيستي در ادامه مي‌افزايد: اگر پيش‌بيني‌هاي مقامات و مسئولان آمريكايي از آينده اوضاع در اردن چنين باشد، بنابراين بايد گفت، تحولات جاري در اردن بازتاب‌هاي غيرقابل انكاري بر اسرائيل خواهد داشت كه مهمترين آنها را بايد در سه موضوع ملاحظه كرد:

1) آيا اسرائيل آشكارا يا پنهاني از ملك عبد الله حمايت و براي نجات تخت پادشاهي وي در امور داخلي اردن دخالت خواهد كرد؟
2) آيا ناآرامي‌هاي اردن به فلسطينيان كرانه باختري و اعراب اسرائيل هم كشيده خواهد شد؟
3) آيا ناآرامي‌هاي اخير روي داده در اسرائيل و آمادگي‌هاي اخير ارتش و نيروي پليس و ديگر نيروهاي امنيتي و اطلاعاتي اسرائيل بر پايه در نظر گرفتن اين تغيير وتحولات احتمالي صورت گرفته است؟

* توصيه‌هاي دولتمردان كاخ سفيد به پادشاه اردن

اين پايگاه اطلاع رساني صهيونيستي در ادامه مي‌نويسد: منابع مطلع اسرائيلي در واشنگتن تاكيد مي‌كنند كه برخي از دولتمردان آمريكايي به پادشاه اردن توصيه كرده‌اند، چهار تدبير فوري زير را اتخاذ كند:

1- در انتظار تظاهرات و راهپيمايي‌ها و ناآرامي‌هاي مشابه نباشد، بلكه با در پيش گرفتن مجموعه‌اي از اصلاحات سياسي علاج واقعه را پيش از وقوع نمايد.

2- پياده كردن فوري و آني نظام چند حزبي در اردن؛ و مقامات آمريكايي به پادشاه اردن تاكيد كرده‌اند، منظورآنها از نظام چند حزبي، نظام چند حزبي كنوني موجود در اردن نيست، بلكه ايجاد نظامي است كه پارلمان در آن دولت را انتخاب و نمايندگان تمام احزاب و جريان‌هاي سياسي در اين پارلمان حضور داشته باشند، بگونه‌اي كه پادشاه در اين نظام تاثير كمرنگي بر جريانات امور داشته باشد و اين بدين معناست كه عبد الله مجبور خواهد شد، از برخي از اختياراتش صرف نظر كند.

3- در چارچوب اصلاحات سياسي پادشاه بايد با تجديد نظر در پراكندگي مناطق و حوزه‌هاي انتخاباتي در كشور موافقت كند؛ چون حوزه‌هاي انتخاباتي كنوني بگونه‌اي تقسيم‌بندي شده‌اند كه نمايندگان كمتري از اخوان المسلمون و فلسطينيان به پارلمان و سازمان‌هاي سياسي اردن راه‌ يابند.

4- و سرانجام اينكه اين صاحبنظران كاخ سفيد به ملك عبد الله توصيه كردند، هرچه سريع‌تر به طرح پيشنهادي شوراي همكاري خليج فارس كه سياست‌هاي نظامي كشورهاي عرب حوزه خليج را به رهبري عربستان سعودي هماهنگ مي‌كند و شروطي را براي پيوستن اردن به اين شورا مطرح كرده بود، پاسخ دهد.

باوجودي‌كه اردن به طرح پيشنهادي پيوستن به شوراي همكاري خليج فارس واكنش مثبت نشان داد، اما مذاكرات بعدي همچنان راكد باقي مانده و منابع نظامي مطلع در تل‌آويو عنوان مي‌كنند، در زماني‌كه شوراي همكاري خليج فارس اردن را تحت فشار قرار داده تا در تامين امنيت مرزها و امنيت شيوخ حوزه خليج فارس و مناطق نفتي آنها مشاركت داشته باشد، ملك عبد الله از شوراي همكاري خليج فارس خواسته تا اين شورا به وي بسان بحرين تضمين‌هاي لازم را ارائه دهد تا در صورت مورد تهديد قرار گرفتن خاندان سلطنتي از آن حمايت كنند،‌ بسان نيروهاي جزيره كه از آل خليفه حمايت كرد.

* دو شرط عبد الله براي عمل به توصيه‌هاي كاخ سفيد

پايگاه صهيونيستي دبكا در ادامه مي‌افزايد: درپي شنيدن اين سخنان و توصيه‌ها عبد الله اجراي آنها را منوط به دو شرط اساسي كرد؛ اول اين كه اصلاحات سياسي بسيار آرام و با روندي كند صورت گيرد، چه در غير اين صورت قدرت به سرعت از خاندان سلطنتي به معارضان منتقل خواهد شد.

نكته دوم اين كه اگر دولت اوباما خواستار افزايش حضور نمايندگان فلسطيني در موسسات و نهادهاي منتخب است، بايد ولو به شكل ظاهري هم شده اقدامات و گام‌هايي در حوزه مذاكرات سياسي ميان اسرائيل و فلسطينيان بردارد،‌ چون به اعتقاد ملك عبد الله درحالي كه اسرائيل حاضر نيست به فلسطينيان كرانه باختري اميتازي بدهد، منطقي نيست كه خاندان هاشمي به فلسطينيان اردن امتياز دهد.

و در پايان اين كه دبكا تاكيد مي‌كند: آنچه دولت آمريكا را بسيار نگران كرده، كندي روند اصلاحات سياسي است كه از آن سخن گفته و يك مقام بلند پايه آمريكايي اذعان كرده، اگر ملك عبد الله به اين حركت كند اصلاحات ادامه دهد، بي‌شك ناآرامي‌هاي شهرهاي بزرگ اردن او را غافلگير خواهد كرد و در آن زمان دست زدن اصلاحات سياسي مورد نظر بي‌فايده خواهد بود.

چهار راه برای رسیدن به آرامش:
1.نگاه کردن به عقب و تشکر از خدا  2.نگاه کردن به جلو و اعتماد به خدا  3.نگاه کردن به اطراف و خدمت به خدا  4.نگاه کردن به درون و پیدا کردن خدا

پل ارتباطی : samsamdragon@gmail.com

تالارهای تحت مدیریت :

مطالب عمومی کامپیوتراخبار و تکنولوژی های جدیدسیستم های عاملنرم افزارسخت افزارشبکه

 

سه شنبه 25 مرداد 1390  9:12 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها