0

گزارشي از برپايي «بر آستان جانان» در بوستان گفت‌وگو

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

گزارشي از برپايي «بر آستان جانان» در بوستان گفت‌وگو

نسخه چاپي ارسال به دوستان
گزارشي از برپايي «بر آستان جانان» در بوستان گفت‌وگو

خبرگزاري فارس: برنامه بر آستان جانان با موضوع «تغذيه و رمضان» در بوستان گفـت‌وگو و با استقبال مردم برگزار شد.

به گزارش خبرگزاري فارس، اين روزها نقاط مختلف تهران شاهد برگزاري طرحي به نام «بر آستان جانان» در برخي از بوستان و فرهنگسراها هستند، اما «بر آستان جانان» در بوستان گفتگو قدري متفاوت از بوستان‌هاي ديگر برگزار مي‌شود.


فربد رحيمي‌مقدم و عاطفه حيدري هر شب از ساعت هشت برنامه راديويي اجرا مي‌كنند و از ساعت 9:30 با بخش استيج همراه هستند. يك گزارشگر هم در طول برنامه خطبه‌هايي از نهج‌البلاغه را مي‌خواند و ميكروفون به دست، ميان مردم مي‌شود.


غرفه‌هاي جنبي اين بوستان هم كه فرهنگسراي ابن سينا برپاكننده آن‌هاست كمي متفاوتند. هرچند اين غرفه‌ها مانند ديگر بوستان‌ها كارشان را از هشت و نيم شب آغاز مي‌كنند؛ ولي ميان آن‌ها غرفه‌اي هست به نام «رمضان در برج ميلاد» كه متعلق به شركت برج ميلاد است و هداياي ويژه در مسابقات برنامه را متقبل شده است. در اين غرفه هرشب، بليط‌هاي بازديد از برج ميلاد هم با 20 درصد تخفيف به روزه‌داران عرضه مي‌شود.


غرفه متفاوت ديگر، غرفه گروه مجلات همشهري است كه «مجلات همشهري در ماه رمضان» نام دارد. غرفه «چايخانه سنتي»، «كارگاه نقاشي قهوه‌خانه‌اي»، «كتابخواني و امانت كتاب» و «نمايشگاه‌هاي چند روزه هنري»، ديگر غرفه‌هاي متفاوت پارك گفتگو هستند.


امشب رضا يزدان‌پرست، مجري برنامه‌هاي صبحگاهي شبكه يك سيما، اجراي برنامه «بر آستان جانان» را برعهده داشت. موضوع بحث اين شب، «تغذيه و رمضان» بود و مجري از همان ابتدا حرف‌هايش را با تغذيه و معرفي غذاهاي رمضاني شهرهاي مختلف آغاز كرد.


پس از مجري هم كارشناس برنامه كه حاج‌آقا سلطاني شايان، كارشناس ارشد فلسفه هنر و دانش‌آموخته سطح خارج در تحصيلات حوزوي بود، به همين موضوع پرداخت. سلطاني ميگويد: «بحث تغذيه يكي از بحث‌هاي مهم زندگي ماست زيرا يكي از ابعاد مهم شخصيتي انسان به واسطه آن شكل مي‌گيرد.»


او ادامه مي‌دهد: «نكته‌اي كه بايد به آن توجه كنيم اين است كه انساني كه با آن مواجه هستيم، شبيه يك پازل يا جورچين است و اگر فقط به يك بخش آن توجه كنيم، كامل نمي‌شود و مفهومي نخواهد داشت. بعد ديگر انسان، بعد فرامادي است. ممكن است برخي اين بعد دوم را قبول نداشته باشند؛ ولي بعدي كه ما درباره آن صحبت مي‌كنيم لزوما ديني نيست. »


سلطاني به مثالي از كانت، فيلسوف آلماني، درباره آزادي اشاره كرد كه مقاومت هوا را براي پرواز پرنده الزامي مي‌داند. به گفته كانت هر چند اين مقاومت موجب خستگي پرنده مي‌شود؛ ولي بدون آن و در خلاء پرواز براي پرنده ممكن نخواهد بود.


كارشناس برنامه با ذكر اين مثال مي‌گويد: «آزادي وقتي واقعي است كه قدرت انتخاب داشته باشيم و گرسنگي و برخي مفاومت‌هاي اين چنين سبب مي‌شود انسان يك پله جلوتر بيايد. مسير زدگي همه ما واقعيت‌هاي تلخ و شيريني دارد و گذشتن از برخي تلخي‌ها مي‌تواند ما را به شيريني برساند.»


سلطاني در صحبت‌هايش كتاب «من و كودك من» درباره تاثيرات تغذيه در دوران بارداري را هم به حاضران معرفي كرد و پس از آن گزارشگر برنامه، فرزاد صداقت، خطبه دوم نهج‌البلاغه را خواند كه درباره ستايش پروردگار بود. سپس بخش راديويي برنامه، پيامك‌هايي را خواند كه براي شركت در مسابقه پيامكي شب چهارم، با موضوع «اگر رييس برج ميلاد بودم چه مي‌كردم» ارسال شده بود. فربد رحيمي‌مقدم و عاطفه حيدري از ميان اين پيامك‌ها، پيامك وحيد همتيان را براي گرفتن جايزه انتخاب كردند كه نوشته بود «مردم را تشويق مي‌كردم تا بهتر آسمان را ببينند و كمي زمين را فراموش كنند.»


گروه موزيك صحنه هم كه حضور پررنگي داشت، بينابين سخنراني‌ها و گفتگوها، موسيقي كردي و لري و شمالي پخش مي‌كرد كه بيشتر از آثار گروه «رستاك» انتخاب شده بودند.


يكي از بخش‌هاي هيجان‌انگيز برنامه در بوستان گفتگو، مسابقه براي انتخاب مجري بهتر بود. سه مرد جوان و دو بانو داوطلب شركت در اين مسابقه شدند و روي سن آمدند. مجريان بخش راديويي تعيين‌كننده موضوع گزارش اين مجريان داوطلب بودند. برگزيده اول اين مسابقه كه با تشويق مردم انتخاب شد، پسري 11 ساله به نام اميرحسين هاتفي بود كه گزارش برنامه «بر آستان جانان» را بسيار مسلط و خلاقانه ارائه داد.


برنامه بعدي كه شور و شوق شركت‌كنندگان را بيشتر كرد، اجراي گروه موسيقي «ايران زمين» به خوانندگي عليرضا عابدي بود كه با يك سنتور، يك دف و يك سه‌تار، تصنيف‌هاي شاد و خاطره‌انگيزي چون «شب مهتاب» و «بيا تا گل برافشانيم» را اجرا كردند و برنامه اين شب بوستان گفتگو، با قرعه‌كشي و اهداي جوايز مسابقه‌اي كه مردم با انداختن جواب‌ها در يك جعبه در طول برنامه در آن شركت كرده بودند، به آخر رسيد.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

سه شنبه 25 مرداد 1390  8:44 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها