0

پانزدهيمن جشن سينما 25 شهريور در عمارت مسعوديه برپا مي‌شود

 
hojat20
hojat20
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 42154
محل سکونت : بوشهر

پانزدهيمن جشن سينما 25 شهريور در عمارت مسعوديه برپا مي‌شود

نسخه چاپي ارسال به دوستان
تجليل از تبريزي، زرين، رشيدي و بهنام در جشن سينما؛
پانزدهيمن جشن سينما 25 شهريور در عمارت مسعوديه برپا مي‌شود

خبرگزاري فارس: «كيومرث پوراحمد» دبير پانزدهيمن جشن سينماي ايران از برگزاري اين جشن در تاريخ 25 شهريورماه در عمارت مسعوديه خبر داد و گفت: در بخش تجليل و نكوداشت جشن از كمال تبريزي، مسعود بهنام، داوود رشيدي و عليرضا زرين تقدير مي‌شود.

به گزارش خبرنگار سينمايي فارس، دومين نشست مطبوعاتي پانزدهمين جشن سينماي ايران از ساعت 19 با حضور «كيومرث پوراحمد» دبير و «مازيار ميري» مدير اجرايي جشن سينماي ايران در تالار سيف‌الله داد خانه سينما برگزار شد.* خروج «پاداش» و «خانه پدري» از بخش مسابقه«كيومرث پوراحمد» در ابتداي صحبت خود گفت: در مراسمي از سه خبرنگار يا خبرگزاري و نشريه كه بي‌طرفانه‌ترين پوشش‌هاي خبري را داشتند، تجليل مي‌شود.


وي افزود: در بخش فيلم‌هاي بلند سينمايي، فيلم‌هاي «پاداش» ساخته كمال تبريزي و «خانه پدري» به كارگرداني كيانوش عياري به درخواست صاحبان فيلم و به دليل حمايت از خانه سينما و مشكلاتي كه اين خانه دارد، از داوري خارج شدند.* آغاز داوري آكادمي فيلم كوتاه از فردا«مازيار ميري» در ابتداي صحبت خود گفت: مرحله اول داوري فيلم‌هاي بلند تمام شده و منتظر آراي داوران هستيم. در بخش مستند از 328 فيلم رسيده به دبيرخانه جشنواره 8 فيلم داوري مي‌شود. در بخش كوتاه از 349 فيلم 51 فيلم انتخاب شده است و در بخش انيميشن از 107 فيلم ارسال شده به دبيرخانه جشنواره 29 اثر براي داوري برگزيده شده است. همچنين در بخش فيلم‌هاي بلند سينمايي 85 تقاضا داشتيم كه 2 فيلم ذكر شده از بخش مسابقه خارج شدند.


وي افزود: فردا آكادمي فيلم كوتاه داوري خود را آغاز مي‌كند كه اين داوري 2 روز به طول مي‌انجامد. بلافاصله بعداز آن، داوري‌هاي مستند و انيميشن آغاز مي‌شود و از پنجم شهريورماه داوري بخش دوم فيلم‌هاي بلند با اضافه شدن 28 نفر به جمع داوران آغاز خواهد شد.* پوراحمد: «فرزند صبح» فيلم بهروز افخمي استكيومرث پوراحمد در خصوص تقاضاي «بهروز افخمي» براي خروج فيلم «فرزند صبح» از جشن سينما گفت: آقاي افخمي گفته بودند كه «فرزند صبح» فيلم من نيست ولي اين فيلم متعلق به ايشان است و بايد قبل‌تر به ما مي‌گفتند. ايشان مي‌توانند در زمينه كارگرداني فيلم‌شان را از حضور در بخش مسابقه خارج كنند ولي صاحب فيلم تهيه‌كننده است و طبق مقررات مي‌تواند كانديدا شود.


مازيار ميري در اين باره گفت: آقاي افخمي اگر در مورد كارگرداني فيلم‌شان بگويند كه نمي‌خواهد داوري شود، با اينكه زمان زيادي از داوري‌ها گذشته است ولي اگر فيلم‌شان در اين بخش در بين كانديداها بود، اسم‌شان را حذف مي‌كنيم.


پوراحمد در خصوص فيلم «فرزند صبح» گفت:‌ در زمان نمايش فيلم، تماشاچي‌ها مي‌خنديدند.* ميري: انتخاب‌هاي جشنواره فجر سياسي و بر اساس مصلحت‌انديشي استمازيار ميري در مقايسه جشنواره فيلم فجر و جشن سينماي ايران گفت: در جشنواره فجر انتخاب‌ها سياسي و براساس مصلحت‌انديشي انجام مي‌شود ولي در جشن سينماي ايران اين‌طور نيست.* پوراحمد: احساس مي‌كنم در داوري‌هاي يكي دو سال اخير فجر دخالت مي‌شودكيومرث پوراحمد هم دراين زمينه اظهار داشت:‌ آخرين باري كه در جشنواره فيلم فجر داور بودم، آقاي شاه‌حسيني مسئوليت داشتند. در آن زمان كه من حضور داشتم هيچ دخالتي در داوري‌ها نمي‌شد ولي در يكي دو سال اخير احساس مي‌كنم دخالت‌هايي از سوي مسئولان انجام مي‌شود.* پوراحمد: شيوه داوري جشن سينما اشكال داردوي افزود: همچنان مي‌گويم شيوه داوري جشن سينما اشكال دارد و هيئت مديره بايد به شكل يك آكادمي كامل اين داوري را انجام دهد، چون در صنوف همه همديگر را مي‌شناسند و يكي از ديگري خوشش نمي‌آيد كه اين موضوع در داوري‌هاي تأثيرگذار خواهد بود.


مازيار ميري در ادامه گفت:‌ ارزيابي مشاركت سينماگران در جشن خانه سينما و جشنواره فيلم فجر را مي‌توانيد با هم مقايسه كنيد تا اعتبار جشن سينماي ايران را بيشتر درك كنيد.* برگزاري پانزدهمين جشن سينماي ايران در عمارت مسعوديهكيومرث پوراحمد در خصوص زمان برگزاري پانزدهمين جشن سينمايي ايران گفت: اين جشن در تاريخ 25 شهريورماه در عمارت مسعوديه برگزار مي‌شود. اين عمارت كه در دوره ناصرالدين‌شاه ساخته شده، در ضلع جنوبي ميدان بهارستان واقع است و دوستان تمام تلاش‌شان را مي‌كنند كه تا آن زمان آماده شود. اين عمارت قبل از انقلاب مربوط به وزارت فرهنگ آن زمان به معني وزارت آموزش و پرورش فعلي بوده است.* تجليل از تبريزي، زرين، رشيدي و بهنام در جشن سينماوي در خصوص بزرگداشت‌هاي جشن سينمايي ايران گفت: امسال مي‌خواستيم يكي از بزرگداشت‌ها را براي خانم «رخشان بني‌اعتماد» بگيريم كه ايشان قبول نكردند. در حال حاضر «كمال تبريزي»، «عليرضا زرين» (مديرعامل اسبق كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان)، «داوود رشيدي» و «مسعود بهنام» چهار سينماگري هستند كه امسال در پانزدهمين جشن سينمايي ايران تجليل مي‌شوند.* جايزه «سيف‌الله داد» به «عليرضا زرين» اهدا مي‌شودپوراحمد ادامه داد: اوايل انقلاب ما يك معاونت سينمايي داشتيم كه احساس مي‌كرد اين معاونت، ميراث پدري‌اش است و در آن زمان تمام فيلم‌ها را نابود كرد. به نظر من فيلم لجن بخشي از تاريخ و فرهنگ ماست و نبايد آن را حذف و خراب كرد. الان هم كه معاونت سينمايي ريل گذاشته تا ما را به كمال ببرد.


وي در خصوص «عليرضا زرين» گفت: اين شخص فكر مي‌كرد مسئوليتش در كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان امانت است و بايد آن را تا جايي كه مي‌تواند حفظ كند و در صورت توان به آن بيفزايد. او كانون را مثل امانت نگه داشت و طلايي‌ترين دوران اين مجموعه را رقم زد و حتي نگذاشت آرام كانون تغيير زيادي كند. عليرضا زرين پيشنهادهاي زيادي داشت ولي گفت من آدم هرجايي نيستم، بچه‌ها را دوست دارم و براي همين به اينجا آمده‌ام و در نهايت هم به مدرسه و كار معلمي خود برگشت. آقاي زرين در كانون پرورش فكري كودكان و نوجوان بهترين و شاخص‌ترين فيلم‌سازان را جذب كرد.


پوراحمد افزود: «مسعود بهنام» هم اولين صدابردار سر صحنه بعد از انقلاب است، كسي كه صداي دالبي ساروند را راه‌ انداخت و فيلم‌ركوردر را به ايران آورد.


دبير پانزدهمين جشن سينمايي ايران در ادامه گفت: جايزه «سيف‌الله داد» به «عليرضا زرين» داده مي‌شود و در مراسم نكوداشت و بزرگداشت از «كمال تبريزي»، «عليرضا زرين» و «مسعود بهنام» در مراسمي كه در ايوان شمس در تاريخ 21 شهريورماه برگزار مي‌شود، تقدير به عمل مي‌آيد.


وي در ادامه افزود: جشن‌هاي كوتاه، انيميشن و مستند در تاريخ‌هاي 8، 12 و 15 شهريورماه برگزار خواهد شد.


مازيار ميري در پايان بيان داشت: جشن مستند در تاريخ 15 شهريورماه با 28 فيلم برگزار مي‌شود و نمايش خارج از مسابقه و ويژه نداريم.

آنروز .. تازه فهمیدم .. 

 در چه بلندایی آشیانه داشتم...  وقتی از چشمهایت افتادم...

سه شنبه 25 مرداد 1390  8:32 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها