0

تمبر یادبود «جان فورد» منتشر می شود

 
peyman84
peyman84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 7282
محل سکونت : قم

تمبر یادبود «جان فورد» منتشر می شود

تمبر یادبود «جان فورد» منتشر می شود  
 
 
 
 
   
 
 
    تمبر یادبود «جان فورد»، كارگردان نامدار سینمای وسترن هالیوود ازسوی سرویس پستی آمریكا منتشر خواهد شد.
   
   
 
 
     

سرویس پستی آمریكا اعلام كرد، برای تقدیر از یك عمر دستاورد سینمایی «جان فورد»، تمبر یادبود وی را به همراه دیگر سینماگران بزرگ هالیوود سال آینده منتشر خواهد شد.

 

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، در این تمبر، تصویری از جان فورد كه پشت زمینه آن فیلم «جست وجوگران» است دیده می شود.

 

سرویس پستی آمریكا در نظر دارد در سال ۲۰۱۲ یك سری تمبر یادبود كارگردانان بزرگ تاریخ سینمای این كشور را منتشر كند.

 

جان فورد كارگردان افسانه ای سینمای آمریكا و برنده چهار جایزه اسكار بهترین كارگردانی بود كه «اینگمار برگمن»، كارگردان سرشناس سینمای جهان در توصیف اش وی را بهترین كارگردان دنیا دانسته بود؛ «فرانك كاپرا» وی را «پادشاه فیلم سازان» لقب داده بود و اورسن ولز در پاسخ به پرسشی درباره بهترین كارگردانان دنیا گفته بود: «جان فورد، جان فورد، جان فورد.»

 

«جان آلویسیوس فینی» معروف به جان فورد از بزرگ ترین وسترن سازان تاریخ هالیوود متولد اول فوریه ۱۸۹۴ در «ماین» آمریكا و از خانواده ای ایرلندی مهاجر چشم به جهان گشود. او شهرت فراوان خود را به واسطه ساخت فیلم های وسترن مانند «جویندگان» و «دلیجان» و هم چنین ساخت نسخه های سینمایی از آثار كلاسیك برجسته قرن بیستم مانند «خوشه های خشم» به دست آورد.

 

ركورد او در كسب چهار جایزه اسكار بهترین كارگردانی هم چنان دست نیافتنی است. سبك خاص او در فیلم سازی بسیار تاثیر گذار بود؛ به گونه ای كه «اینگمار برگمن» و «ارسن ولز» از او به عنوان یكی از بزرگ ترین كارگردانان تاریخ سینما نام می بردند.

 

جان فورد پیشگام فیلم برداری فضای خارج از استودیو و نماهای بسیار باز بود كه در آن شخصیت های فیلم در یك محیط طبیعی بسیار بزرگ قرار می گرفتند. او الهام بخش كارگردانان بزرگ سینما چون «جورج لوكاس»،«مارتین اسكورسیزی»، «آكیرا كوروساوا»، «استیون اسپیلبرگ»، «كلینت ایست وود»، «ویم وندرس»، «دیوید لین»، «پیتر بوگدایوویچ» و «كوئنتین تارانتینو» بوده است.

 

وی در بیشتر فیلم هایش اشاره مستقیم و غیرمستقیم به اصالت ایرلندی خود داشت. وی بازیگری را در سن ۲۰ سالگی با حضور در فیلم «تولد یك ملت» آغاز كرد، اما دوران بازیگری اش چندان طول نكشید و در سال ۱۹۱۷ بود كه اولین فیلم خود را در مقام كارگردان با نام «گردباد» ساخت.

 

جان فورد در دهه ۲۰ به سمت رییس انجمن كارگردانان آمریكا منصوب شد. از میان بازیگران هالیوود، «جان وین» ركوردار بازی در فیلم های «فورد» است. او در ۲۴ فیلم به كارگردانی «فورد» نقش آفرینی داشت كه از معروف ترین آنها می توان به «دلیجان» (۱۹۳۹)، «دختری با روبان زرد» (۱۹۴۹)، «جویندگان» (۱۹۵۶) و «بال های عقاب ها» (۱۹۵۷) اشاره كرد.

 

محبوب ترین لوكیشن فورد برای ساخت فیلم هایش، دره «مانیومنت» در جنوب ایالت یوتا بود. او به سخت گیری شدید با بازیگران فیلم هایش و تمسخر و فریاد برسر آنان شهرت داشت. تا جاییكه «جان وین» را «احمق بزرگ» صدا می زد و به گفته «هنری فوندا»، تنها كسی بود كه می توانست «جان وین» را به گریه بیندازد.

 

با این حال بسیاری از بازیگرانی كه سابقه كار با «فورد» را داشته اند، اذعان كرده اند كه شخصیت محكم و جدی او، بهترین بازی را از آنها گرفته است. او در طول جنگ دوم جهانی به عنوان فرمانده در نیروی دریایی ایالات متحده خدمت كرد. در این زمان، «جان فورد» دو فیلم مستند برای نیروی دریایی آمریكا ساخت و توانست برای فیلم مستند «جنگ میانه راه» (۱۹۴۲) و فیلم تبلیغاتی «هفتم دسامبر» (۱۹۴۳) دو جایزه اسكار به دست آورد.

 

جان فورد روز ۳۱ اوت ۱۹۷۳ بر اثر سرطان معده در سن ۷۹ سالگی در كالیفرنیا درگذشت. وی در طول چند دهه فعالیت سینمایی، كارگردانی ۱۴۵ فیلم را برعهده داشت كه كسب چهار جایزه اسكار بهترین كارگردانی، بزرگ ترین افتخار كارنامه سینمایی او محسوب می شود.

 

وی در سال ۱۹۳۵ برای «خبرچین»، درسال ۱۹۴۰ برای «خوشه های خشم » ، در سال ۱۹۴۱ برای «دره من چه سرسبز بود» و در سال ۱۹۵۲ برای «مرد آرام» موفق به كسب اسكار شد، هرچند دراین میان تنها برای فیلم «دره من چه سرسبز بود» جایزه اسكار بهترین فیلم را كسب كرد.

 

جان فورد در سال ۱۹۳۹ برای فیلم «دلیجان» نامزد اسكار بهترین كارگردانی شده بود. او تنها كارگردان تاریخ سینما است كه چهار اسكار بهترین كارگردانی را برده است. «فرانك كاپرا» و «ویلیام ویلر» هركدام سه بار این جایزه معتبر را كسب كرده اند.

 

این كارگردان نام دار برای دو فیلم «مرد آرام» و «خانه دوردست» نامزد بهترین فیلم اسكار شد. در سال ۱۹۷۳، «ریچارد نیكسون»، رییس جمهور وقت آمریكا مدال آزادی ریاست جمهوری را به «فورد» اعطا كرد و در همان سال، انجمن فیلم آمریكا اولین جایزه دستاورد سینمایی خود را به او اختصاص داد.

 

او در سال ۱۹۵۳ برای فیلم «خورشید به روشنی می درخشد» نامزد جایزه اول جشنواره كن بود. «فورد» چهار بار نامزد جایزه بهترین فیلم از نگاه انجمن كارگردانان آمریكا بود كه یك بار در سال ۱۹۵۳ برای فیلم «مرد آرام» موفق به كسب آن شد.

 

فورد در سال ۱۹۵۵ جایزه ویژه دستاورد سینمایی را از جوایز گلدن كلوب به دست آورد. در سال ۱۹۴۸ برای فیلم «كلمنتاین عزیزم» جایزه ربان نقره ای انجمن ملی روزنامه نگاران فیلم ایتالیا را كسب كرد. او دو بار سابقه كسب جایزه از جشنواره لوكارنو جمهوری چك را دارد؛ اول در سال ۱۹۵۰ برای فیلم «وقتی ویلی به خانه برمی گردد» و دوم جایزه بهترین كارگردانی در سال ۱۹۴۸ برای «چهل آپاچی».

 

وی در سال ۱۹۷۱ جایزه افتخاری شیر طلایی جشنواره ونیز را كسب كرد و در سال ۱۹۵۲ برای فیلم «مرد آرام» جایزه بین المللی این جشنواره را به دست آورد.

 

از معروف ترین ساخته های فورد می توان از «مردی كه لیبرتی والانس را كشت»، «ریو گرانده»، «اسب آهنین»، «آقای لینكلن جوان»، «آنها بی ارزش بودند»، «فراری»، «كاروان سالار»، «دو سوار» و «پاییز قبیله شاین» نام برد.

نور

سه شنبه 25 مرداد 1390  3:44 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها