0

آسمان بي‌ستاره هتل‌هاي ايران

 
sukhteh
sukhteh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 7880
محل سکونت : اصفهان

آسمان بي‌ستاره هتل‌هاي ايران

رهتل تنها يک کلمه است. اما بيش از يک مفهوم دارد. در نظر اول به معني يک اقامتگاه راحت است. اما وقتي به  عنوان يک اصطلاح به کار مي رود، مثلاً وقتي گفته مي شود دانشگاه ما هتل است، يعني مقررات خاصي ندارد و هر کس، هر وقت مي خواهد مي آيد و مي رود.

اما گذشته از شوخي، هتل در ايران به کدام يکي از اين دو مفهوم نزديک تر است؟ اقامتگاه لوکس و شيک با ستاره هاي متعدد، گرانقيمت و باکلاس و گران؟ يا ساختماني عادي و بي مقررات و کم امکانات که صرفاً نام هتل و ستاره هايش را يدک مي کشد؟

 


 

 

چندي پيش معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشور به ايرنا گفت ارديبهشت امسال درجه بندي هتل هاي کشور پس از پنج سال مورد بازنگري قرار مي گيرد.

به گفته او هتل ها بر اساس درجه بندي و کلاس گذاري هايي که تعيين مي شود بايد اقدام به نرخ گذاري کنند و در اين ميان ممکن است برخي درجه بندي ها تنزل پيدا کند. طبق گفته اين مقام مسوول، قرار است نرخ گذاري سالانه هتل ها بر اساس نوع و کيفيت خدمات و درجه بندي هايي که صورت مي گيرد توسط خود هتل ها انجام شود.

موسوي با بيان اينکه طي دي ماه سال 88 به نرخ هتل هاي کشور 20 درصد افزوده شده، گفته است: "در سال 89 هتل ها و مراکز اقامتي کشور افزايش نرخ نخواهند داشت. نخستين مساله در مورد هتل ها توسعه آموزش براي نيروهاي زيرمجموعه است، آموزش نيروها نبايد مختص به هتل هاي چهار و پنج ستاره باشد."

 

هتلداري، صنعت يا خدمت

آيا هتلداري در ايران به معني واقعي کلمه يک صنعت است؟ اين اولين سوالي است که در بحث هتلداري در ايران مطرح مي شود. اصغر ژيان دربندي کارشناس هتلداري پاسخي دوگانه به اين سوال مي دهد: "وقتي از هتلداري صحبت مي شود، از آن به عنوان يک صنعت ياد مي شود. اما زماني که قرار است به اين صنعت وام هاي دولتي اعطا شود، ناگهان از صنعت به کار خدماتي تبديل مي شود. هتلداري زماني صنعتي سودآور و پررونق خواهد شد که روي کارهاي جانبي آن کار و برنامه ريزي شود."

او تصريح مي کند:" درآمد اصلي هتل ها از کرايه اتاق هايشان نيست بلکه درآمدهاي جانبي دارند. مثلاً از محل کافه يا محل هاي سرگرمي براي مشتريان سود به دست مي آورند. ما نمي توانيم نداشتن اين درآمدها را در نظر نگيريم و فقط شعار استانداردسازي بدهيم."

 

ستاره ها در جيب مقامات

دربندي با بيان اينکه در دنيا استانداردي براي هتل ها اعلام نمي شود، مي گويد: "دارا بودن استاندارد يعني داشتن حداقل ها. يعني حداقل مديريت براي يک هتل. يعني بررسي اينکه مرغي که قرار است پخته شود و به عنوان غذا سرو شود، از کجا مي آيد؟ کشتارش چگونه است؟ با چه وسيله اي حمل مي شود؟ چقدر در آشپزخانه مي ماند؟ ممکن است مرغ با وانت حمل کود به هتل منتقل شود و آنقدر در آشپزخانه بماند تا خراب شود. آيا اين جزئيات بررسي مي شود؟"

او درباره اعلام طرح درجه بندي مجدد هتل ها توضيح مي دهد: "ستاره ها در جيب مقامات سازمان ميراث فرهنگي هستند و مطابق استانداردهايي که خود مي دانند و تعريف مشخصي ندارد به هتل ها ستاره مي دهند. يک متخصص اين کار را نمي کند. مثلاً هتل... در اردبيل به نظر من در حد دو ستاره است. اما مقامات نظر ديگري داشته اند و بر اساس نظر خودشان به هتل ها ستاره مي دهند."

لاله شفيعي، کارشناس هتلداري، نظري مشابه دارد: "بحث ستاره ها را با ديدن هتل هاي کيش بهتر مي توان درک کرد. گردشگران پول هنگفتي براي اقامت در هتل هاي چهار يا پنج ستاره کيش مي دهند. هتل هايي که حتي مسوول پذيرش آنها برخورد درستي با مسافر ندارد. چه رسد به امکانات و کيفيت اتاق ها و غذا. به ويژه مسافراني که با پروازهاي آخر شب مي رسند برخورد خوبي از مسوولان هتل نمي بينند."

 

هتل هاي ايران گران ترند

گردشگران خارجي در ايران معمولاً از دو چيز تعجب مي کنند: ارزاني حمل ونقل و گراني هتل. اما چرا هتل هاي ايران، نه کيفيت بعضي از هتل هاي خارجي را دارند و نه ارزاني آنها را؟ دربندي مي گويد: "درست است هتل هاي ايران گران هستند اما فراموش نکنيم تنها مدت کوتاهي از سال مسافر دارند. به همين دليل مجبورند قيمت را در زماني که گردشگر زياد است بالا ببرند تا حق خودشان را بگيرند. بقيه ايام سال قيمت هتل ها با تخفيف است، اما در ايام تعطيلي که گردشگر هست، تخفيف نمي دهند تا درآمد کسب کنند."

شفيعي هم معتقد است با هزينه اي که در حال حاضر بايد براي يک هتل داخل ايران پرداخت، مي توان به هتل هاي خارج از کشور رفت و امکانات بيشتري گرفت: "نوع پذيرايي، نوع خدمات رساني به مهمان، ظاهر هتل و خلاصه همه امکانات را مي توان با کيفيت بهتر و با هزينه مشابه هتل هاي ايران، در خارج از کشور به دست آورد. تفاوتي که در نحوه ارائه خدمات وجود دارد باورنکردني است."

 

هتل هاي جهاني ايران

از کمي ها و کاستي هاي هتل هاي ايران که بگذريم اما از اين حق نگذريم که بعضي از هتل هاي ايران نيز به خاطر معماري و زيبايي شان زبانزد خاص و عامند. ژيان دربندي هتل عباسي اصفهان را نام مي برد و مي گويد: "هتل عباسي يا شاه عباس اصفهان، به خاطر معماري بي نظيرش در سطح جهاني مطرح است. اما از اين دست هتل ها در ايران زياد نداريم."

او معتقد است بعضي از هتل هاي پرستاره در ايران از نظر مديريتي بي ستاره اند:" بعضي از هتل ها هستند که به لحاظ معماري بي نظيرند اما به خوبي مديريت نمي شوند. عکس اين قضيه هم صادق است. بعضي از هتل هاي کوچک که بزرگي نام هتل هاي ديگر را ندارند، مديريت قوي دارند. هتل هايي وجود دارد و من به عينه ديده ام بهترين معماري را دارد اما مديريت خوبي ندارد. هتل هايي هستند که من به آنها هفت ستاره مي دهم و هتل هايي هستند که به نظر من نيم ستاره هم نيستند."

اللّهمّ عرّفنی نفسک فانّک إن لم تعرّفنی نفسک لم أعرف رسولک اللّهمّ عرّفنی رسولک فانّک ان لم تعرّفنی رسولک لم اعرف حجّتک

حافظ از دست مده دولت این کشتی نوح / ور نه طوفان حوادث ببرد بنیادت

دوشنبه 24 مرداد 1390  10:35 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها