0

هتل ساعتی مكه

 
sukhteh
sukhteh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 7880
محل سکونت : اصفهان

هتل ساعتی مكه

 


کمتر کسی است که نداند بزرگترین ساعت دنیا ساعت بیگ بن لندن است که از سال ها پیش شناسه این شهر به حساب می آید. اما این روزها، عربستان هم با نمادی مشابه بیگ بن، توانسته است خود را در رده کشورهایی که بزرگترین ساعت های دنیا در آنها نصب شده جا دهد. با ساعت غول پیکری که روی دومین برج بلند جهان و درست در مقابل خانه خدا قرار گرفته است. ساعتی با ابعاد 43 متر در 43 متر که امسال افتتاح شد.


 

 

 

 بزرگی این ساعت به اندازه‌ای است كه از فاصله حدودا 30 كیلومتری می‌توان آن را مشاهده و ساعت دقیق به وقت مكه را تشخیص داد.

در زمان‌های پنجگانه نماز 21 هزار لامپ سفید و سبز این ساعت به نشانه زمان اقامه نماز روشن می‌شود. پیمانكار این ساختمان، گروه شركت‌های بن لادن بوده كه موسس آن محمدبن لادن پدر اسامه‌بن‌لادن رهبر القاعده است.

ساعت مکه

 

هتلی درون ساعت!

جام جم درباره ویژگی های این برج ساعتی می نویسد: ویژگی برج 600 متری ساعت پادشاهی مكه (royal clock) البته فقط مختص ساعت عجیب و غریب آن نیست. این ساعت و برج آن بخشی از یك مجموعه هتل 7 ستاره است كه یك میلیون و 500 هزار متر مربع مساحت دارد و می‌تواند یكصد هزار مسافر را در خود جای دهد.

بزرگ ترین طبقه مسكونی این هتل در ارتفاع 450 متری قرار دارد. در ساخت این ساعت بیش از 90 میلیون قطعه موزائیك و شیشه رنگی به كار رفته است و گفته می‌شود هزینه ساخت این ساعت و برج آن بیش از 3 میلیارد دلار بوده است.در این برج همچنین یك نمازخانه بسیار بزرگ با گنجایش 10هزارنفر احداث شده است.

مسوولان سعودی امیدوارند از این به بعد 1/5 میلیارد مسلمان ساعت‌های خود را به‌جای گرینویچ با ساعت مكه تنظیم كنند، این در حالی است كه در طول 125 سال گذشته دهكده گرینویچ در انگلیس به دلیل موقعیت جغرافیایی آن به عنوان مبدا تعیین زمان پذیرفته شده بود.

 

ساعت مکه

اللّهمّ عرّفنی نفسک فانّک إن لم تعرّفنی نفسک لم أعرف رسولک اللّهمّ عرّفنی رسولک فانّک ان لم تعرّفنی رسولک لم اعرف حجّتک

حافظ از دست مده دولت این کشتی نوح / ور نه طوفان حوادث ببرد بنیادت

دوشنبه 24 مرداد 1390  10:14 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها