0

تولد لاک پشت هاي سبز

 
sukhteh
sukhteh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 7880
محل سکونت : اصفهان

تولد لاک پشت هاي سبز

اواسط پاييز هر سال زمان مناسبي براي به دنيا آمدن بچه لاک پشت هاي سبز در سواحل جنوبي ايران به خصوص چابهار است با اين حال به دليل بروز ناهنجاريهاي طبيعي و تغييرات اقليمي و تخريب زيستگاهها نسلشان در معرض انقراض قرار گرفته است.

بيرون آمدن بچه لاک‌پشتها از زير ماسه‌هاي سواحل چابهار آنقدر ديدنى و شگفت‌انگيز است که مي تواند زيباترين تجربه طبيعت لقب بگيرد. ابتدا يک بچه لاک‌پشت پوزه کوچک و سياه خود را از ميان دانه‌هاى ماسه بيرون مى‌آورد کمى آرام مى‌گيرد و بدون کمترين جنبش بي حرکت مى‌ماند.

 

بچه لاک‌پشت‌ها تا زير چشم‌ها سر از ماسه بيرون مى‌آورند مثل اينکه اطراف را مى‌پايند و بررسى مى‌کنند. دقايقى طولانى ممکن است در همين حالت بمانند. بدون اينکه کوچکترين حرکتى داشته باشد. گاهى در اين فاصله يکي دو بچه لاک‌پشت ديگر نيز سر از ماسه‌ها درمى‌آورند. ممکن است چند بچه لاک‌پشت در کنار هم دقايق متمادى در حالى‌ که فقط سرهايشان از ماسه بيرون آمده همچنان بى‌حرکت باقى بمانند.

لاک پشت

سرانجام زمانى که يک يا چند لاک‌پشت به حرکت درمى‌آيند مثل اينکه حرکت سطح ناگهان باعث جنبش لايه‌هاى زير شده باشد، ده‌ها بچه لاک‌پشت به يکباره با هم به سطح مى‌آيند. در اين حالت مانند آن است که چشمه‌اى مى‌جوشد، بچه لاک‌پشت‌ها در هم مى‌لولند و با عجله بيرون مى‌آيند و بلافاصله به سمت دريا به راه مى‌افتند.

متخصصان حيات وحش دريا معتقدند اين نوزادان را تنها درکى غريزى و حسى به سوى دريا مى‌کشاند و اين آغاز راهى دشوار همراه با خطرهاى بسيار براى آنهاست.

لاک پشت

در آغاز بهار لاک پشتهاي دريايي که در دريا به سر مي برند شب ها از دريا بيرون مي آيند و به کمک باله هايشان به سختي خود را روي ساحل جلو مي کشانند. از خط مد دريا مي گذرند و در ماسه هاي ساحلي چاله هاي عميق حفر مي کنند. سپس چاله را با بيش از صد تخم سفيد و گرد در کمتر از نيم ساعت پر مي کنند و روي آن را با شن و ماسه مي پوشانند و به دريا بر مي گردند. همه اين مراحل نزديک به دو ساعت طول مي کشد.

مديرکل اداره محيط زيست سيستان و بلوچستان در اين باره مي گويد: فصل تخم‌گذارى لاک‌پشت‌هاى سبز در سواحل چابهار متفاوت با ديگر نوار ساحلي جنوب کشور است به گونه اي که طبق پايشهاي ميداني کارشناسان محيط زيست، لاک پشتها در فصول مختلفي جهت لانه سازي و تخمگذاري به ساحل مراجعه مي کنند و اين پديده حداکثر تا پايان سال ادامه مى‌يابد.

لاک پشت

تورج همتي ادامه مي دهد: حدود 45 تا 60 روز طول مى‌کشد تا بچه لاک‌پشت‌ها سر از تخم بيرون آورند. دماى کم يا زياد، بر خروج ديرهنگام يا زودهنگام بچه لاک‌پشت‌ها از تخم و همچنين تعيين جنسيت آنها تأثير مى‌گذارد. هر اندازه دماى محيط تخم‌ها بيشتر باشد بچه‌هاى زودتر از ماسه‌هاى سر بيرون مى‌آورند و جنس آنها نيز ماده خواهد شد اما کاهش دما تأثير معکوس در اين فرايند دارد. طولانى‌ بودن زمان تخم‌گذارى لاک‌پشت‌ها موجب ايجاد تعادل ميان تعداد نر و ماده‌ها مى‌شود.

لاک پشت

لاک پشتهاي نر هرگز به ساحل زادگاهشان بر نمي گردند ولي لاک پشتهاي ماده پس از رسيدن به سن بلوغ (معمولا پس از 30 سالگي) براي تخم گذاري به همان ساحلي بر مي گردند که در آن زاده شده اند و به احتمال بسيار همه تخم گذاريهاي بعدي نيز در همان ساحل زادگاه انجام مي شود.

نوزادان لاک پشت هاي دريايي سبز هنگام بيرون آمدن از تخم حداکثر طول بدنشان پنج سانتيمتر و وزن بدنشان کمتر از بيست گرم است. کاکايي ها پرستوهايي دريايي، حواصيل و انواع لاشخورها و حتي خرچنگها نوزادان لاک پشت ها را هنگام طي مسير لانه تا رسيدن به دريا تهديد مي کنند.

لاک پشت

اين نوزادان در همان شب تولد خود به طرف روشنترين افق يعني دريا حرکت مي کنند. بچه هاي لاک پشتها بي دفاع ترين نوزادان جانوران دريايي هستند. تخمين زده شده که تنها يک درصد از بچه لاک پشتهاي دريايي به سن بلوغ مي رسند.

 

اللّهمّ عرّفنی نفسک فانّک إن لم تعرّفنی نفسک لم أعرف رسولک اللّهمّ عرّفنی رسولک فانّک ان لم تعرّفنی رسولک لم اعرف حجّتک

حافظ از دست مده دولت این کشتی نوح / ور نه طوفان حوادث ببرد بنیادت

دوشنبه 24 مرداد 1390  8:01 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها