0

خاکسپاری نمادین شهدای کربلا

 
shemshi1
shemshi1
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مرداد 1390 
تعداد پست ها : 571

خاکسپاری نمادین شهدای کربلا

آیین های ماه محرم در شهرها و روستاهای کوچک کشور همانقدر بکر و دست نخورده باقی مانده که در شهرهای بزرگ دستخوش تحول و دگرگونی شده است. هنوز هم اگر گذارتان به کاشان و قزوین و اراک بیفتد، می توانید مراسمی را ببینید که مردم برای درک بهتر وقایع محرم برپا می کنند. از تعزیه و بیل گردانی گرفته تا مراسم نمادین خاكسپاری شهدای كربلا که شاید کمتر نام آن را شنیده باشید. نمایشی به وسعت یک شهر که بازیگران آن تمام عزاداران مناطق مرکزی کشور را شامل می شود.

سوم امام

مراسم نمادین خاك سپاری شهدای كربلا، یک مراسم کاملا زنانه است که هر سال در روز دوازدهم ماه محرم برگزار می شود. مراسمی که قزوینی ها به آن «سوم امام» می گویند و در آن تمام زنان شهر بیل و کلنگ به دست، پیکرهای نمادین شهدای عاشورا را با خود تا مسجد یا حسینیه اصلی شهر حمل می کنند.

سوم امام

بر اساس روایات نقل شده، در سال 61 هجری، زنان آزاده طایفه بنی اسد پس از واقعه دردناك كربلا به خاكسپاری شهدای كربلا اقدام کرده اند و این مهم ترین دلیلی است که مراسم نمادین خاک سپاری شهدای کربلا را تبدیل به یک مجلس کاملا زنانه می کند. مراسمی که امروزی ها معتقدند نقش زنان را در دفاع از ارزش های اسلام و جهاد به زنان امروز یادآوری می کند.

سوم امام

مسیر حرکت دسته عزاداری بسته به شهر برگزار کننده مراسم متفاوت است با این حال در بیشتر شهرها این مسیر از امام زاده ها و مقبره های مقدس شهر می گذرد و به منطقه وسیعی ختم می شود که برای تدفین نمایشی شهدا در نظر گرفته شده است. در حین این مراسم هم نوحه خوانی، وعظ و عزاداری جریان دارد و مردان که تقریبا در حاشیه مراسم قرار گرفته اند، با گل اندود کردن سر و لباس خود عزاداری شان را اعلام می کنند؛ رسمی که اگر گذارتان به شهرهای مرکزی، شرقی و غربی کشور بیفتد در ایام محرم خواهید دید.

سوم امام

خاکسپاری نمادین شهدای کربلا در برخی از مناطق کشور مثل نواحی کاشان و نوش آباد، مقدمات دیگری هم دارد. در این مراسم، نمایشی از به اسارت گرفته شدن خاندان حرم حسینی اجرا شده و هنروران در نقش افراد قوم بنی اسد با معرفی و شناسایی جنازه‌های شهدای كربلا مراسم نمادین خاكسپاری را انجام می دهند.

 

 

اللهم صلی علی محمد وآله

دوشنبه 24 مرداد 1390  7:57 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها