0

نور هم به اندازه تاريكي درايجاد ترس و اضطراب موثر است

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

نور هم به اندازه تاريكي درايجاد ترس و اضطراب موثر است

روانشناسان و متخصصان زيست شناسي از مدتها پيش دانسته‌اند كه نور روي خلق وخو تاثير مي‌گذارد اما در يك مطالعه جديد معلوم شده است كه نور مي‌تواند نقش مهمي در تغيير و ميزان ترس و اضطراب داشته باشد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، متخصصان روانشناسي در دانشگاه ويرجينيا با استفاده از مدل‌هاي آزمايشگاهي دريافته‌اند كه نور شديد مي‌تواند موجب ترس و اضطراب موش‌هاي شب بيدار شود. نكته جالب اين است كه با مكانيسمي مشابه در انسانها تاريكي مي‌تواند موجب ترس واضطراب شود.

به گزارش شبكه خبري اي بي سي، بريان ويلتگن استاديار روانشناسي و كارشناسي آموزش در دانشگاه ويرجينيا در اين باره گفت: در آزمايشات تاثير نور را روي ترس اكتسابي بررسي كرديم چون نور يك ويژگي حاكم و اثرگذار در محيط زيست است كه پيامدهاي عميق و شديدي روي رفتار و فيزيولوژي دارد.

ويلتگن تصريح كرد: ترس اكتسابي يك خصيصه ذاتي نيست بلكه از تجاربي چون موقعيت‌هاي خطرناك و بد ناشي مي‌شود و اين يادگيري مي‌تواند ما را از خطرات محافظت كند.

اين مطالعات نشان مي‌دهد كه نور روي يادگيري، حافظه و اضطراب تاثير مي‌گذارد. نور همچنين در تنظيم يا تغيير واكنش‌هاي ترسي شرطي تاثيرگذار است.

اين يافته مي‌تواند در بررسي و بهبود اختلالات روانشناسي كاربردهاي سودمندي داشته باشد.

انتهاي پيام

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

دوشنبه 24 مرداد 1390  5:30 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها