0

7 فرمان طلايي براي پوست شما

 
ahmadfeiz
ahmadfeiz
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 20214
محل سکونت : تهران

7 فرمان طلايي براي پوست شما

 

مراقبت از پوست مقوله‌اي است كه هميشه در طول زندگي بايد به آن توجه كرد اما گاهي كه از اين مراقبت غافل مي‌شويد بايد تلاش بيشتري براي بازگرداندن سلامت به پوست باشید. فصل تابستان به‌دليل گرماي هوا و در نتيجه افزايش عرق و البته افزايش اشعه ماوراي بنفش پوست حساس‌تر شده و نياز به محافظت بيشتري دارد. با هم برخي راهكار‌هاي داشتن پوست تميز و سلامت را مرور مي‌كنيم.

 تميز باشيد

صورت خود را تميز نگه داريد. چه آكنه داشته باشيد چه نداشته باشيد، بايد هر روز صورت‌تان را بشوييد تا ناخالصي‌ها، سلول‌هاي مرده پوست و چربي اضافي از سطح پوست‌تان پاك شود. از آب گرم، نه خيلي داغ و يك پاك‌كننده ملايم صورت استفاده كنيد. استفاده از صابون‌هاي خشن(مانند صابون خوشبوكننده بدن) مي‌تواند پوست را ملتهب و زخمي كرده و باعث تحريك بيشتر آن شود. از مالش پوست با ليف حمام، دستكش لايه‌برداري و اسفنج اجتناب كنيد. بهتر است با دست يا دستمالي تميز به آرامي صورت‌تان را بشوييد. بعد از اين‌كه صورت‌تان را خوب شستيد، آن را با يك حوله تميز خشك كنيد. حوله را حتما بشوييد چون بعد از خشك‌شدن پر از باكتري است.

 هميشه مرطوب باشيد

پوست‌تان را مرطوب كنيد. بسياري از محصولات موضعي آكنه حاوي موادي هستند كه پوست را خشك مي‌كنند. بنابراين استفاده از يك مرطوب‌كننده براي كاهش خشكي پوست الزامي است. مرطوب‌كننده‌هاي ژله‌اي براي پوست‌هاي چرب بسيار عالي است. اگر پوست خشك داريد از كرم مرطوب‌كننده يا لوسيون استفاده كنيد. درصورت داشتن پوست مختلط بايد از 2 محصول استفاده كنيد. (كرم و لوسيون براي بخش‌هاي خشك و ژل براي قسمت‌هاي چرب) قبل از استفاده از كرم مرطوب‌كننده حتما به پوست‌تان آبرساني كنيد.

اگر آرايش مي‌كنيد، حتما در پايان روز صورت‌تان را بشوييد. درصورت امكان از محصولات بدون چربي و بدون افزودني‌ها و مواد شيميايي استفاده كنيد.  در اين يك مورد خسيس باشيد

در مصرف لوازم آرايش صرفه‌جويي كنيد. هنگام بروز حساسيت پوستي سعي كنيد از كرم پودر، پنكيك يا رژگونه استفاده نكنيد. اگر آرايش مي‌كنيد، حتما در پايان روز صورت‌تان را بشوييد. درصورت امكان از محصولات بدون چربي و بدون افزودني‌ها و مواد شيميايي استفاده كنيد. محصولاتي كه پايه آن‌ها آب است نيز در بازار وجود دارد كه مي‌تواند انتخاب خوبي باشد. بنابراين هنگام خريد محصولات آرايشي مواد به كار رفته روي برچسب را بخوانيد.

  عطر براي موها ممنوع

به تمام محصولاتي كه براي موهاي‌تان به كار مي‌بريد، توجه كنيد. از روغن‌ها و مواد شيميايي و معطر كه به موهاي‌تان آسيب مي‌زند، استفاده نكنيد. يادتان باشد كه اين مواد ممكن است روي صورت‌تان بچكد و موجب مسدود كردن منافذ پوست و در نتيجه تحريك آن شود. سعي كنيد از شامپوها و حالت‌دهنده‌ها (كانديشنرها) ملايم استفاده كنيد. موي چرب مي‌تواند موجب چربي پوست صورت شود. پس وقتي صورت‌تان زياد جوش مي‌زند، مو را مرتب بشوييد. اگر موهاي‌تان بلند است آن را از صورت خود كنار بزنيد.

  لطفا دست نزنيد

هيچ وقت دست‌تان را به‌صورت‌تان نماليد. حتي‌الامكان از لمس صورت و چانه‌تان خودداري كنيد. با تماس دست با صورت نه تنها باكتري‌ها روي پوست گسترش مي‌يابند بلكه باعث التهاب صورت نيز مي‌شوند. هيچ‌گاه با انگشت‌تان سعي در تركاندن جوش نكنيد چون باعث عفونت و زخم درصورت مي‌شود.

   هم طالبي بخوريد، هم زردآلو

پوست‌تان را خوب تغذيه كنيد. اغلب كارشناسان معتقدند، برخي مواد‌غذايي خاص مانند شكلات و چيپس باعث شيوع جوش نمي‌شوند اما براي جلوگيري از شيوع آكنه بهتر است از غذاهاي چرب و فست‌فودها دوري كرده و ميوه‌ها، سبزي‌ها و غلات را به رژيم غذايي خود اضافه كنيد. برخي مطالعات نشان مي‌دهد، خوردن غذاهايي با ويتامين A و بتاكاروتن ايمني و سلامت پوست را تقويت مي‌كند. هويج، سيب‌زميني، طالبي، زردآلو، كلم پيچ و اسفناج همگي حاوي بتاكاروتن هستند.

 
  دور باشيد

از آفتاب دوري كنيد. اشعه ماوراي‌بنفش خورشيد مي‌تواند التهاب و قرمزي پوست را افزايش دهد. علاوه بر اين، برخي دارو‌هاي خوراكي و موضعي آكنه ممكن است حساسيت پوست به نور خورشيد را افزايش دهد. چه آكنه داشته باشيد چه نداشته باشيد، هميشه 20 دقيقه قبل از مواجهه با نور خورشيد از كرم ضد‌آفتاب با حداقل SPF15 استفاده كنيد. به‌دنبال كرم ضد‌آفتاب ضد‌آكنه باشيد تا احتمال ايجاد آكنه جديد كاهش يابد. هميشه برچسب محصولات را مطالعه كنيد تا از آنچه در اين محصولات به كار رفته آگاه باشيد.

پیامبر (ص): صبر اگر به بیقراری رسید دعا مستجاب می شود.

عزیز ما قرنهاست که چشم انتظار به ما دارد!

دوشنبه 24 مرداد 1390  4:39 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها