0

تغذيه قبل از ورزش

 
cosama
cosama
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 413
محل سکونت : تهران

تغذيه قبل از ورزش

يك تغذيه درست ورزشي را تغذيه‌اي مي‌ دانند كه باعث تأمين انرژي مورد نياز بدن در حين انجام فعاليت بدني شود. هنگامي كه در نظر داريد، تمرين‌هاي ورزشي ‌تان را بعد از ظهر انجام دهيد، ‌بايد صبحانه و ناهار را به طور كامل نخوريد و غذاي بعد از انجام تمرين را به ميزان مختصر و سبك ‌تري ميل نماييد. براي مثال مقدار مختصري سيب ‌زميني بخارپز به همراه صبحانه ‌اي شامل تخم‌ مرغ، پنير، چند برش نان، مختصري كره و ... مي‌ تواند انرژي لازم براي يك روز شما را تأمين كند.

توصيه مي ‌شود غذايي را انتخاب كنيد كه به كندي انرژي آزاد نمايد (مانند خوراكي‌هاي سبوس‌دار، شير كم چربي و آب پرتقال).

چنانچه در ساعات وسط روز يعني ظهر تمرين مي ‌كنيد، حتماً ‌بايد يك غذاي مقوي بعد از انجام تمرين ميل نماييد. توصيه مي‌ شود جيره غذايي را به دفعات و به مقدار كم مصرف كنيد.

كارشناسان غذايي مي‌ گويند مقوي‌ ترين جيره غذايي براي تأمين و تكميل سوخت عضلاني، خوردن كربوهيدرات‌ها يعني مواد قندي يك ساعت قبل از شروع تمرين‌هاي ورزشي سخت و شديد مي ‌باشد.

در پاره‌اي از مواقع ممكن است درحين ورز‌ش‌ كردن، احساسي شبيه به بي‌ حالي به شما دست دهد، در اين صورت بهتر است قبل از ورزش از آن دسته از مواد غذايي استفاده نماييد كه نيرو و انرژي فوري را براي شما تأمين نمايند؛ مانند: نان، انواع شيريني‌ها، شكلات‌، كلوچه‌ها، موز، عسل، قهوه و ... .

تا زماني كه جيره غذايي درست و سالم را مطابق نياز بدنتان مصرف مي‌ كنيد، مطمئن باشيد كه به وزن بدن شما حتي يك گرم هم افزوده نخواهد شد. تا زماني كه بدنتان مي ‌تواند همه مواد غذايي نظير ميوه‌ها، سبزي‌ها، حبوبات و... را به‌ طور كامل جذب و هضم نمايد، نيازي به مواد غذايي مكمل نظير ويتامين‌هاي اضافي يا داروهاي نيروزا نداريد.

هنگامي كه جيره غذايي شما در مقايسه با ميزان فعاليت‌هاي بدني شما نسبتاً كم باشد، آنگاه مي‌ توانيد با صلاح ديد و مشورت متخصص تغذيه از قرص‌هاي ويتامين و ساير تجويزها استفاده نماييد.

چنانچه قرص‌هاي ويتامين بيش از اندازه مصرف شوند، ممكن است مانع جذب ساير ويتامين‌ها در بدن شوند. در ضمن، بعضي ويتامين‌ها و مواد معدني به آساني توسط آب، نور، حرارت يا هوا از بين مي ‌روند، پس بهتر است تا مي ‌توانيد از غذاهاي تازه استفاده كنيد.

..................................
يار هميشه همراه راسخون  
 

http://vba.ir/

http://rasekhoon.net/weblog/irani/index.aspx

دوشنبه 24 مرداد 1390  3:49 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها