0

مصرف كشك هاي سنتي

 
ahmadfeiz
ahmadfeiz
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 20214
محل سکونت : تهران

مصرف كشك هاي سنتي

پايگاه اطلاع رساني تغذيه و سلامت به هموطنان هشدار داد: مصرف كشك هاي سنتي، احتمال ابتلا به مسموميت را افزايش مي دهد.
كشك سنتي به دليل طعم و مزه ويژه اش، طرفداران بيشتري دارد اما به دليل نگراني در مورد رعايت نشدن برخي نكات بهداشتي در تهيه آن و احتمال ايجاد مسموميت، مخاطراتي براي سلامت مصرف كنندگان دارد.
كشك صنعتي به دليل استفاده از خطوط توليد بهداشتي و مجهز، فاقد هرگونه باكتري مضر است. اخيرا پودر كشك در داخل كشور به توليد رسيده كه افزايش زمان نگهداري، قابليت نگهداري در خارج از يخچال، كاهش حجم محصول، مصرف آسان، ضايعات كمتر، ارزش غذايي بالاتر و دسترسي بيشتر از جمله مزاياي پودر كشك نسبت به كشك مايع است.مصرف كشك به دليل كلسيم و فسفر به گروه هاي مختلف سني و به ويژه كودكان توصيه مي شود.
مصرف اين فرآورده براي سالمندان به جهت پيشگيري از پوكي استخوان نيز مفيد است.
با توجه به اينكه ممكن است، درصد نمك يا چربي برخي كشك ها بالا باشد، مصرف كشك شور يا پرچرب در افرادي كه مشكل فشارخون دارند، مي بايست با احتياط صورت گرفته، ميزان مصرف از سوي اين گروه كنترل شود.
پروتئين، املاح و ويتامين هاي پودر كشك چهار برابر بيشتر از كشك مايع صنعتي است.
كشك يكي از فرآورده هاي فرعي شير است كه به روش سنتي از جوشاندن، تغليظ و يا خشك كردن دوغي كه پس از كره گيري باقي مي ماند و يا از ماست بدون چربي تهيه مي شود.
كشك يك منبع غني از پروتئين، كلسيم، فسفر و كمي چربي و همچنين گروهي از ويتامين هاي خانواده B است و چون از ماست يا دوغ گرفته شده، حاوي اسيد هاي آلي هم است. ارزش غذايي هر محصول با توجه به نوع تكنولوژي اي كه در تهيه آن استفاده مي شود، نوع ماده اوليه و حتي فصلي كه شير دوشيده شده و منطقه اي كه مربوط به آن است و فرآوري هاي صورت گرفته روي آن متفاوت است. مسلما هرچه روي كشك، فرآوري هاي حرارتي كمتري انجام شود، ارزش غذايي آن بالاتر خواهد بود. از سوي ديگر هرچه درصد رطوبت كمتر باشد، از نظر مواد مغذي ارجحيت خواهد داشت.
ميزان انرژي توليد شده توسط 100 گرم كشك حدود 100 تا 120كيلو كالري بوده كه مي تواند به عنوان يكي از تامين كننده هاي انرژي موردنياز بدن در رژيم غذايي روزانه گنجانده شود. ميزان موادغذايي مغذي در كشك هاي مختلف به نوع فرآوري و همچنين شير يا ماده اوليه آن بستگي دارد.
مهم ترين استفاده درماني از كشك، پيشگيري از بروز يا پيشرفت بيماري پوكي استخوان است. ميزان مناسب كلسيم و فسفر و نسبت اين دو ماده مغذي در تركيب كشك، شرايط ايده آلي را براي استفاده بهينه از كشك مصرفي در پيشگيري از پوكي استخوان به وجود مي آورد. در پروسه هاي صنعتي كشك به دو صورت تهيه مي شود؛ در يك حالت، كشك هاي خشك شده ساييده شده و با كمي آب مخلوط مي شوند تا به درصدي از رطوبت برسد. بعد به آنها نمك مي زنند، پاستوريزه مي كنند و در شيشه يا كيسه هاي پلي اتيلن مي ريزند و وارد بازار مي كنند. درحالت ديگر كه غالبا در كارخانه هاي لبني انجام مي شود، كشك از شير و به صورت تازه تهيه شده و پس از بسته بندي در ظروف پلاستيكي يا شيشه اي وارد بازار مي شود. از نظر طعم و ميزان رطوبت، تركيب هاي كشك هاي تهيه شده به روش هاي مختلف تفاوت هاي جزيي با هم دارند.

پیامبر (ص): صبر اگر به بیقراری رسید دعا مستجاب می شود.

عزیز ما قرنهاست که چشم انتظار به ما دارد!

دوشنبه 24 مرداد 1390  9:41 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها