0

رودهن// قوچ اصیل زندی، با شرایط کوهستانی و بیابانی سازگار است

 
Mehdi900
Mehdi900
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 6667
محل سکونت : بوشهر

رودهن// قوچ اصیل زندی، با شرایط کوهستانی و بیابانی سازگار است

مسوول ايستگاه اصلاح نژاد قوچ اصيل زندي ويژه عشاير با اشاره به توانمندی نژاد قوچ اصیل زندی گفت: اكوتيپ گوسفند زندي، توانسته خود را با شرايط اقليم كوهستاني شمالي، بياباني و نيمه بياباني مراتع استان تهران سازگار و زيست كند.
           
 

"عباس اکبری شریف" در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: ايستگاه اصلاح نژاد "گوسفند زندي" از سال 1370 با خريد 220 راس دام مولد ماده و 10 راس دام مولد نر از مطلوبترين اكوتيپ گوسفند زندي در منطقه ميان بند خجير از توابع شهرستان شميرانات استان تهران اغاز به كار كرد.

 وی با بیان اینکه در سال 1380 توسعه ايستگاه زميني به وسعت 65 هكتار در منطقه پيشواي ورامين راه اندازي شد، افزود: هدف از اين انتقال، ارتباط بيشتر با گله داران شهرستان ورامين و شهرستان های استان تهران است.

 مسوول ايستگاه اصلاح نژاد قوچ اصيل زندي ويژه عشاير با اشاره به اینکه گوسفند زندي يكي از سه نژاد پوستي در ايران است، تصریح کرد: بنابر اعتقاد گروهي از صاحب نظران، سويه اي از گوسفند قره گل است كه در اثر آميخته گري گوسفند كمبود منطقه شيراز، باقره گل به دست آمده که در زمان سلسه زنديه به منطقه قم آورده شده است.

 وی ادامه داد: پراكنش گوسفند زندي در مناطق قم، خلجستان، آشتيان، ري، ساوه، ورامين، شهريار، شميرانات،‌ دماوند و غیره است که در حال حاضر دو ميليون راس از اين نژاد در استانهای تهران ، قم و مركزي وجود دارد.

 وی با اشاره به ویژگی های این نوع گوسفند نیز افزود: این نوع گوسفند دارای دست و پاي بسيار ظريف و كاملا مناسب چرا در كوهستانها بوده و سيستم پرورش در اين نژاد به صورت عشاير يا نيمه عشايري است .

مسوول ايستگاه اصلاح نژاد قوچ اصيل زندي ويژه عشاير با تاکید بر مشخصات ظاهری این نژاد خاطر نشان کرد: رنگ بدن درهنگام تولد سياه است  و در سن بلوغ به رنگهاي سياه، كمبود و سام تبدیل مي شود.

 وی ادامه داد: رويش پشم در اين نژاد به دو صورت شلال و كوفته است و چربي زير پوستي اين نژاد در مقايسه با ساير نژادها كمتر بوده و رنگ آن پس از كشتار زرد نمي شود. دامها بالغ در اين نژاد متوسط اندام بوده ، چشمها كمي بر آمده گوشها بلند و افتاده است./گ

« سعادتمند کسی است که از هر اشتباه و خطایی که از او سر می زند، تجربه ای جدید به دست آورد »
سقراط

یک شنبه 23 مرداد 1390  10:10 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها