0

استرس‌هاي ناگهاني سبب تشديد «تيك‌هاي عصبي» مي‌شود

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

استرس‌هاي ناگهاني سبب تشديد «تيك‌هاي عصبي» مي‌شود

يك روانپزشك گفت: تيك عصبي به انقباضات عضلاني تكراري و سريع كه عموما اختيار كنترل آن از فرد خارج است گفته مي‌شود كه مي‌تواند علل ژنتيكي داشته باشد و بر اثر استرس نيز تشديد شود.

 

دكتر قاسم دستجردي در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا منطقه يزد، گفت: انقباضات عضلاني تكراري و سريعي كه در بعضي افراد رخ مي‌دهد و آنها قادر به كنترل اين حركات نبوده و در دوران كودكي و نوجواني نيز بيشتر شاهد بروز آن هستيم تيك‌هاي عصبي نام دارند.

 

وي ادامه داد: اين تيك‌ها گاهي با تمركز و به سختي براي مدتي قابل كنترل هستند و بعضي از اين نوع تيك‌ها داراي سير ثابتي هستند يعني به شدت آنها افزوده و يا از شدت آن كاسته نمي‌شود و اين در حالي است كه در بعضي از انواع ديگر اين نوع تيكها با افزايش سن امكان شديدتر شدن و يا كاهش يافتن شدت بيماري وجود دارد.

 

دكتر دستجردي در ادامه به تقسيم بندي تيكهاي عصبي پرداخت و گفت:‌ تيكهاي عصبي به دو دسته ساده و پيچيده تقسيم مي شوند كه به انواع تيكهاي صوتي و حركتي مي‌توان اشاره كرد.

وي عنوان كرد: تيك‌هاي حركتي مي‌تواند در ناحيه سر و صورت، بازو و دست‌ها رخ دهد؛ همچون گاز گرفتن لب‌ها، كشيدن انگشت و همچنين پلك زدن كه شايع‌ترين نوع تيك‌هاي حركتي به شمار مي‌روند.

 

وي در اين باره به تيك‌هاي ناحيه تنه و اندام‌هاي فوقاني به صورت تكان دادن پاها،‌ بالا انداختن شانه و غيره اشاره كرد.

وي ضمن اشاره به تيكهاي دستگاه تنفس و تيكهاي صوتي خاطرنشان كرد: تيكهاي عصبي پيچيده را مي توان به صورت رفتارهاي نظافتي و وسواسي تقسيم كرد.

 

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي يزد تصريح كرد: شيوع اين بيماري بين 5 تا 30 مورد در هر 10 هزار نفر عنوان شده و افراد زير 18 سال بيشتر در معرض اين بيماري هستند.

وي با بيان اين مطلب كه ميزان ابتلاي به اين بيماري در پسرها 3 برابر بيشتر از دختران است، گفت: با وجود اينكه اين بيماري مي‌تواند جنبه ژنتيك هم داشته باشد ولي استرسهاي ناگهاني مي‌تواند موجب تشديد تيكهاي عصبي شود.

 

وي در ادامه به نوع ديگري از تيكهاي عصبي اشاره كرد و افزود: برخي ديگر نيز تركيبي از تيك‌هاي حركتي و صوتي هستند كه نوع تيكها موسوم به توره مي‌باشند كه معمولا همراه با تحريك پذيري و وسواس همراه هستند كه مي‌تواند موجب رانده شدن فرد از اجتماع شود و اين واكنشهاي اجتماعي منفي فرد را به افسردگي دچار كند و حتي در بعضي مواقع آنها را به سوي خودكشي نيز سوق مي‌دهد.

 

وي افزود: اين نوع تيك‌هاي عصبي در افراد بيش فعال هم قابل مشاهده هستند.

دكتر دستجردي با بيان اينكه تيك‌ها از نظر سير به گذرا و مزمن تقسيم مي‌شوند در خصوص تيكهاي گذرا توصيه كرد: با توجه به اين كه اين نوع تيكها در 5 تا 8 سالگي ديده مي‌شوند و بعد از چند ماه برطرف مي‌شوند والدين نبايد نسبت به آن حساسيت نشان دهند و مي‌توانند از طريق رفتار درماني به كاهش استرس كودك و درمان وي كمك كنند.

 

وي افزود: تيك‌هاي توره در صورت عدم درمان مي‌توانند به حالتي مزمن در فرد تبديل شده و به جز تيكهاي گذرا در ساير تيكهاي عصبي احتمال بازگشت وجود دارد.

 

وي با بيان اينكه تيك‌هاي عصبي در حالت خواب يا هنگام فعاليت كاهش پيدا مي‌كنند در خصوص درمان اين اختلال اظهار داشت: درمان مي‌تواند از طريق دارو و يا درمان غيردارويي انجام شود كه در درمان دارويي بيمار تحت نظر متخصص مربوطه با دارو درمان را آغاز مي كند و در روش غيردارويي بيمار با رفتار درماني و كنترل اضطراب و استرس خود مي‌تواند بيماري را كنترل و درمان كند.

 

اين روانپزشك در پايان متذكر شد: در بعضي از مواقع لازم است همراه با درمان تيكهاي عصبي به درمان افسردگي و بيش فعالي در فرد بيمار نيز پرداخته شود.

انتهاي پيام

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

یک شنبه 23 مرداد 1390  6:57 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها