0

7 علامت شايع افسردگي

 
ahmadfeiz
ahmadfeiz
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 20214
محل سکونت : تهران

7 علامت شايع افسردگي

افسردگي يكي از بيماري هاي شايع قرن ماست و سازمان جهاني بهداشت هشدار داده است كه اين بيماري رواني بيش از ساير عوامل تهديدكننده حيات جسمي و رواني، انسان ها را در قرن حاضر تهديد مي كند.
علت افسردگي مي تواند عوامل ژنتيكي، استرس زياد، شكست هاي بزرگ در زندگي، از دست دادن و مرگ يكي از نزديكان و عوامل پيچيده ديگر باشد.
وب سايت Healthline گزارشي درباره مهمترين عوامل پيدايش افسردگي منتشر كرده و در آن اشاره كرده است كه ممكن است همه افراد بشر تا حدي دچار يكي از علائم افسردگي زير شده باشند كه نبايد نگراني زيادي به خود راه دهند اما اگر اين علائم به صورت پيوسته در فرد رخ مي دهد بهتر است هر چه زودتر به يك روانشناس يا روانپزشك براي مشاوره مراجعه كند.
1-منفي شدن احساسات
يكي از نشانه هاي بروز افسردگي مي تواند تغيير منفي و بدبينانه ديدگاه فرد نسبت به زندگي باشد، بويژه آنكه احساس نااميدي محض از بروز تغييرات مثبت در زندگي فرد ايجاد شود. معمولا احساس نااميدي از تغييرات مثبت همراه است با احساس بي ارزش بودن، حس تنفر از خود و بي دليل احساس گناهكار بودن. شايد اين حرف ها را زياد بشنويم كه «همه اش تقصير من بود!» يا «كه چي بشه؟! آخرش كه چي؟!»
2- بي علاقگي و از دست دادن انگيزه
افسردگي مي تواند منجر به از دست دادن علايق شخصي فرد نسبت به موضوعاتي شود كه سابقا به آنها عشق مي ورزيده است. بي علاقگي به معاشرت با دوستان، ورزش نكردن، سفر نرفتن و شركت نكردن در فعاليت هاي گروهي هم نشانه هاي ديگري از بروز افسردگي است.
3- خواب زياد و احساس كرختي
يكي از نشانه هاي افسردگي احساس كرختي زياد و بي حوصلگي مفرط است. شخص احساس مي كند مانند باتري خالي شده، كاملا شارژش خالي شده و تمايل براي انجام دادن هيچ كاري ندارد. خواب آلودگي و ماندن طولاني مدت در رختخواب هم مي تواند از نشانه هاي اين بيماري باشد اما افسردگي به نوبه خود مي تواند باعث بيخوابي نيز بشود كه خود عامل كج خلقي و آشفتگي ذهني است.
4- بيقراري و دلهره
بيماري افسردگي لزوما منجر به بي حركتي و كرختي نمي شود و مي تواند به صورت فعاليت زياد داشتن به همراه احساس دلهره و اضطراب خود را نشان دهد. انگاري هر آن ممكن است اتفاقي رخ دهد و فاجعه اي در انتظار شخص افسرده دل نگران است. اين نوع نمايش افسردگي به همراه فعاليت زياد، بيشتر در مردان ديده مي شود. زنان وقتي دچار افسردگي حاد مي شوند تمايل به گوشه نشيني و بي حركتي دارند اما در مردان ديده شده كه هنگام افسردگي حاد معاشرتي شده و به صورت بيمارگونه اي فعاليت مي كنند.
5- اختلال وزن بدن
شخصي كه دچار افسردگي حاد شده ممكن است به علت پرخوري مفرط يا بي اشتهايي كاذب دچار افزايش و كاهش وزن به صورت پيوسته باشد. اگر شخص بدون اينكه احساس گرسنگي كند تمايل به خوردن غذاي زيادي دارد و يا هنگام احساس گرسنگي مفرط تمايلي به خوردن غذا پيدا نمي كند نشانه اي از افسردگي در وي ديده مي شود.
6- احساسات غيرقابل كنترل
يك لحظه احساس عصبانيت و انفجار و لحظه اي ديگر بي اختيار گريستن. نداشتن كنترل بر روي بروز احساسات نشانه اي از ابتلاي فرد به بيماري افسردگي است.
7- فكر كردن به مرگ
فكر كردن به مرگ و خودكشي يكي از علائم مشهور افسردگي است. كسي كه اقدام به خودكشي مي كند يقينا افسرده است و كساني كه دائما به مردن و مرگ فكر مي كنند نيز به احتمال زياد افراد افسرده اي هستند.

پیامبر (ص): صبر اگر به بیقراری رسید دعا مستجاب می شود.

عزیز ما قرنهاست که چشم انتظار به ما دارد!

یک شنبه 23 مرداد 1390  2:15 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها