0

توجيه پي درپي رسوايي هاي دولت انگليس طشت رسوايي بي بي سي را از بام انداخت

 
ahmadfeiz
ahmadfeiz
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 20214
محل سکونت : تهران

توجيه پي درپي رسوايي هاي دولت انگليس طشت رسوايي بي بي سي را از بام انداخت

همزمان با فرا گير شدن اعتراضات اجتماعي نسبت به فقر و محروميت در انگليس رسانه هاي غربي با اتخاذ رويكردي جهت دار سعي در وارونه نشان دادن حقايق اعتراض هاي مردم فقير انگليس دارند.
اگرچه بسياري در ايران وقايع انگليس را پژواك توطئه اين كشور عليه جمهوري اسلامي ايران در دو سال گذشته مي دانند و عقيده دارند كه خداوند مكر مكاران را به خود آنها برگرداند اما آنچه كه اوضاع انگليس را شايسته ارزيابي و تحليل كرده است استفاده گسترده رسانه هاي مدعي اطلاع رساني شفاف و بدون جانبداري از تاكتيك هاي «فريب» «جابجايي مفاهيم» و «برچسب زني» بر مخالفان و معترضان است.
آشوبگران در لندن
معترضان در...
شبكه بي بي سي در ميان رسانه هاي انگليسي پيش قراول حمايت از دولت در مقابل معترضان است و تلاش دارد تا معترضان را عده اي اراذل و اوباش نشان دهد كه در حال غارت شهر لندن هستند.
بي بي سي بارها از تيتر «آشوب در لندن» براي گزارش حوادث لندن انتخاب كرده و تنها تصاويري از سرقت مغازه ها را نشان مي دهد.
همزمان با تشديد بحران امنيتي در لندن شبكه بي بي سي و اقمار وابسته به آن در تلاشي رسوا نه تنها اخبار اين تحولات را بايكوت نكردند بلكه اين حوادث را به طور گسترده اي پوشش دادند و سعي كردند با بمباران خبري و خبرسازي افكار عمومي انگليس را گمراه كنند.
اين شبكه در تاكتيكي نوين با ارائه انبوهي از اخبار آشوب گونه در لندن موجي گسترده از خبرسازي راه انداخت تا در ميان اين اخبار حوادث واقعي و اخبار اصلي تحولات را مخفي كند و بيش از پيش به حاشيه هاي ناآرامي هاي لندن مي پردازد و در اين شرايط مخاطب چنين گمان مي كند كه از تمام ابعاد بحران آگاه است ولي اين در حالي است كه از بحران به شكلي مناسب آگاه نيستند.
مقايسه دو گزارش
بي بي سي فارسي در 18 مرداد خبري با عنوان سومين شب آشوب در لندن به گسترش ناآرامي به شهرهاي ديگر منتشر كرد كه در ابتداي اين خبر چنين نوشته شده بود: «در پي گسترش ناآرامي در محله هاي مختلف لندن، پليس ضدشورش در بخش هاي مختلف اين شهر مستقر شده است و ماموران آتش نشاني در حال اطفاي آتش سوزي هاي ايجاد شده به وسيله آشوبگران هستند.
گزارشگر در اين خبر بيش از 8 بار از كلمه آشوب گر استفاده كرده است. اما در دو سال گذشته در ايران عده اي معدود در برخي از خيابان هاي تهران اقدام به آتش زدن اتوبوس ها و اماكن عمومي مي نمودند كه حتي يك بار صداي انگليس براي آنها از برچسب آشوبگر استفاده نكرد! اما گزارشگر بي بي سي آن زمان تظاهركنندگان ايران را معترض ناميد و در گزارش 25 خرداد 88 در بي بي سي فارسي نوشت: هر چند قرار بود راهپيمايي معترضان به نتيجه دهمين دوره انتخابات رياست جمهوري تنها به مسير بين ميادين انقلاب و آزادي تهران محدود شود، اما اخباري مبني بر گسترش مسير به خيابان هاي اطراف نيز شنيده شد.
همراهي رسانه هاي غربي
با دولت انگليس
با وجود اينكه امپراطوري رسانه اي غرب در ناآرامي هاي دو سال گذشته ايران تلاش مي كرد كه اوضاع را متشنج تر نمايند، در اين حادثه پشت به پليس قرار گرفته و لنز دوربين را رو به معترضان قرار داده اند تا اعمال و رفتار آنان غيرقانوني و آشوب گرانه به نمايش درآيد و به كمك پليس اعتراضات را سركوب نمايند.
در ذيل به گزارش هاي منابع خبري غرب در مورد نحوه پوشش اخبار اين اعتراضات توجه كنيد.
بي بي سي در گزارشي مي گويد؛ «يكشنبه شب نيز گروه هاي تبهكار در لندن دست به غارت مغازه ها زدند اما اين غارت در مقايسه با خشونت هاي اتفاق افتاد در شنبه شب، كمتر بود.
بنابراين گزارش، يكشنبه شب نيز پليس لندن به شدت مراقب اوضاع بود و در حالت آماده باش قرار داشت. بعدازظهر به پليس لندن گزارش داده شد كه تعدادي از جوانان در شمال تاتنهام مشغول شكستن شيشه هاي چند مغازه و تلاش براي غارت آنها هستند. در درگيري با اين افراد، يك خودروي پليس نيز آسيب ديد.»
ما در اين گزارش شاهد اين هستيم كه اين شبكه موجي از اخبار را به شكل كوتاه و ممتد ذكر كرده ولي به جزئيات كمتر پرداخته و كمتر از اصل ناآرامي در پايتخت انگليس با اخبار مرتبط سخن مي گويد.
خبرنگار بي بي سي در گزارشي از لندن به مناطق خوش نشين اين شهر رفته و به دنبال القاء اين نكته بود كه اوضاع در اين شهر همچنان آرام است.
ديگر رسانه هاي غربي نيز در تغيير جريان خبري درباره تحولات كنوني در انگليس مسيري شبيه به بي بي سي دارند البته تاكتيك آنها با بي بي سي متفاوت است و سعي دارند اين خبر را از صدر اخبار خارج كرده و تاكيد كنند كه آشوب در لندن مسئله حادي نيست.
شبكه خبري فرانس 24 در گزارشي با اشاره به اينكه اكنون آرامش به لندن بازگشته مدعي شد كه پليس اوضاع را تحت كنترل دارد و مردم واقعي افراد به جز معترضان هستند.
اين شبكه در گزارش خود بر آرام بودن اوضاع تاكيد كرد، اين در حالي است كه منابع خبري گزارش داده اند كه اعتراض ها علاوه بر لندن به ديگر شهرهاي انگليس نيز سرايت كرده است.
فرانس 24 اعتراض در لندن را سرقت و غارت اموال مردم توصيف و تصريح مي كند كه نيروهاي ويژه امنيتي در حال حمايت از اماكن عمومي هستند و مردم اين اقدامات را رد مي كنند و مردم پليس را ياري مي دهند.
تلويزيون الجزيره نيز همسو با ديگر رسانه هاي حامي غربي حوادث جاري در لندن را راهزني مي داند و گزارشي از همكاري مردم جارو به دست پخش مي كند كه براي كمك به بازسازي دوباره شهر وارد عمل شده اند.
شبكه سي ان ان نيز رويكردي شبيه به ديگر رسانه هاي غربي دارد و اوضاع جاري در لندن را غارت اين شهر توسط اشرار معرفي مي كند.
اين شبكه با تبليغ توان نيروي پليس سعي در ترساندن معترضان مي كند و تلاش دارد تا اين بحران را مختص به مهاجران بداند.
تلويزيون يورونيوز نيز خبر بحران جاري در لندن را نوعي غارت عمومي نشان دهد كه مهاجران آسيايي و آفريقايي آن را سازماندهي كرده اند، اين در حالي است كه تصاوير حاكي از آن است كه هرچند افراد سياه پوست در اين تظاهرات حضور دارند ولي تعداد زيادي از افراد معترض انگليس تبارهايي هستند كه شباهتي به مردم آسيايي ندارند.
بسياري از رسانه ها تلاش دارند تا اعتراض هاي مردم كنوني در انگليس را به فرزندان مهاجران فقير در برخي محله هاي لندن منتسب كنند ولي با فراگير شدن اين بحران مي توان ادعا كرد كه اين تلاش بي نتيجه خواهد بود.
شبكه خبري العربيه در گزارشي از گسترش اعتراضات در انگليس از لندن به چند شهر ديگر، تلاش كرد اين اعتراضات را آشوبگري تعدادي نوجوان انگليسي جلوه دهد كه بدون درخواستي معين اقدام به اغتشاش مي كنند.
اين شبكه خبري بدون اشاره به خواسته هاي حقيقي مردم و جوانان معترض انگليسي اعلام كرد شماري از جوانان مغازه ها و فروشگاه ها را به همراه تعدادي خودرو به آتش كشيده اند و پليس لندن براي رويارويي با اغتشاش بيشتر آماده مي شود.
العربيه با جانبداري كامل از پليس و دولت انگليس تلاش كرد اعتراض جوانان معترض اين كشور را فقط «آتش زدن خودروها و غارت فروشگاه ها» جلوه بدهد به همين دليل به نقل از فردي به نام عادل درويش كه وي را روزنامه نگار عرب مقيم لندن معرفي كرد، مدعي شد: آنچه در انگليس روي مي دهد اعتراض سازماندهي شده نيست و هيچ درخواست روشني ندارد.

پیامبر (ص): صبر اگر به بیقراری رسید دعا مستجاب می شود.

عزیز ما قرنهاست که چشم انتظار به ما دارد!

یک شنبه 23 مرداد 1390  1:57 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها