0

با اذعان به شكست راهبرد آمريكا رسانه هاي خارجي : ايران برنده تحولات منطقه است

 
ahmadfeiz
ahmadfeiz
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 20214
محل سکونت : تهران

با اذعان به شكست راهبرد آمريكا رسانه هاي خارجي : ايران برنده تحولات منطقه است

شكست هاي راهبردي و تاكتيكي آمريكا در عراق، افغانستان و منطقه كارشناسان مسائل سياسي را با اين سؤال مواجه كرده است كه برنده آينده اين تحولات در خاورميانه و منطقه كيست؟
مقامات آمريكايي به روشني پاسخ اين سؤال را مي دانند و به خاطر همين با يك جمع و تفريق ساده به دنبال آن هستند كه ارتباط هاي قومي، ديني، تاريخي و مردمي كشورهاي ايران، عراق، افغانستان و سوريه را مخدوش كنند.
در اين زمينه آمريكا در ساليان گذشته اين سياست را دنبال كرده است كه نقش پررنگ و برجسته اي را به ايران در زمينه ناآرامي هاي منطقه اي بدهد اما نتيجه آن شده است كه آمريكايي ها بارها اعتراف كرده اند كه نفوذ ايران در منطقه بيشتر شده است.
جنگ رواني عليه ايران و عراق
نيروهاي آمريكا با نمايش هاي دروغين درصدد مستندسازي آنچه دخالت ايران در عراق مي نامند هستند، آنها علت ناكامي خود را در عراق دخالت ايران مي دانند. در اين زمينه تلويزيون فرانس24 مي گويد: نيروهاي آمريكايي مستقر در عراق با جمع آوري نمونه سلاح هاي استفاده شده توسط شبه نظاميان عراقي عليه نيروهاي خود تلاش مي كنند انفجارهاي عراق را به ايران نسبت دهند. در اين حال يك مقام پارلماني عراق به اين شبكه تلويزيوني مي گويد: به نظر مي رسد آمريكايي ها با مطرح كردن چنين موضوعي به دنبال بهانه اي براي ماندن حضور نظامي خود در عراق هستند.
فرانس 24 در ادامه مي گويد: در حالي كه زمان زيادي به پايان حضور نظاميان آمريكايي در عراق نمانده است، نفوذ ايران در اين كشور پنتاگون را به شدت نگران كرده است!
نظم پس از ابرقدرتي آمريكا
روزنامه ديلي استار در مقاله اي با اشاره به دو حمله جداگانه آمريكا به عراق و شكست هاي آمريكا در حمله به عراق و افغانستان نوشت كه آمريكا براي كسب اين تجربيات بهاي سنگيني پرداخته است، اين جنگ هيچ دستاورد استراتژيكي براي آمريكا نداشت، اشتباه استراتژيك آمريكا يعني اشغال بي رحمانه عراق و افغانستان توسط آمريكا وجهه اين كشور در اذهان اكثريت اعراب و مسلمانان تخريب شده است.
اتحاد شيعياني كه آمريكا
از آنها هراس داشت
ديلي استار در ادامه در مورد ظهور نظم پس از ابرقدرتي آمريكا مي نويسد: براي بيش از دو دهه، صدام از طرف آمريكا وظيفه داشت كه انقلاب اسلامي را محدود كند و رئيس جمهور بوش (پدر) هم بلافاصله پس از اولين حمله آمريكا به عراق در سال 1991 به كردها و شيعياني كه بر ضد صدام شورش كرده بودند خيانت كرد زيرا براي كنترل ايران و رام كردن شيعيان عراق كه متحدان ايران به حساب مي آمدند به صدام نياز داشت. ديلي استار افزود: پس از پايان ابرقدرتي آمريكا براي دو كشور ايران و عراق فرصت قدرت نمايي حاصل مي شود.
اتحاد سوريه، عراق، ايران
و مردم بحرين
ارتباط گرم منطقه اي دولتهاي سوريه، عراق و ايران، آمريكا را به شدت نگران كرده است.
روزنامه نيويورك تايمز در مطلبي با عنوان نخست وزير عراق با ترغيب ايران از سوريه حمايت مي كند، حمايت عراق از سوريه را زير سؤال برد و نوشت: در حالي كه سران جهان عرب و ديگر كشورها سركوب خشونت بار معترضان در سوريه به دست بشار اسد رئيس جمهور اين كشور را محكوم مي كنند، نوري مالكي، نخست وزير عراق لحن بسيار دوستانه اي به خود گرفته است و از تظاهركنندگان مي خواهد در كشور خرابكاري نكنند و حتي يك هيئت رسمي از سوريه را نيز پذيرفته است. حمايت مالكي از اسد نشان مي دهد كه جايگاه عراق در خاورميانه تا چه حد به سمت محوري كه تحت هدايت ايران است تغيير كرده است.
اين روزنامه در ادامه به حمايت از دولت عراق از بحرين مي پردازد و مي نويسد: زماني كه دولت بحرين يك جنبش طرفدار دموكراسي را در ميان اكثريت شيعه خاموش كرد اعضاي ائتلاف مالكي در اعتراض به سركوب مردم بحرين از جلسه پارلمان خارج شدند و يك كشتي آذوقه براي تظاهركنندگان فرستادند و از دولت آن كشور خواستند از قدرت كناره گيري كند.
سوريه سقوط نخواهد كرد
روزنامه آسيا تايمز در مقاله اي با نگرش آمريكايي به جانبداري از ناآرامي از حوادث سوريه پرداخته و نوشته است: بحران سوريه را مي توان نبرد سني ها و شيعيان براي جمهوري عرب ناميد، همان قصه هميشگي هلال شيعي، يعني تلاش براي منزوي كردن ايران و تعصب سني ها بر ضد شيعيان.
اين روزنامه در ادامه به نقش نيابتي عربستان از آمريكا در سوريه و بحرين اشاره مي كند و مي نويسد: در حالي كه عربستان به گروه هاي مخالف حكومت بشار اسد كمك مالي مي كند در سركوب معترضان طرفدار دموكراسي در بحرين به حكومت اين كشور كمك مي كند، موضع تركيه خيلي ظريف تر است اكثريت اعضاي حزب حاكم عدالت و توسعه سني هستند اما در عين حال بايد هوشيار باشند كه دست كم 20 درصد از ترك ها شيعه هستند و با شيعيان سوريه در قرابت هستند.
آسيا تايمز در ادامه موارد زير را نقاط قوت دولت سوريه مي داند.
1- دستگاه هاي امنيتي و نظامي كاملا پشت اسد ايستاده اند.
2- اقليت هاي سوريه نيز كه 25 درصد جمعيت اين كشور را تشكيل مي دهند كاملا از بنيادگراهاي سني وحشت دارند.
3- سني هاي سكولار هم نگرانند كه تغيير حكومت در نهايت به تصاحب حكومت توسط اسلام گراها و هرج و مرج منجر شود.
4- اكثريت مردم سوريه از بشار اسد حمايت مي كنند.
5- شرايط براي حضور ناتو در سوريه همانند ليبي مهيا نمي باشد.
6- روسيه و چين آشكارا اعلام كرده اند كه به هيچ قطعنامه اي عليه حضور نظامي ناتو در سوريه راي نخواهند داد.
7- دليلي ندارد كه غرب بخواهد به عنوان كمك هاي بشردوستانه در سوريه مداخله كند چون بحران انساني در اين كشور نظير آنچه در كشورهاي خودشان هست، روي نداده است.
جوسازي رسانه اي عليه سوريه
پايگاه اينترنتي گلوبال ريسرچ در گزارشي از دروغ هاي رسانه اي امپراطوري رسانه اي غرب عليه دولت و مردم سوريه منتشر كرد و نوشت: بيست و نهم مارس گذشته اجتماع گسترده اي از هواداران رئيس جمهور سوريه را در حماه ديدم، گروهي چندهزار نفري از تمامي اعضاي خانواده زنان و مرداني كه به همراه فرزندانشان در خيابان ها حضور يافته بودند. خيابان ها مملو از جمعيت بود و برايم بسيار حيرت آور بود كه شبكه الجزيره اين اجتماع گسترده را كه به هواداري رئيس جمهور برگزار شده بود به گونه اي بر ضد وي پوشش خبري داد، برايم بسيار تعجب آور است كه در پايگاه هاي اينترنتي اسرائيلي عكس ها و تصاوير ويديويي حاميان رئيس جمهور با اين عنوان كه آنها مخالف حكومت هستند درج شده است. در اين مقاله به نمونه هاي متعددي از دستكاري در عكس، انتشار فيلم هاي جعلي و حتي انتشار اخبار ساختگي توسط خبرگزاري هاي بين المللي مثل رويترز براي تخريب دولت اسد پرده برمي دارد.
گلوبال ريسرچ در ادامه مي افزايد: هيلاري كلينتون گفته است كه اگر سوريه روابط خود را با ايران قطع كند و از حمايت جنبش اسلامي حزب الله و حماس دست بردارد اعتراضات در اين كشور متوقف خواهد شد.
آنچه كه پيداست اين است كه آمريكا از افغانستان تا سوريه به دنبال آن است كه با جنگ رواني و امتيازهاي رسانه اي فضا را براي حضور ايران در منطقه تنگ تر كند.

پیامبر (ص): صبر اگر به بیقراری رسید دعا مستجاب می شود.

عزیز ما قرنهاست که چشم انتظار به ما دارد!

یک شنبه 23 مرداد 1390  1:55 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها