0

پرده برداري از راز استاكس نت در تپه هاي تل آويو- حيفا

 
ahmadfeiz
ahmadfeiz
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1390 
تعداد پست ها : 20214
محل سکونت : تهران

پرده برداري از راز استاكس نت در تپه هاي تل آويو- حيفا

هفته نامه آلماني اشپيگل در گزارشي از نحوه ساخت ويروس استاكس نت براي تخريب فعاليت هاي هسته اي ايران آن را طرحي از جانب سازمان جاسوسي موساد دانست.
اين هفته نامه كه سابقه فعاليت آن نشان مي دهد كه دسترسي ويژه اي به منابع جاسوسي و اطلاعاتي دارد در آخرين شماره خود پرده از رازهاي سازمان جاسوسي موساد در ساخت اين ويروس برداشت.
اشپيگل ايده ساخت استاكس نت را مصادف با آخرين روزهاي رياست مئير داگان رئيس سابق موساد بر اين سازمان جاسوسي كه بر فراز تپه هاي جاده تل آويو- حيفا قرار دارد ارزيابي مي كند و مي نويسد: در آخرين روز رياست مئير داگان، قرار بود در جمع خبرنگاران در تپه تل آويو- حيفا با حضور وي فرايند مبارزه موساد با برنامه اتمي ايران كه به عنوان يادگاري از داگان برجاي مانده بود به نوعي رسانه اي و مستندسازي شود و وي در اين ديدار تلويحا به عمليات سايبري اشاره كرد بي آنكه نامي از استاكس نت بياورد.
اين مجله آلماني در ادامه هدف از طراحي استاكس نت را مقابله با ايران در فضاي مجازي به جاي فضاي متعارف و حقيقي مي داند و به راهبردهاي داگان در اين زمينه اشاره مي كند و مي نويسد: «در آن دعوت، مئير داگان با تمام قوا در مورد خطرات احتمالي حمله نظامي به ايران سخن گفت و اظهار داشت: هرگونه حمله به ايران، منطقه از جمله حزب الله لبنان، حماس فلسطين و احتمالا سوريه را به آتش خواهد كشيد. رئيس در شرف خداحافظي موساد سپس اين استنباط را كه حمله نظامي مي تواند برنامه اتمي ايران را متوقف كند، اشتباه دانست و ابراز داشت: اين حمله، تنها مي تواند بطور موقتي، ادامه برنامه اتمي ايران را آهسته و كند كند. به همين علت بود كه رئيس سابق موساد، به شدت مخالف بمباران (هوايي) تاسيسات اتمي ايران بود.»
اشپيگل در ادامه با اشاره به رد پاي عاملين اين ويروس پس از ناپديدشدن مي نويسد: در آن زمان افرادي كه استاكس نت را هدايت مي كردند پس از فعال سازي متواري و ناپديد شدند اما دست كم شركت سايمنتك توانست ردپايي كه عاملان اين ويروس از خود بجا گذاشته بودند دنبال كند.
اين هفته نامه آلماني سپس به مصاحبه با دو هكر پرداخته كه تاييد مي كنند در فرايند نگارش استاكس نت براي رژيم صهيونيستي مشاركت داشته اند.
در ادامه اين گزارش اين جنگ سايبري را يك جنگ يهودي دانسته و نوشته است: اين ويروس زماني متوقف مي شود كه حجم آن به ارزش 19790509 برسد. به اعتقاد كارشناسان شركت سايمنتك: اين، نوعي كد (برنامه نويسي رايانه اي) است. تاريخي كه براي اين كد درنظر گرفته شده است، نهم مه سال 1979 است كه مصادف با روز اعدام حبيب القائيان، بازرگان يهودي ساكن تهران است.
اشپيگل هزينه هاي صرف شده انساني و مالي را براي اين ويروس اين گونه برآورد كرده است.
نتايج تجزيه و تحليل هاي انجام شده از سوي آژانس جاسوسي و اطلاعات اروپا با طبقه بندي سري كه به رويت هفته نامه آلماني اشپيگل نيز رسيد نشان داد احتمالا براي توسعه ويروس استاكس نت، يك برنامه نويس، دست كم سه سال با يك هزينه چند ده ميليوني بكارگيري شده است. در همين حال شركت سايمنتك نيز به سهم خود معتقد است فقط انجام آزمونها و تست هاي لازم در تاسيسات شبيه سازي شده (اتمي) به پنج تا ده برنامه نويس به مدت شش ماه نياز داشته اند.»
اين هفته نامه با اشاره به تاثيرات جهاني استاكس نت مي نويسد: «ويروس استاكس نت، نگاه جهان را به حملات ديجيتال بطور اساسي و بنيادين تغيير داد. دولت آمريكا به تازگي، دكترين جديدي را در خصوص جنگ سايبري تعريف كرده است كه يك حمله سايبري را به عنوان يك جنگ متعارف قلمداد مي كند. روبرتا استمپفلاي از اداره امنيت داخلي آمريكا هفته گذشته در خصوص كد استاكس نت كه اكنون براي همگان، هويدا و در دسترس شده است، هشدار داد: اين امكان وجود دارد كه برخي برنامه نويسان و هكرهاي مقلد و دنباله رو بتوانند از اين ويروس (براي خرابكاري هاي بعدي شان) الهام گيرند.»

پیامبر (ص): صبر اگر به بیقراری رسید دعا مستجاب می شود.

عزیز ما قرنهاست که چشم انتظار به ما دارد!

یک شنبه 23 مرداد 1390  1:30 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها