0

ديابتي‌هاي تحت درمان با انسولين ترجيحا از روزه‌داري اجتناب كنند

 
hasantaleb
hasantaleb
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : شهریور 1387 
تعداد پست ها : 58933
محل سکونت : اصفهان

ديابتي‌هاي تحت درمان با انسولين ترجيحا از روزه‌داري اجتناب كنند

دبيرعلمي كنگره بين‌المللي بيماريهاي غدد درون ريز و متابوليسم با تاكيد بر اين كه بيماري ديابت يكي از شايع‌ترين بيماري‌هاي غدد درون ريز و متابوليسم است به بيماران ديابتيك كه تحت كنترل مناسبي نيستند و يا تحت درمان با انسولين هستند توصيه كرد از روزه‌داري اجتناب كنند.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، دكتر حسين دلشاد دبيرعلمي اين كنگره و متخصص داخلي و فوق تخصصي غدد داخلي و متابوليسم با بيان اين كه شايع‌ترين بيماري‌هاي غدد درون ريز و متابوليسم، ديابت قندي و تيروئيد هستند، اظهار كرد: بيماري ديابت كه به صورت يك اپيدمي جهاني درآمده است در حال حاضر جمعيتي بالغ بر250 ميليون نفر در جهان را شامل مي‌شود.

وي افزود: حدود شش تا هفت درصد افراد بالاي 20 سال كشورمان مبتلا به بيماري ديابت نوع دو هستند كه در دوره بلوغ و بعد از آن بيماريشان تظاهر پيدا مي‌كند. حدود 10 درصد بيماران ديابتي، مبتلا به ديابت نوع يك هستند كه در دوره كودكي و نوجواني بروز پيدا مي‌كند.

دكتر دلشاد با بيان اينكه چاقي، پرخوري، زندگي بدون تحرك و استعداد ژنتيكي افراد مهمترين عوامل ابتلا به ديابت نوع 2 محسوب مي‌شوند، تصريح كرد: بيماري ديابت عمدتا به صورت افزايش قند خون بروز پيدا مي‌كند و به دنبال آن، بيمار دچار علايمي مي‌شود كه شامل پرنوشي، پرادراري و كاهش وزن خواهد بود.

وي افزود: متاسفانه نيمي از بيماران ديابتيك از بيماري خود مطلع نيستند يعني بيماري در نيمي از افراد بدون علامت است و اين بيماران زماني مورد تشخيص قرار داده مي‌شوند كه دچار يكي از عوارض مزمن ديابت شده باشند.

دبير علمي كنگره بيماري‌هاي غدد درون ريز و متابوليسم افزود: مهمترين عوارض مزمن ديابت، گرفتاري عروق كوچك و بزرگ در بدن است كه به صورت گرفتاري شبكيه چشم بروز پيدا مي‌كند و منجر به اختلال ديد و در نهايت كوري مي‌شود. همچنين اين بيماران دچار اختلال كليوي شده كه منجر به نارسايي كليه مي‌شود.

وي تصريح كرد: درگيري عروق بزرگ قلب كه منجر به سكته‌هاي قلبي شده و درگيري عروق بزرگ مغز كه منجر به سكته‌هاي مغزي مي‌شود از جمله عوارض مزمن بيماري ديابت هستند. همچنين درگيري عروق بزرگ بخصوص در اندام‌هاي تحتاني كه منجر به زخم پاي ديابتي شده و در خيلي از موارد منجر به قطع اندام مي‌شود از ديگر عوارض مزمن ديابت به شمار مي‌رود. چنانچه بيماري ديابت به موقع تشخيص داده نشود و بيمار به خوبي كنترل نشود دچار اين عوارض مزمن خواهد شد.

دكتر دلشاد توصيه كرد: تغيير شيوه زندگي يعني اجتناب از پرخوري، مصرف غذاهاي پرانرژي مانند بسياري از شيرينجات يا فست فودها كه منجر به افزايش وزن مي‌شود كه مهمترين عوامل پيشگيري كننده از بروز ديابت در افراد مستعد محسوب مي‌شوند. در صورت بروز ديابت و تشخيص به موقع آن مي‌توان با مصرف دارو، قند خون بيمار را در حد مطلوبي كنترل كرد و از بروز عوارض ديابت پيشگيري كرد.

وي ادامه داد: كنترل مطلوب قند خون مانع بروز عوارض مزمن ديابت مي‌شود و در حقيقت يك زندگي و طول عمر طبيعي را به بيمار برمي‌گرداند. چنانچه بيمار ديابتي مبتلا به ديابت نوع دو بوده و با رعايت رژيم غذايي، انجام فعاليت جسمي و مصرف داروهاي خوراكي ضد ديابت، قند خون آن قابل كنترل نباشد بيمار نياز به تزريق انسولين پيدا مي‌كند. بيماران ديابتي مبتلا به ديابت نوع يك براي درمان نياز به انسولين داشته و مصرف داروهاي خوراكي ضد ديابت درا ين گروه از بيماران تاثيري ندارد.

به گفته وي در حال حاضر درمانهاي جديدي هم براي درمان ديابت شامل پيوند گلبول‌هاي سازنده انسولين، پيوند سلولهاي بنيادي مطرح است كه تاكنون در مرحله تحقيقات به سر مي‌برند.

اين فوق تخصص غدد داخلي و متابوليسم درباره بيماراني كه اصرار به روزه‌داري در ماه مبارك رمضان دارند، گفت: به بيماران ديابتي كه اخيرا بيماري آنها تشخيص داده شده و هنوز كنترل قندخون مناسبي ندارند و بيماران مبتلا به ديابت نوع يك كه تحت درمان با انسولين هستند توصيه مي‌شود از روزه‌داري اجتناب نمايند. همچنين بيمار ديابتي كه دچار عوارض مزمن ديابت شده و يا بيماراني كه چندين نوع قرص ضد ديابت مصرف مي‌كنند بهتر است كه از روزه‌داري پرهيز كنند اما در ساير موارد براي مثال بيماري كه قندخون وي در يك يا دو نوبت مصرف قرص يا با مصرف مقدار كم انسولين قابل كنترل است و داراي عوارض ديابت نيستند روزه‌داري براي آنها بلامانع است.

نهمين كنگره بيماريهاي غدد درون ريز و متابوليسم به همت انجمن متخصصان غدددرون ريز و متابوليسم ايران و پژوهشكده علوم غدد درون ريز و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در روزهاي بيست و چهارم تا بيست و هفتم آبان ماه سال جاري در محل مركز همايش‌هاي بين‌المللي دانشگاه شهيد بهشتي برگزار مي‌شود.

به گفته وي، علاقمندان جهت شركت در اين كنگره مي‌توانند با مراجعه به سايت www.iced2011.com تا نيمه شهريور ماه سال جاري مقالات خود را ارسال كنند.

عالم محضر خداست درمحضر خدا گناه نکنید حضرت امام (ره)

شنبه 22 مرداد 1390  10:47 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها