0

قلعه ضحاک جهاني مي شود

 
Mehdi900
Mehdi900
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 6667
محل سکونت : بوشهر

قلعه ضحاک جهاني مي شود

رئيس ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي از تشکيل پرونده قلعه ضحاک براي ثبت جهاني در يونسکو خبر داد.
           
 

به گزارش خبرنگارباشگاه خبرنگاران، به نقل از روابط عمومی ميراث فرهنگی و گردشگری استان ، تراب محمدي افزود: قلعه ضحاک هشترود تنها اثر پابرجاي به جا مانده از دوره اشکاني در شمالغرب کشور است و مرمت اين اثر تاريخي توسط کارشناسان ميراث فرهنگي در بهترين وضعيت ادامه دارد.

 محمدي يادآور شد: هرچند بناي فعلي متعلق به دوره اشکاني است اما يافته ها حاکي از آن است که از هزاره دوم قبل از ميلاد تا دوره تيموري در اين قلعه سکونت بوده است.

وي تصريح کرد: اين قلعه زيبا، داراي معماري آجري با پايه هاي خشتي و سنگ با ملات گچ است که مرمت و حفاري در آن ادامه دارد و هر سال به کشفيات جديدي در آن مي رسيم.

رئيس ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي اظهار داشت: سايت موزه قلعه ضحاک نيز راه اندازي شده و اشيا به دست آمده از کاوش ها براي نمايش عمومي در آن قرار گرفته است.

محمدي همچنين افزود: خدمات اقامتي و توريستي نيز به منظور فراهم آوردن هر چه بيشتر امکانات رفاهي براي گردشگران در اين منطقه تدارک ديده شده است.

محمدي با اشاره به تامين زير ساخت هاي مورد نياز تا ورودي قلعه افزود: براي تسهيل سرمايه گذاري در اين عرصه،‌ هشت درصد يارانه براي تسهيلات بانکي به سرمايه‌گذاران اختصاص مي‌يابد.

وي به مطالعات طرح جامع قلعه ضحاک، راه‌اندازي موزه در محل قلعه ضحاک با همکاري بخش خصوصي را از اهم اولويت هاي سازمان ميراث فرهنگي استان اعلام کرد.

اين مسئول همچنين از جذب 20 هزار ميليارد ريال سرمايه‌گذاري طي دو سال اخير در حوزه گردشگري خبر داد و ابراز داشت: قدم‌هاي مثبت دولت نهم و دهم در زمينه گردشگري و همچنين جذب سرمايه‌گذاري‌هاي قابل توجه در استان از گام‌هاي مهم و اساسي در پيشرفت صنعت گردشگري آذربايجان شرقي به حساب مي‌آيد.

قلعه ضحاک (آژدهاک) يا داش قلعه در 28 کيلومتري‌ شرق‌ عجب‌شير و در ساحل شرقي درياچه اروميه و در 95 کيلومتري جنوب تبريز قراردارد.

قلعه ضحاک با بيش از 3000 سال قدمت بر فراز کوه منفرد، از مکان‌هاي مهم اقوام مانايي و مادها بوده است. اين قلعه در نزديکي شهرستان عجب شير در استان آذربايجان و يکي از مکان‌هاي ديدني است که در ارتفاع 2300 متري از بستر رودخانه قلعه قرار گرفته است.

اين‌ قلعه‌ از تاراج‌ و کندوکاوهاي‌ غيرمجاز در امان‌ نبوده‌ و فضاي‌ اطراف‌ قلعه‌ پوشيده‌ از حفره‌هايي‌ است‌ که‌ توسط‌ غارتگران‌ براي‌ بدست‌ آوردن‌ عتيقه‌، زير و رو شده‌ است‌.

شهرستان هشترود در فاصله 133 کيلومتري تبريز قرار گرفته که وجود محوطه هاي باستاني فراوان مبين ارزش هاي تاريخي و سابقه تمدني اين منطقه به شمار مي رود.

قلعه ضحاک، بقعه بايزيد بسطامي و مسجد جامع هشترود در زمره شاخص ترين آثار اين شهرستان هستند./گ

« سعادتمند کسی است که از هر اشتباه و خطایی که از او سر می زند، تجربه ای جدید به دست آورد »
سقراط

شنبه 22 مرداد 1390  9:17 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها