0

با حضور استاندار گيلان و مسوولان سازمان چاي كشور؛

 
Mehdi900
Mehdi900
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1389 
تعداد پست ها : 6667
محل سکونت : بوشهر

با حضور استاندار گيلان و مسوولان سازمان چاي كشور؛

لاهيجان// چاي سنواتي باقيمانده در انبارهاي كشور امحا شد
به دنبال ابلاغ تصميمات كارگروه برنج و چاي كشور كه به رياست معاون اول رييس جمهوري تشكيل شده بود، شامگاه پنجشنبه و طي مراسمي با حضور نماينده عالي دولت در گيلان و مسوولان سازمان چاي كشور، چاي سنواتي باقيمانده در انبارهاي كشور امحا شد.
           
 

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ مهدي سعادتي در مراسم امحاي چهار هزار و 700 تن چاي سنواتي در انبار بازكياگوراب شهرستان لاهيجان و تبديل آنها به كمپوست چاي با تأكيد بر ضرورت بهزراعي و بهن‍ژادي باغات چاي اظهار داشت: با انجام تحقيقاتي كارشناسانه و عمليات بهزراعي و بهن‍ژادي، ميزان توليد چاي درجه يك افزايش خواهد يافت.
وي چاي را يكي از محصولات مهم و استراتژيك كشور خواند و با يادآوري رتبه نخست استان گيلان در توليد چاي افزود: با پيگيري ستاد راهبردي چاي و اهتمام دولت خدمتگزار براي رفع دغدغه هاي چايكاران، تصميمات خوبي از سوي كارگروه برنج و چاي كشور كه به رياست معاون اول رييس جمهور تشكيل شد، اتخاذ گرديد.
استاندار گيلان اقدام شجاعانه دولت در احياي سازمان چاي را ستود و ادامه داد: چاي سنواتي موجود در انبارها، باعث شده بود كه چاي توليد داخلي به فروش نرود و با توجه به عمر مفيد نگهداري سه ساله چاي، تصميم كارگروه برنج و چاي براي امحاي چاي سنواتي اقدام خوبي در رفع مشكلات پيش روي اين صنعت محسوب مي شود.
وي بر لزوم شناسنامه دار كردن باغات چاي تأكيد و خاطرنشان كرد: تيم نظارتي ويژه اي براي كنترل اجرايي شدن مصوبات دولت در خصوص چاي تشكيل شده كه اين امر موجب ايجاد رقابت بين كشاورزان و سنديكاي چايكاران و تشويق آنها به توليد چاي خوب و كيفي مي شود.
سعادتي با اشاره به حمايت دولت از صادرات چاي، از اعزام هيئتي به كشورهاي كنيا و سريلانكا براي فراهم كردن زمينه هاي مساعد صادرات اين محصول كشاورزي خبر داد.
رييس سازمان چاي كشور نيز در ادامه اين مراسم، امحا و تبديل چاي سنواتي در انبارها را حركتي بزرگ و انقلابي از سوي دولت خدمتگزار دانست و از كارگروه برنج و چاي براي اتخاذ چنين تصميم شجاعانه اي تشكر كرد.
'علي محرر' بيان داشت: چاي موجود در انبارها به معضلي تبديل شده بود كه با تعيين تكليف آن صنعت چاي كشور بار ديگر حركت رو به جلويي را آغاز كرده است.
وي افزود: بر اساس مصوبه كارگروه برنج و چاي هيات دولت؛ 191 هزار و 500 تن چاي سنواتي سال هاي 1372 تا 1386 موجود در انبارهاي كشور به كمپوست و ساير محصولات صنعتي تبديل مي شود.
رييس سازمان چاي كشور ادامه داد: مقدار ديگري از چاي موجود در انبارهاي تعاوني روستايي گيلان نيز به فروش مي رسد كه از محل درآمدهاي حاصله بدهي اين سازمان به انبارهاي بخش خصوصي پرداخت خواهد شد.
محرر وجود چاي سنواتي در انبارها را هم موجب ضرر كارخانه داران و هم كشاورزان چايكار دانست و اضافه كرد: فقط چاي موجود در انبارهاي سازمان چاي كه مربوط به چند سال اخير است و تاريخ گذشته محسوب نمي شود تحت نظارت سازمان چاي و استانداري گيلان به فروش مي رسد و از روز يكشنبه (23 مردادماه جاري) انبارهاي چاي موجود در تهران و ساير نقاط كشور پلمپ شده و از ورود چاي سنواتي به بازار ممانعت مي شود.
به گزارش ايرنا، پيرو ابلاغ تصميم كارگروه برنج و چاي هيات دولت كه اواخر خردادماه گذشته به رياست محمدرضا رحيمي معاون اول رييس جمهور تشكيل شد؛ مقرر گرديد 191 هزار و 500 تن چاي سنواتي موجود در انبارها به كمپوست و ساير محصولات صنعتي تبديل شده و وجوه حاصل از فروش چاي كمپوست شده به خزانه واريز شود و بخش ديگر به عنوان بدهي كارخانه هاي چايسازي و تشكل هاي مربوطه به بانك هاي عامل پرداخت گردد.
همچنين براي نخستين بار ، باغات چاي از طريق سامانه الكترونيكي و ثبت رويدادهاي بهزراعي، بهنژادي و ارزيابي سالانه كيفيت برگ سبز صاحب شناسنامه مي شوند كه اين موضوع مي تواند امكان دستيابي به آمار دقيق توليد برگ سبز چاي و چاي خشك را فراهم كند.
ممنوعيت واردات چاي خارجي با گذشت بيش از يك سال از تاريخ توليد و چاي خارجي با فرآوري مجدد و عرضه چاي داخلي با گذشت بيش از سه سال از تاريخ توليد از ديگر تصميمات اين كارگروه است.
34 هزار هكتار اراضي چايكاري در شمال كشور وجود دارد كه دوهزار هكتار آن در غرب استان مازندران و مابقي در استان گيلان است.

« سعادتمند کسی است که از هر اشتباه و خطایی که از او سر می زند، تجربه ای جدید به دست آورد »
سقراط

شنبه 22 مرداد 1390  8:01 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها