0

نحوه انتخاب یک دوربین دیجیتال

 
jazereyearam
jazereyearam
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آذر 1387 
تعداد پست ها : 1313
محل سکونت : زنجان

نحوه انتخاب یک دوربین دیجیتال



     مختصری از تفاوت‌های  دوربین دیجیتال و دوربین عکاسی سنتی



   در طول بیست سال گذشته سهم عظیمی از پیشرفت‌ها و تحولات چشمگیر در عرصه دستگاه‌های الکترونیکی مدیون پیشرفت‌های مهم و عظیم‌تری در عرصه‌های دیگر تکنولوژی بوده است . یکی از این تحولات که در عملکرد دستگاه‌های الکترونیکی نظیر    DVR , MP3 , DVD , CD   نمود دارد ، تبدیل اطلاعات آنالوگ به دیجیتال ( صفر و یک ) می‌باشد که خود منجر به تولید محصولاتی قابل توجه نظیر دوربین دیجیتال گردیده است ؛ بطوریکه دوربین دیجیتال نسبت به دوربین‌های سنتی بصورت اساسی تغییر یافته است .
  گسترش روزافزون نیاز به وسایل تهیه و انتشار اطلاعات تجاری سریع ، گسترش وحشتناک وب و اشتهای سیری ناپذیر آن به اطلاعات تصویری و تولید و دردسترس قرار گرفتن پرینترهای دارای کیفیت بالا ، دوربین‌های دیجیتال را به یک وسیله اغوا کننده بدل کرده است . این عوامل به اضافه افزایش روزافزون کیفیت تصاویر و در عین حال کاهش قیمت ، می رود که دوربین دیجیتال را به یک وسیله خانگی و تجاری ضروری در کنار کامپیوترهای شخصی تبدیل نماید .
از لحاظ اصولی ، دوربین‌های دیجیتال بسیار شبیه به دوربین‌های عکاسی دارای فیلم می‌باشند . این دوربین‌ها همانند دوربین‌های معمولی دارای یک منظره یاب ، لنز برای کانونی کردن تصویر بر روی یک وسیله حساس به نور، وسیله‌ای برای نگهداری و انتقال چند تصویر گرفته شده در دوربین و یک جعبه در بر گیرنده تمام این تجهیزات می‌باشد . در یک دوربین معمولی فیلم حساس به نور تصویر را ذخیره می‌سازد و بعد از عملیات شیمیایی برای نگهداری تصویر از آن استفاده می‌شود ؛ در حالی که در دوربین دیجیتال این کار با استفاده از ترکیبی از تکنولوژی پیشرفته سنسور ( حساسه ) تصویر و ذخیره در حافظه انجام می‌گیرد و اجازه می‌دهد که تصاویر در شکل دیجیتال گرفته شوند و به سرعت بدون نیاز به عملیات خاصی ( نظیر عملیات شیمیایی بر روی فیلم ) در دسترس باشند .
در حقیقت یک تصویر دیجیتال ، رشته‌ای طولانی از صفر و یک می‌باشد که تمامی نقاط رنگ شده که پیکسل نامیده می‌شوند را مشخص می‌‌نماید . ترکیب و اجتماع تمامی نقاط فوق با یکدیگر ، تصویر دیجیتالی مورد نظر را ایجاد می‌کند که قابل شناسایی توسط کامپیوتر می‌باشد .
گرچه اصول کلی این دوربین‌ها نظیر دوربین‌های فیلمی هستند اما نحوه کار داخل این دوربین‌ها کاملاً متفاوت می‌باشد . در این دوربین‌ها تصویر توسط یک سنسور    ( CCD (  Charged Coupled Device     یا  یک     CMOS ( Complementary Metal-oxide Semiconductor  ) گرفته می‌شود .
   (       CCD    بصورت ردیف‌ها و ستون‌هایی از سنسورهای نقطه‌ای نور هست که هر چه تعداد این نقاط بیشتر و فشرده‌تر باشد ، تصویر دارای دقت بالاتری است ) هر سنسور نور را به ولتاژی متناسب با درخشندگی نور تبدیل کرده و آن را به بخش تبدیل سیگنال‌های آنالوگ به دیجیتال   ADC (Analog to Digital Converter )   می‌فرستد که در آنجا نوسانات دریافتی از   CCD   به کدهای مجزای باینری ( عددهای مبنای دو بصورت صفر و یک ) تبدیل می‌شود . خروجی دیجیتال   ADC   به یک پردازنده سیگنال‌های دیجیتال   DSP  ( Digital Signal Processor )   فرستاده می‌شود که کنتراست و جزئیات تصویر در آن تنظیم می‌شود و قبل از فرستادن تصویر به حافظه برای ذخیره تصویر ، آن را فشرده می‌کند . هر چه نور درخشنده‌تر باشد ، ولتاژ بالاتری تولید شده و در نتیجه پیکسل‌های کامپیوتری روشنتری را ایجاد می‌کند . هر چه تعداد این سنسورها که بصورت نقطه هستند بیشتر باشد ، وضوح تصویر به دست آمده بیشتر است و جزئیات بیشتری از تصویر گرفته می‌شود .
تمام این پروسه، پروسه‌ای هماهنگ با محیط زیست می‌باشد . سنسورهای    CCD   یا   CMOS   در تمام مدت عمر دوربین در جای خود ثابت بوده و بدون نیاز به تعویض کار می‌کنند . ضمناً به علت عدم وجود قطعات متحرک عمر دوربین بسیار بیشتر می‌شود .
با اینکه سنسورهای   CMOS   ، تصاویر دیجیتال با کیفیت مطلوبتر را ارائه می‌نمایند و در آینده متداولتر خواهند شد ، ولی نمی‌توان ادعا نمود که تکنولوژی فوق جایگزین سنسورهای   CCD   در دوربین‌های دیجیتال خواهد شد .   CCD   ، مجموعه‌ای بسیار کوچک از دیودهای حساس به نور بوده که مسئولیت تبدیل تصویر ( نور ) به الکترون ( سیگنال‌های الکتریکی ) را برعهده دارند . دیودهای فوق ،   photosites   نامیده می‌شوند ، هر   photosite   ، حساس به نور می‌باشد .

جایگاه دوربین دیجیتال
همانگونه که اشاره گردید ، تصاویر اخذ شده با استفاده از دوربین‌های دیجیتال ، به رشته‌ای طولانی از پیکسل تبدیل می‌گردند . با توجه به نقش حیاتی پیکسل‌ها در دوربین‌های دیجیتال ، تولید کنندگان و تهیه کنندگان توجه بسیار خاصی نسبت به پارامتر فوق دارند . تمامی تصاویر از نقاط بسیار ریزی بنام پیکسل تشکیل می‌گردند . پیکسل نقاط بسیار کوچکی می‌باشند که یک عکس را ایجاد می‌نمایند .
مگا پیکسل ، واحد اندازه‌گیری بزرگتری نسبت به پیکسل است . مگا ، به معنی یک میلیون پیکسل است . یک تصویر حاوی میلیون‌ها نقطه و یا پیکسل بوده که تشخیص آنان بدون چشم مسلح عملاً غیر‌ممکن می‌باشد . بدیهی است  هر اندازه که دوربین دیجیتال دارای پیکسل‌های بیشتری باشد ، قادر به نمایش جزئیات بیشتری از تصویر خواهد بود . به موازات افزایش اطلاعات مربوط به جزئیات یک تصویر ، می‌توان براحتی ابعاد و اندازه تصویر را بزرگتر و عملیات مربوطه را در ارتباط با آنان انجام داد . برخی از دقت‌های ( وضوح ) متداول که در دوربین‌های دیجیتال استفاده می‌گردد ، بشرح زیر می‌باشد : 


 256    در 256 پیکسل : دقت فوق در اکثر دوربین‌های دیحیتال ارزان قیمت ارائه می‌گردد . دقت فوق پائین بوده و معمولاً کیفیت تصاویر اخذ شده توسط این نوع از دوربین‌ها نیز مطلوب نخواهد بود . مجموع پیکسل‌ها  65،000  می‌باشد . 

640 در 480 پیکسل : دقت فوق نیز پائین بوده و در اکثر دوربین‌های دیجیتال از آن استفاده می‌گردد . در صورتیکه قصد گرفتن تصویر و ارسال آن برای دوستان و یا استفاده از آنان در صفحات وب ، وجود داشته باشد ، دقت فوق می‌تواند در این رابطه پاسخگو باشد . مجموع پیکسل‌ها  307،000  می‌باشد . 

  1216 در 912 پیکسل : در صورتیکه قصد چاپ تصاویر اخذ شده توسط دوربین‌های دیجیتال وجود داشته باشد ، دقت فوق مطلوب خواهد بود مجموع پیکسل‌ها  1،109،000  می‌باشد ( 1.1 مگاپیکسل ) .

1600 در 1200 پیکسل : دقت فوق بالابوده و می‌توان تصاویر اخذ شده را با ابعاد بزرگتر چاپ نمود ( یک تصویر 8 در 10 اینچ ) . مجموع تمامی پیکسل‌ها تقریباً دو میلیون می‌باشد .

امروزه دوربین‌هائی با  2/10  میلیون پیکسل نیز عرضه شده است .

ضرورت استفاده از دقت بالا در دوربین‌های دیجیتال ، به نوع عملیاتی که می‌بایست بر روی تصویر انجام شود، بستگی دارد . در صورتیکه ، هدف استفاده از تصاویر در صفحات وب و یا ارسال آنان از طریق نامه الکترونیکی برای دوستان باشد ، می‌توان از دوربینی که دارای دقت 640 در 480 پیکسل است ، استفاده نمود . تعداد تصاویری را که دوربین می‌تواند در خود نگهداری نماید ، متناسب با افزایش وضوح تصویر ، کاهش می‌یابد . در صورتیکه تصمیم به چاپ تصاویر اخذ شده وجود داشته باشد ، می‌بایست از دوربین‌هائی که دارای تعداد پیکسل بیشتری می‌باشند ، استفاده گردد .
در حال حاضر، دوربین‌های چهار و پنج مگا پیکسلی متداول شده‌اند .
 
یک شنبه 20 تیر 1389  10:20 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها